szerző:
Kapcsándi Dóra
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mindössze ketten mondták azt a hvg.hu kérdésére a devizamegtakarításokkal bíró képviselők közül, hogy az elérhető árfolyamnyereség, vagy a forint gyengülésének kivédése is motiválta őket takarékossági döntéseikben. A 47 megkérdezett túlnyomó része egyetlen kérdésünkre sem volt hajlandó válaszolni, amikor arra voltunk kíváncsiak, kockázatosnak tartják-e forintban tartani vagyonukat.

A válság ellenére sem volt rossz évük tavaly a parlamenti képviselőknek; mint korábbi összeállításunkból kiderült, legtöbben sikerrel törlesztették adósságaikat, és közben még megtakarításaikat is növelni tudták, sokan éltek (és spóroltak tízmilliókat akár) a végtörlesztéssel. Több tucat képviselőnek devizatartaléka is van. A hvg.hu arra volt kíváncsi, hogy miért frankban, dollárban, euróban tartják a pénzüket a honatyák, előfordulhat-e, hogy mondjuk egy kormánypárti képviselő nem bízik a forint értékállóságában, netán árfolyamspekulációra adná a fejét.

A 386 országgyűlési képviselőből 47-en tartják megtakarításuk egy részét devizában. 26 fideszes, 6 KDNP-s, 10 MSZP-s és 5 jobbikos képviselőnek van devizában megtakarítása, az LMP-s képviselők közül senkinek sincs. Közülük mindössze 14-en válaszoltak kérdéseinkre.

Utazáshoz jól jön a deviza

„Az euró-megtakarítás 10 év alatt gyűlt össze a külföldi  utazások során –magán és hivatalos utak esetén megmaradt euróból - és azért nem váltom át forintra, hogy az utazásokra mindig legyen egy szerény eurótartalék, ne legyek kitéve az árfolyam ingadozásoknak. Az elmúlt két évben csak magánúton jártam külföldön, mégis 200 euróval gyarapodott a megtakarításom” – közölte az MSZP-s Szűcs Erika, akinek 2000 euró szerepel vagyonnyilatkozatában.

„Devizában került hozzám a pénz. Mint magánember, család többször megyünk, de évente egyszer biztosan külföldre, Európába, így célszerű, ha van devizám” – indokolta devizában lévő megtakarítását Sáringer-Kenyeres Tamás KDNP-s képviselő, akinek 2 és fél millió forintnyi megtakarítása van euróban. Megjegyezte, hogy az euró sokszor még a forintnál is ingatagabb, így sem a biztonság, sem az esetleges magasabb kamat nem játszott közre a döntésben. „Nem hiszem, hogy a választópolgárok felé ez negatív üzenet lenne, hiszen láthatják, hogy több pénzem van forintban” – tette hozzá a kormánypárti politikus, akinek 10,5 millió forint megtakarítása van.

Bödecs Barnabás jobbikos képviselő csupán 323 090 forintnyi devizát tüntetett fel vagyonnyilatkozatában. „Megtakarításaim töredéke, 11,6 százaléka van devizában, nevesítve euróban. Ez alig több, mint 1000 euró, amely rendszeres hivatalos utazásaim fedezetéül szolgál. A megtakarításaim túlnyomó többségét tehát forintban tartom. Úgy vélem, magatartásommal megfelelően demonstrálom, hogy megbízhatónak tartom hazánk valutáját” – közölte a képviselő.

Simon Gábor: "Ideológiamentesen" takarékoskodik
MTI / Kovács Attila

Seszták Miklós KDNP-s képviselőnek körülbelül egymillió forintot érő deviza szerepel a vagyonnyilatkozatában. „A megtakarításaim közül a devizában tartott pénzállományom minimális a forintban elhelyezett megtakarításomhoz képest. Ez az arány körülbelül 1 a 120-hoz  – a forint javára. Így kijelenthetjük, hogy a megtakarításaimat kizárólag forintban tartom. A devizában elhelyezett minimális pénzeszközöm kizárólag az évközben felmerülő külföldi útjaim során kerül felhasználásra, tehát nem tekintem megtakarításnak” – közölte a politikus.

