szerző:
Kósa András
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akadtak a Fideszben, akik már csütörtökre új elnököt választottak volna a plágiumbotrányába belebukott Schmitt Pál helyett, ám végül az az álláspont kerekedett felül, amely szerint két hét alatt kell új államfőt találni. Schmitt Pálnak hétfőn délelőtt nagyon rövid idő alatt dőlt el a sorsa, miközben a kormányfő az utolsó pillanatig kiállt mellette. Schmitt Pált Szájer József, Kövér László, vagy Áder János követheti – a másik két jelölt húzódozása miatt ma úgy tűnik: a legnagyobb valószínűséggel a „csornai Charles Bronson” lehet a befutó.

„Nagy a nyomás, az összes külföldi lap a bénázásunkról ír, ebben a helyzetben nem kellene sokat tökölni, hanem még húsvét előtt megválasztani az új elnököt” – mondta egy vezető fideszes politikus a hvg.hu-nak a plágiumbotrányába belebukott Schmitt Pál utódlásával kapcsolatban. A köztársasági elnök váratlan lemondása után hétfőn délután gyakorlatilag két téma foglalkoztatott mindenkit: mi vezetett ahhoz, hogy a vasárnapi rádióinterjújában még erőt mutatni szándékozó elnök napirend előtti felszólalásában bejelentse lemondását; és hogy ki lesz Schmitt Pál utóda.

A jelöléssel kapcsolatban azonnal megindultak a találgatások. A hétfő reggelig még a médiában keringő nevek közül hamar kiesett Martonyi János, Vizy E. Szilveszter, vagy éppen Pálinkás József neve, miután meghatározó fideszes politikusok egyöntetűen olyan véleményeket fogalmaztak meg, hogy csakis egy kifejezetten szoros pártkötődésű jelölt fogadható el Orbán Viktor kormányfő számára. A hvg.hu-nak több forrásunk is arról beszélt, hogy „egy belső körös, és Schmitt Pálénál erősebb személyiséggel rendelkező” valaki lehet a befutó, míg a délelőtti frakcióülés után az terjedt el, hogy a kormányfő arról beszélt: egy „tőle jobbra álló” fideszes lehet a jelölt, amit sokan úgy értelmeztek: Kövér Lászlóról van szó.

„Alapító atya” lesz

Hétfőn késő este több vezető fideszes politikus is azt mondta lapunknak: mindenképpen az „alapító atyák” közül fog kikerülni a kormányfő választottja – ezzel mellesleg választ adva arra a korábban megnyílt kérdésre is, hogy az Orbán Viktor számára személyes kudarcot is jelentő egyszemélyi jelölés rendszere változik-e. (Mint ismert, 2010 nyarán is több jelölt forgott közszájon, míg a kormányfő bulgáriai szabadságáról levélben „ajánlotta” a frakció figyelmébe Schmitt Pált, akit – hogy, hogy nem – el is fogadott a képviselőcsoport, bár éppen Kövér László erőteljesen tiltakozott a személye ellen.) „Frakció? Elnökség? Orbán Viktor döntése, és képviselők aláírása kell a jelöléshez” – érzékeltette a helyzetet egy fideszes vezető.

Áder Jánost az egyik nagy esélyesként emlegetik a Fideszben
Túry Gergely

Így Kövér László neve mellett információink szerint még Áder János és Szájer József  jöhet szóba, csakhogy, úgy tudjuk, sem az „iPad-Alaptörvény atyja”, sem a házelnök nem túl lelkes az ötlet miatt. „Szájer nem akar hazajönni Brüsszelből, ráadásul ő azért uniós ügyekben sok mindent másképp lát, mint a miniszterelnök. Egyelőre Kövér László is húzódozik” – mondta forrásunk, aki szerint az ellenérzések oka az lehet, hogy a köztársasági elnöki poszt Magyarországon „egy politikai karrier lezárását jelenti sokak szemében”, az érintettek pedig úgy látják, még távol vannak ettől.

