Szobrot állítattna a KDNP Barankovics Istvánnak

Köztéri szobrot állítana Barankovics Istvánnak, a Kereszténydemokrata Néppárt elődjének, a Demokrata Néppárt (DNP) vezetőjének a kisebbik kormánypárt a politikus szülővárosában Polgáron

  • MTI MTI
Szobrot állítattna a KDNP Barankovics Istvánnak

A KDNP, a Barankovics István Alapítvány és Pálffy István országgyűlési képviselő kezdeményezését jótékony közadakozással valósítaná meg, és így  Barankovics István először kaphatna köztéri szobrot Magyarországon.

A politikus alakjának bronzba öntésére a kezdeményezők Kligl Sándor szobrászművészt kérték fel, és Polgáron, a város központjában a Barankovics-évfordulón tervezik leleplezni az alkotást - olvasható a felhívásban.

Barankovics István Polgáron született 1906. december 13-án, hírlapíró, a Demokrata Néppárt elnöke 1945-től annak 1949. évi megszűnéséig. Barankovics István a modern, a pápai szociális enciklikákra építő, nyugat-európai értelemben vett kereszténydemokrata párttá kívánta formálni a DNP-t. Nevéhez fűződik emellett olyan lapok szerkesztése mint az Ország Útja, a Kis Újság, a Magyar Nemzet, s a Hazánk.

Az 1947-es országgyűlési választásokat követően pártja a legerősebb ellenzéki erőt képviselte a magyar törvényhozásban. A Rákosi-rendszer kiépülésével emigrációba kényszerült, mely alatt 1950-től a Magyar Nemzeti Bizottmány végrehajtó bizottsági tagja, majd 1951-től vallás- és közoktatásügyi bizottságának vezetője volt; 1958-tól haláláig a Közép-európai Kereszténydemokrata Unió (CDUCE) elnöki tisztségét töltötte be. A politikus New York-ban 1974. március 13-án hunyt el.

 

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.