Varga Gézának, a Jobbik képviselőjének  558 ezer forintnyi devizája van. „Egyik gyermekünk külföldön vállalt munkát, és megtakarítását hazaküldte erre a számlámra azzal, hogy ha a család tagjai esetleg külföldre utaznának, akkor ebből tudjanak költeni a valutaváltás felesleges banki árrését elkerülendő” – közölte.

A KDNP elnök-frakcióvezetőjének, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettesnek 2 millió 400 ezer forintnyi deviza-megtakarítása van. Sajtóügyekért felelős kabinetfőnök-helyettesén keresztül azt üzente: gyermeke egy szemeszteres külföldi egyetemi tanulmányai miatt szükséges ennek az összegnek valutában lennie, mert az egyetem ezt garanciális feltételként előírja.

Megtakarítás, ideológiák nélkül

Hargitai János KDNP-s képviselőnek másfél millió forint értékben van deviza-megtakarítása. „Jelentéktelen deviza-megtakarításom van, eltörpül a forint-megtakarításom mellett. (Hargitai 27 millió forintnyi értékpapírt és biztosítást tüntetett fel.) Ez is több mint egy évtized alatt halmozódott fel. Befektetési céllal a forint-megtakarításokat preferálom, ma minden emellett szól” – közölte a politikus.

Illés Zoltán a dollárra esküszik

A szocialista Mandur Lászlónak 8130 eurója és 6699 dollárja van évek óta. „A deviza-megtakarításaim hosszú évek óta változatlanok, évről évre csak minimális összeggel növekedtek, ami a szerény betéti kamatokból származott. A valamikor devizában jelentkezett bevételeimet helyeztem el a devizaszámlákra, és azóta is ott nyugszanak. Nem tartom számon, hogy mennyit nyertem vagy buktam az árfolyammozgásokból fakadóan, de valóban, érdemes lenne egyszer kiszámolnom, hogy mennyi legális jövedelemre tehettem volna szert, ha látva a folyamatokat, időben váltottam volna át a forint-megtakarításaim nagy részét megfelelő devizára. Azt gondolom, hogy sok honpolgárunk, ellentétben velem, teljesen ésszerűen és normálisan megtette ezt, és azt hiszem, leginkább haszonnal. Egy piacgazdaságban, ha ilyen helyzet adódik, akkor logikusan ezt fogják többen tenni, már akik ezt megtehetik. Ezért én személy szerint különösebb negatív érzelmeket nem tápláluk irántuk, érdekeik szerint cselekedtek a kialakult helyzetre, megengedett módon” – közölte Mandur.

"Európai Parlamenti képviselőként euróban kaptam a tiszteletdíjamat. Ebből maradt meg 1300 euró, ami körülbelül 350 ezer forintot ér" - válaszolta lapunknak Balczó Zoltán, a Jobbik képviselője. Balczó 2009-2010 között volt EP-képviselő.

„A megtakarításom gyakorlati, praktikus szempontok alapján történt, és nélkülözött mindenfajta ideológiai megfontolást” – válaszolta a hvg.hu kérdésére Simon Gábor szocialista politikus, akinek vagyonnyilatkozata szerint 3,5 millió forintnyi devizája van.

Az MSZP-s Kiss Péternek 600 ezer forintnyi devizája van, mint válaszából kiderül, 2005 óta az összeg változatlan. Arra ugyanakkor nem válaszolt, hogy annak idején milyen megfontolásból nyitott devizaszámlát.

A fideszes Fónagy János 18 407 520 forintnyi devizát tüntetett fel vagyonnyilatkoztában. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára ezzel kapcsolatban csupán annyit közölt, hogy a megtakarítását évekkel ezelőtt helyezte el.

"A vagyonnyilatkozatomban feltüntetett, devizában tartott megtakarítás egy korábbi családi megtakarítás része, lényegében évek óta nem nyúltunk hozzá. Akkor sem, amikor a forint jelentősen gyengült az euróhoz képest, tehát forintban mérve jelentősebb hasznunk származott volna belőle. Ebből következően nem tartom számon az árfolyamveszteséget, illetve -nyereséget, megtakarításaim jelentős részét forintban tartom" – közölte Szalay Ferenc fideszes képviselő, akinek 11,3 millió forintot érő eurója van, ehhez jön még a 25,5 millió forintnyi forintbetét, és a 3 milliót érő OTP-részvénycsomag.

