szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szakmai körökben a Magyar Orvosi Kamara szombati küldöttgyűlésének és elnökválasztásának ellehetetlenítését látják abban, hogy a Magyar Hírlap kiemelt cikkben foglalkozott a kamara és az egészségügyi államtitkárság közötti vitával. Kérdés, kinek jó az állóvíz felkeverése.

Szakmai körökben felzúdulást váltott ki a szerdai Magyar Hírlapban megjelent cikk, amely a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Magyar Orvosi Kamara (MOK) között kirobbant, immáron a Fővárosi Bíróság előtt lévő vitáról szól.

Az alaptörténet maga nem új, a kötelezővé tett orvosi kamarai tagság miatt a kamara által a 2011. április 1. és június 30. között zajló tagfelvételért beszedett regisztrációs díjak körüli vitáról korábban már írt a sajtó. A Magyar Hírlap viszont azt is megfogalmazza, hogy tudomása szerint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetője törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett a kamarai tisztségviselő-választások miatt is, ugyanis e hét szombatján választják meg a kamara elnökét. Éger Istvánnak két kihívója lesz, Berki Zoltán, a Semmelweis Egyetem orvos szakszervezetének elnöke és Lotz Gábor patológus.

A kamara szinte azonnal közleményben reagált a cikkre. Beszámolója szerint valójában 103 választókerületéből csak egyetlen egyben történtek szabálytalanságok a küldöttállítás kapcsán. E szabálytalanságok ügyében a kamara felügyelőbizottsága saját hatáskörében eljárt, ám maga a felügyeletet gyakorló minisztérium akadályozta meg hivatalos november 22-iki levelével, hogy az ismételt választásra összegyűlt orvosok rendezhessék a helyzetet.

Egyes források szerint néhány nappal ezelőtt a Nemzeti Erőforrás Minisztérium illetékesei olyan jogszabálytervezetet készítettek elő, mely a kamarai választásokat elhalasztotta volna. A beadvány azonban végül nem került a parlament egészségügyi bizottsága elé.

Az ügy érdekessége még, hogy a Magyar Hírlap főszerkesztőjének, Stefka Istvánnak a hazai egészségügy jelenlegi bonyolult rendszerében való pontos tájékozódását elősegítheti, hogy lánya, Stefka Nóra több éven át Szócska Miklós közeli munkatársa volt a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjában, illetve jelenleg az egészségügy főszervének számító GYEMSZI (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet) Minőségügyi, Igazgatási és Jogi Főigazgatóság vezetője.

Az orvosi kamara, jelenlegi elnöke, illetve Szócska Miklós államtitkár között nem ez az első konfliktus: a Magyar Orvosi Kamara több ízben aggodalmát fejezte ki a Semmelweis-terv számos alapvető elemét illetően, illetve szinte minden alkalommal felhívja a figyelmet az egészségügyi humánerőforrás egyre súlyosbodó krízisére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!