szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem kapta meg a küldöttek egyharmadának a támogatását Kovács László, az MSZP alelnöke, volt pártelnök és uniós biztos. Így a következő tisztújításon semmilyen tisztséget nem kaphat a pártban. Nem kapott kellő támogatást Havas Szófia, a Fővárosi Közgyűlés szocialista frakciójának tagja sem, pedig elnökhelyettesi posztra pályázott volna. Az elnökségi tagságra jelöltek közül tízen nem kaptak elég támogatást vagy visszaléptek.

Kedden és szerdán zajlott az MSZP jelölőbizottsága előtt az 52 jelölt meghallgatása. Akit itt a küldöttek egyharmada támogatott, az indulhat hivatalos jelöltként a párt tisztújító kongresszusán. A meghallgatás legnagyobb vesztese Kovács László alelnök, egykori pártelnök és uniós biztos, akit az elnöki poszton kívül mindenre jelöltek, alelnöknek, elnökhelyettesnek és elnökségi tagnak is. A meghallgatáson azonban nem kapta meg a küldöttek szükséges számú támogatását egyik pozícióra sem, így a neve nem fog szerepelni a kongresszuson jelöltként.

"Az elmúlt hetekben sok helyi MSZP-szervezettől kaptam jelölést különböző tisztségekre. Sokszor állítanak meg az utcán is – nemcsak szocialista szimpatizánsok – és mondanak elismerő szavakat a teljesítményemről. Ez a biztatás és a tenni akarás ösztönzött arra, hogy a párt kongresszusa előtt pályázatot nyújtsak be. A Jelölő Bizottság ülésén ismertettem ennek lényegét, kérdés, észrevétel nem hangzott el. A meghallgatást követő szavazás eredményéről – miszerint nem kaptam meg a szükséges támogatást –, a szokásos módon, utólag kaptam tájékoztatást. Indokait nem ismerem, találgatni nem kívánom. Hiszek abban, hogy a választókra elsősorban az igazunk, a szociáldemokrata értékrend és politika mellett elhangzó érveink meggyőző ereje hat és nem az érvelő politikus rangja. Amíg akár egyetlen választót is az oldalunkra tudok állítani, addig értelmét látom a munkámnak. Ezért tapasztalataimat, ismertségemet, hazai és nemzetközi kapcsolatrendszeremet felhasználva, párttisztség nélkül, országgyűlési képviselőként is mindent meg fogok tenni az Orbán-kormány leváltásáért, a demokrácia és a jogállam helyreállításáért az igazságos társadalomért, Magyarország nemzetközi tekintélyének helyreállításáért" – tudatta Kovács László közleményben.

Nem kapta meg a szükséges támogatást Havas Szófia, a Fővárosi Közgyűlés szocialista frakciójának tagja sem, akit elnökhelyettesi posztra jelöltek.

Hiller István leadott ugyan pályázatot, ám ebben semmilyen tisztséget nem jelölt meg, csupán elmondta véleményét a pártról. Többször felmerült az indulók között Szekeres Imre neve is, aki a hvg.hu információi szerint fontolgatta, hogy elindul valamelyik tisztségért, de végül mégsem indult.

Az elnökségi tagságra pályázók közül végül tízen vagy nem kaptak kellő számú támogatást, vagy visszaléptek.

Végleges a lista

Az elnöki posztért ketten indulnak: Mesterházy Attila és Szanyi Tibor. Szanyi korábban azt mondta, vagy elnök lesz, vagy semmi, de végül elnökhelyettesi posztra és elnökségi tagságra is pályázik. Így elnökhelyettességre hárman pályáznak végül: Szanyi Tiboron kívül Balogh András és Simon Gábor.

Kovács Lászlót már nem juttatják pozícióhoz
MTI / Koszticsák Szilárd

A két alelnöki posztra is három jelölt közül lehet majd választani: Gúr Nándorra, Horváth Csabára és Herczog Editre voksolhatnak. Választmányi elnök lenne Botka László és Simon Gábor. Elnökségi tagságra 38-an pályáznak a 10 helyre, többek között Harangozó Tamás, Herczog Edit, Korózs Lajos, Kunhalmi Ágnes, Teleki László és Veres János volt pénzügyminiszter.

„Felülről” jött javaslatok

Egy meghatározó szocialista politikus korábban a hvg.hu-nak azt mondta: "felülről" érkezett lista alapján jelölnek elnökségi tagokat a megyei szervezetek. Állítása szerint több megyében ugyanabban a sorrendben jelöltek a párt elnökségébe olyan budapesti fiatalokat, akik országos szinten "még semmit nem tettek le az asztalra", ráadásul az érintett megyékben sem ismerik őket.

Többen előre megírt forgatókönyvet látnak abban is, hogy a korábbi kerületi pártvezetőket Hagyó Miklóssal együttműködve 2006 és 2009 között háttérbe szorító Horváth Csaba átengedte a budapesti szervezet vezetését Molnár Zsoltnak. Nem történt jelentős változás a megyei elnökök névsorában sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

M. László Ferenc Itthon

MSZP-s tisztújítás: tuti befutók egy érdektelen versenyben

Szőnyeg alá söpört ellentétek, figyelmen kívül hagyott népszerűség-csökkenés, hatalmi háttéralkuk – így jellemezték a pártvezetés kritikusai az MSZP szerintük unalomba fulladt tisztújítását. Ezzel szemben a párt mostani vezetői úgy vélik, az MSZP-ben soha nem látott egység van. Mesterházy Attila pártelnöki győzelmét mindenki biztosra veszi.

M. László Ferenc Itthon

"Aki cigányozik vagy zsidózik, azt fejbe vágják" - Szanyi az MSZP megújításáról

Ígéri, ha ő lesz az MSZP új elnöke, a párt nem fog belefulladni az unalomba: újraírnák a párt 20 éves történetét, egyik rendezvény követné a másikat, régi baloldali hagyományokat élesztene fel. Azt mondja, össze tudna hozni egy Békemenet nagyságú tüntetést, mert egy ilyen tömegdemonstráció csak szervezés és pénz kérdése, nem ezen múlik, ki győz 2014-ben. Viszont a Jobbiktól komolyan tart, mert szerinte a radikális párt olyan szavazatszerző erővel rendelkezik, amivel a Fidesz már nem, a gödörből kimászó MSZP még nem. Interjú Szanyi Tiborral, az MSZP elnöki posztjára pályázó "XIII. kerületi vagabunddal".