A nehéz hazai helyzet miatt

„Ugyanúgy, mint más gondolkodó állampolgár, a képviselő is megpróbál takarékosan gazdálkodni megszerzett jövedelmével, és gondoskodni az értékállóságáról, ha már a jelenlegi kormány ebben sem szorgoskodik. Az említett valutát még Járai jegybankelnök úr 'áldásos' tevékenysége idején vásároltam, amikor nyilvánvaló volt, hogy az az erős forint árfolyam nem tartható, mert a magyar gazdaság nem viseli el. Ha lenne egy szemernyi bizalom a kormány iránt, már régen túladtam volna rajta, hiszen a kamatok nem indokolják, hogy abban tartsa bárki a pénzét” – közölte a szocialista Kovács Tibor, akinek 2500 euró szerepel a vagyonnyilatkozatában.

„Családi megtakarításaink körülbelül fele euróban, fele forintban van. Az euró-megtakarítás nagy része 2009 elején került az addigi forintról euróba átváltva, és azóta az az összeg abban is maradt. Az elmúlt évek megtakarításainak nagyobb része már forintban maradt. A közeljövőben viszont ez a két pénznemben tartás meg fog szűnni, ugyanis olyan kiadásaink lesznek, amelyek miatt az eurót forintra fogjuk átváltani, az árfolyamszinttől függetlenül. Amúgy amíg Matolcsy Györgynek hívják a gazdasági minisztert, és míg az Orbán-kormány olyan csapnivaló gazdaságpolitikát folytat, mint elődei, addig természetes reakció az emberek részéről, hogy óvatosabbak, és féltik a megtakarításaik értékállóságát. Annak idején, még képviselőségem előtt én is ezért váltottam át megtakarításaim egy részét forintról euróra” – válaszolta Szabó Gábor, a Jobbik képviselője, akinek 14 ezer euró megtakarítása van, ezt egészíti ki 4,6 millió forintnyi egyéb betét.

A nagy megtakarítással bírók hallgatnak

Kérdéseinkre nem válaszoltak azok a politikusok, akiknek a vagyonnyilatkozatuk szerint jelentős megtakarításuk van devizában. Az MSZP-s Boldvai Lászlónak 11,5 millió forintnyi devizája van, a fideszes György István 2 449 721 forintnyi devizát tüntetett fel. Habis László KDNP-s politikus 3 millió forintnyi devizával rendelkezik. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkárnak 9286,5 eurója és 26 208,4 dollárja van takarékbetétben, a belügyben doolgozó kollégájának, Kontrát Károlynak 10 975 984 Ft-nyi devizája, míg frakciótársának, Kovács Ferencnek 4 800 000 Ft-nyi deviza szerepel a vagyonnyilatkoztában.

Névrokona, Kovács Ferenc  fideszes képviselő 2 millió forintnyi, a szintén fideszes Németh Zsolt 3,4 millió forintnyi, frakciótársuk, Ódor Ferenc 8 millió forintnyi devizát vallott be. A szocialista Puch László, az MSZP egykori pénztárnoka 387 500 eurós megtakarítással rendelkezik (ezt kiegészíti 29,5 millió forintbetét is). A fideszes Riz Gábornak másfél millió forintnyi eurója van. Vincze Lászlónak, a parlament sportbizottsága fideszes tagjának 5 602 320 forintnyi svájci frankja van, míg Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője 5 millió 800 ezer forintnyi devizát tüntetett fel vagyonnyilatkozatában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Végtörlesztés: tízmilliókat is spóroltak maguknak a képviselők

Nemcsak a fideszesek, hanem azok az ellenzéki képviselők is éltek a kedvezményes végtörlesztéssel, akik nem szavazták meg azt. Kósa Lajos 58 millió helyett 42 milliót fizetett így vissza, Kocsis Máté is 15 milliót takarított meg. Ám hogy honnan volt pénzük a végtörlesztéshez, az a vagyonbevallásukból nem minden esetben derül ki.