Tetszett a cikk?

Amíg a rendőrségi vizsgálat le nem zárul és a Jobbik etikai bizottsága valamilyen ítéletet nem hoz az ügyben, addig nem adja vissza a mandátumát Endrésik Zsolt. A Jobbik parlamenti képviselőjét tegnap zárták ki a frakcióból, mert párttársai azzal gyanúsítják, hogy a hvg.hu-nak szivárogtatott információkat a szervezet belső ügyeiről. A bizonyítékul szolgáló és nyilvánosságra hozott állítólagos levélváltás azonban a képviselő szerint hamisítvány.

„Ez a lépés nagy megdöbbenést okozott nálam. Ma is olyan feszült idegállapotban vagyok, hogy nehéz lesz összeszedetten beszélnem” -kezdte csütörtöki sajtótájékoztatóját Endrésik Zsolt. A Jobbik országgyűlési képviselőjét szerdán zárták ki a frakcióból, miután azzal gyanúsították meg, hogy a hvg.hu-nak szivárogtatott információkat a párt belső ügyeiről. Az elnökség azután döntött így, hogy szerda hajnalban ismeretlenek feltörték Endrésik internetes postafiókját és a tartalmát elküldték több száz jobbikos címre. Az egyik - párttársa és közte folytatott - állítólagos levélváltás a párt elnöksége szerint azt bizonyítja, hogy Endrésik volt lapunk informátora. (A Jobbik vezetése szerint Endrésik Zsolt mellett Kisgergely András és Nagyházi Zoltán jobbikos önkormányzati képviselők működtek együtt a párttal "ellenséges" hvg.hu-val.) „A kiküldött levelek egy része valós, egy része manipulált levél és hamisítványok is megtalálhatóak” - mondta Endrésik Zsolt. Arra az újságírói kérdésre, igaz-e, hogy közreműködött a hvg.hu-n megjelent cikkben, Endrésik Zsolt azt felelte: "ez szemenszedett hazugság".

„Olyan folyamatok zajlanak a megyénkben (Borsod - a szerk.), de kijelenthetem, hogy a Jobbikon belül is, ahol is néhány vezető személyiségnek, például Szegedi Csanádnak, mindent lehet a vezetés teljes támogatásával és a pártigazgató falazásával. Mindent el tud intézni, és olyan koncepciós eljárásokkal, ahogy minket, a jövőben más tisztességes magyar embereket is ki fognak zárni a Jobbikból” - nyilatkozta Endrésik Zsolt arról, mi állhat a levelezőrendszerének feltörése és a frakcióból való kizárása hátterében

Elmondta azt is, a párt elnöksége sms-ben értesítette arról, hogy visszavonták a mandátumát. „Eléggé szíven ütött a dolog” - mondta ezzel kapcsolatban. Arról is beszélt, hogy nemcsak a postafiók feltörése miatt tett feljelenést, hanem azért is, mert a Barikád internetes oldalon és a Kuruc.infó portálon is megjelentek az állítólagos levelezései. Azt is elmondta, hogy szerda délelőtt nemcsak a rendőrségen, de az Alkotmányvédelmi Hivatalnál is járt az ügyben.

Bensőséges viszonyok

A hvg.hu a közelmúltban többször is foglalkozott a Jobbik belső ügyeivel. Többek között arról írtunk, hogy Baráth Zsolt képviselő a tiszaeszlári pert emlegető felszólalása után éles vita alakult ki a párt belső levelezőlistáján. Cikkünk miatt a Jobbik jogi lépésekkel fenyegette meg lapunkat. Arról is írtunk, hogy a párt Borsod megyei, Endrésik Zsolt által vezetett elnöksége azért mondott le, mert így akarta kifejezni, hogy elegük van Szegedi Csanádból. A párt jelenleg EP-képviselőként dolgozó alelnöke, Szegedi Csanád a mai napig döntően befolyásolja a párt ügyeit Borsod megyében, ez ellen lázadtak fel a jelenlegi borsodi vezetők. Ugyanakkor arról is írtunk, hogy információnk szerint Szegedi borsodi ellenfelei terjesztik azt, miszerint Szegedi Csanád Vona Gábor helyére pályázna, ami tudomásunk szerint nem felel meg a valóságnak, a Jobbik két prominense kifejezetten jó viszonyban van egymással.

A Jobbik vezetése szerint hazugság, hogy feszültség lenne a párton belül, Vona Gábor rendszeresen beszél arról, hogy ez csak bizonyos külső személyek és a párttal szerinte ellenséges sajtóorgánumok kitalációja. Ennek azonban éppen Endrésik Zsolt nyilatkozata és a borsodi vezetés korábbi lemondása mond ellent.

Kicsoda Endrésik Zsolt?

A 35 éves Endrésik Zsoltot 2011 nyarán választották megyei elnöknek, miután a választmány elnökségének lejárt a kétéves mandátuma. Az elnökségért két jelölt indult: Egyed Zsolt, a leköszönő elnök (őt támogatta Szegedi Csanád), valamint Endrésik. A választmány végül 40-22 arányban Endrésik mellett tette le a voksát, aki jelenleg a Jobbik parlamenti képviselője is. Korábban tanárként dolgozott, de a politika sem állt távol tőle: 2000-től három éven keresztül a MIÉP sorait erősítette, a bánrévei alapszervezet elnöke volt. 2008-ban csatlakozott a Jobbikhoz, ő alapította a párt putnoki alapszervezetét. 2009 tavaszától borsodi alelnök, majd elnökhelyettes, a 2009-es EP-kampányban helyi választókerületi kampányfőnök is volt. 2009-től az Országos Választmány tagja. Endrésik a Jobbikon belül a radikálisabb táborhoz sorolható. A parlamentben eddig 28 alkalommal szólalt fel és 29 önálló indítványa volt, elsősorban oktatási és honvédelmi témákban hallatta a hangját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

Lemondott a borsodi vezetés: nekiestek a Jobbik alelnökének

A Jobbik teljes borsodi vezetésének lemondásáig fajult az a háborúskodás, amely Szegedi Csanád és a párt egyik országgyűlési képviselője és köre között zajlik - tudta meg a hvg.hu. Szegedi Csanád ellen etikai eljárást kezdeményeztek. A tét a Jobbik legfőbb bázisának számító Borsod ellenőrzése. A szemben álló felek valamennyien a párt radikálisabb táborához tartoznak. A hvg.hu ennek a belső harcnak a hátterét tárja fel.