Visszatérve a határidőkre: bár elvileg harminc nap van erre, a Fideszben úgy látják, az ellenzék úgysem tud majd komolyan vehető jelöltet kiállítani, így „marad rájuk” a személy kiválasztása, ami gyakorlatilag már meg is van, ráadásul számba veszik a már említett időtényezőt is.

Hamar eldőlt Schmitt Pál sorsa

Mint azt megírtuk, valószínűleg hétfőn délelőtt, alig néhány óra alatt dőlhetett el Schmitt Pál sorsa. Ezt támasztja alá, hogy információink szerint vasárnap a köztársasági elnök egy társaságban még derűsen ecsetelte, hogy hétfőn nagyívű beszédet mond majd a parlamentben napirend előtt – egyébként ez a beszéd is érdekes volt: a legvégét leszámítva az elnök gyakorlatilag megismételte a tévé- és rádióinterjújában mondottakat, sőt, átment offenzívába, amikor arról beszélt, esetleg bírói úton keres magának elégtételt a Semmelweis Egyetem határozatával szemben.

Majd bejelentette, hogy lemond. Mint egy LMP-s képviselő fogalmazott ezzel kapcsolatban: „figyeltük a mellettünk ülő fideszesek arcát, látszott, hogy ők is akkor tudták meg, teljes volt a döbbenet”. Igaz, erre egy fideszes frakciótag úgy replikázott: „az ellenzéket is sikerült meglepnünk, láthatóan olyan beszédekkel készültek, hogy Schmitt marad, nem is tudtak hirtelen váltani”. Úgy tudjuk, Orbánt legbelsőbb köre is igyekezett rábírni, „engedje el Schmitt kezét, mert politikailag ez a helyes”, valamint olyan közvélemény-kutatási adatok is a Fidesz birtokába jutottak, amik azt mutatták: minden választói csoportban többségben vannak azok, akik Schmitt távozását tartanák helyesnek.

A hétfő késő estébe nyúlt ötpárti egyeztetésen gyakorlatilag el is dőlt, hogy az ellenzékkel nem lesz több tárgyalás – a Fideszben erre is számítottak, ők csak akkor folytatták volna, ha esetleg egy ellenzéki közös jelöltre kell mondaniuk valamit, de ennek esélye kezdettől fogva minimális volt –, így most már csak a kormánypártok térfelén pattog a labda.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Olimpikonok írtak levelet Schmittnek

Megértéssel és őszinte együttérzéssel fogadták Schmitt Pál lemondását a magyar olimpikonok, akik a köztársasági elnök személyét ért "sportszerűtlen és méltánytalan támadások" ellen is szót emeltek levelükben.

hvg.hu Itthon

Bukás után: Kövér, Áder és Szájer közül kerülhet ki Schmitt utódja?

Negyedórás ötpárti egyeztetés zajlott le hétfő este a parlamentben az új államfő jelöléséről, miután az eddigi köztársasági elnök, a plágiumbotrányba keveredett Schmitt Pál a nap folyamán lemondott posztjáról. A Fidesz „politikai jelöltet” látna szívesen a Sándor-palotában; az Orbán Viktor által támogatott lehetséges jelöltek közül Kövér László húzódozik, Szájer József valószínűleg nem áll kötélnek, Áder János álláspontja egyelőre nem ismert.

MTI Világ

Orbán vállrándítása: Schmitt sorsáról írnak külföldön

Vezető nyugati lapok és hírügynökségek kommentálták hétfőn Schmitt Pál lemondását. Volt, amely szerint a lemondás figyelmeztető jel Orbán Viktor számára, egy másik beszámoló szerint viszont az előnyös lehet a kormányfőnek. A Der Standardban, a vezető liberális osztrák napilapban Paul Lendvai publicista azt írta, a Schmitt körüli "tragikomédia" "meglepetésszerű, megfizethetetlen ajándék" a gyenge ellenzéknek.

Kósa András Itthon

Schmitt után: egyeztetés, amiben senki nem bízik

Sem az általunk megkérdezett kormánypárti, sem az ellenzéki képviselők nem számítanak arra, hogy eredményes lehet az az ötpárti egyeztetés, amit a Fidesz frakcióvezetője hirdetett meg hétfő estére Schmitt Pál utódlásáról.