szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szakértők ismételt meghallgatásával folytatódott a több mint két éve az M7-es autópályán két halálos áldozatot követelő baleset okozásával vádolt horvát politikus, Radimir Cacic elsőfokú büntetőpere csütörtökön Kaposváron.

A Horvát Néppárt akkori elnökének, a horvát kormány jelenlegi első miniszterelnök-helyettesének pere tavaly szeptemberben kezdődött. A Marcali Városi Bíróság a nagy médiaérdeklődésre tekintettel - csütörtökön is tucatnyi horvát újságíró, fotóriporter és több televíziós stáb követte az eseményeket - a korábbiakhoz hasonlóan a harmadik tárgyalást is a Kaposvári Törvényszéken tartotta. A tárgyaláson jelen volt a 62 éves vádlott is.

A vádirat szerint Radimir Cacic borús időben, vizes úttesten, de megfelelő látási viszonyok között, 145-150 kilométeres sebességgel haladt Budapest felé az M7-es autópályán, amikor nekiütközött egy vele azonos irányban haladó járműnek. A vétlen gépkocsiban utazók közül ketten meghaltak, egy ember súlyosan, egy másik könnyebben megsérült. 

A bíróság a politikus által vezetett autó sebességével kapcsolatos eltérő véleményük miatt kérte a két szakértő ismételt meghallgatását. Egyikük a gépjármű ütközés előtti haladási sebességét óránként 125-135 kilométerre tette, míg a másik - nem kizárva a 135 kilométeres sebességet -, ennél több, óránként 150-155 kilométeres sebességről adott szakvéleményt. A szakértők mintegy két órán át részletesen elmagyarázták, milyen adatok alapján, milyen módszerrel jutottak a hozzávetőleg 10-15 százalékos hibahatárt megengedő eredményhez.

Radimir Cacic tolmács közreműködésével hallgatta végig a szakértők véleményét, kérdés és hozzászólás nélkül. A tárgyalás végén a vádlottat úti céljáról kérdezgette az ügyész.

A horvát politikus a szeptemberi első tárgyaláson azt mondta, mivel nem sietett sehová, az ütközés előtti pillanatokban autójával 100-120 kilométeres sebességgel a lassú sávban közlekedett, és amikor észrevette az előtte haladó kocsit, amelynek nem látta, hogy égtek volna a lámpái, már fékezni sem volt ideje. Köd és az autó által felvert vízpára is nehezítette a látást - mondta, hozzátéve: becslése szerint az az autó, amelybe belehajtott, legfeljebb 50-70 kilométeres sebességgel haladt.

A másik autó vezetője korábbi tanúvallomásában rutinos vezetőnek nevezte magát. Azt mondta, 100-120 kilométeres sebességgel hajtott az ütközés előtti pillanatokban. Hozzátette: esett az eső, de köd nem volt még foltokban sem, az autó lámpái pedig égtek. Az autót vezető nő csak könnyebben sérült meg, a férje azonban a baleset után egy nappal, édesanyja pedig két héttel később belehalt sérüléseibe. A kocsi harmadik utasa az ütközés miatt megpördülő autóból kirepült, és súlyosan megsérült. 

A csütörtöki tárgyalás szünetében a nő újságíróknak azt mondta: a szakértők egymást győzködték, de tulajdonképpen nem változott semmi. A vecsési asszony kijelentette: ha valaki elkövet valamit, a felelősséget vállalnia kell érte.

Zamecsnik Péter, Radimir Cacic védője a tárgyalás végén újságíróknak azt mondta, semmilyen érdemi változás nem történt a korábbiakhoz képest. Elsődleges céljuk a felmentés elérése - közölte -, amit a védelem arra alapoz, hogy nem lehet kizárólagos módon bizonyítani, hogy a baleset azért következett be, mert védence valamilyen közlekedési szabályszegése volna megállapítható. Másodlagosan pedig "tisztességes büntetés" elérése a céljuk - tette hozzá Zamecsnik Péter. 

A horvát politikus korábban többször közölte, nem kíván élni a mentelmi jogával, kész bármiféle ítéletet elfogadni Magyarországtól az általa okozott közlekedési balesetért. Vitatta ugyanakkor, hogy a megengedettnél gyorsabban hajtott volna, továbbá azt is, hogy a baleset úgy történt, ahogyan az a vádiratban szerepel.

A tárgyalást az eredeti tervek szerint áprilisban folytatták volna, ám miután felmerült, hogy miniszterelnök-helyettesként esetleg mentésséget élvez, a bíróság jogi állásfoglalást kér a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól (KIM), és felfüggesztették a tárgyalást. A KIM állásfoglalása alapján, amely szerint Radimir Cacicot nem illeti meg a mentesség, folytatódik most a tárgyalás. Az ügyben várhatóan június 29-én hirdet határozatot a bíróság.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!