szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Politikailag elfogultnak és bizonyítékok nélkülinek tartja a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a Freedom House jelentését, amely szerint Magyarországon csak részben szabad a sajtó.

Kovács Zoltán az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában csütörtökön azt mondta: a magyar sajtó 2011-es állapotáról szóló jelentésben ténybeli igaztalanságok is megjelennek.

A jelentésben szerinte belső ellentmondások is vannak, ilyen például az, hogy a szervezet kétszer büntette az országot ugyanazért: már az új médiatörvény életbe lépése előtt csökkentette a szabályozás miatt az ország besorolását, majd az idei jelentésben tovább rontott azon, ugyanerre a szabályozásra hivatkozva.

Az államtitkár szerint a jelentés többször cáfolt állításokat tartalmaz, mert - mint mondta - a médiahatóság csak nagyon extrém körülmények között, egy hosszú folyamat végén és bírósági kontroll mellett szabhat ki magas büntetést a sajtóra. Politikailag elfogultnak tartotta a dokumentum azon mondatát is, miszerint a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság azért jött volna létre, hogy akadályozza az információáramlást. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a beszámolóban szereplő állítások alátámasztására a nemzetközi jogvédő szervezet nem közöl bizonyítékokat.

Az államtitkár cáfolta, hogy a kormánynak befolyása lenne a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa szakértőkből álló tagjainak munkájára, és abszurdnak nevezte a Freedom House azon megállapítását, hogy a hatóság és az egyes médiaszakmai szervezetek együttműködésével létrejött társszabályozás intézménye a cenzúra és az öncenzúra kiterjesztése lenne.

A washingtoni központú, független civil szervezet, a Freedom House nemrég a "szabadból" a "részben szabad" kategóriába minősítette le a magyar sajtó állapotát a médiaszabadság globális helyzetét felmérő, 2011-re vonatkozó jelentésében. Az FH rámutatott, hogy "az index történetében rendkívül szokatlan" Magyarország esete, amikor egy "régóta szabad ország" esetében két év alatt 13 pontos zuhanást mutattak ki. A civil szervezet szerint ez azt jelzi, hogy "a médiaszabadság még a látszólag jól megalapozott demokráciákban sem tekinthető magától értetődőnek".

Az FH úgy fogalmazott, hogy a leminősítés oka "Orbán Viktor konzervatív kormányának arra irányuló, koncentrált törekvése, hogy megragadja a média jogi és szabályozási kerete feletti ellenőrzést".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!