Csendőrszemléletű a kormány és a rendőrség

„A magyar kormányzat és rendőri vezetés, benne a belügy irányításának kultúrája totálisan csendőrkultúra jellegű” - Mondja a szűkebb kutatási területének számító rendőri korrupcióról Krémer Ferenc szociológus a vele készült interjúban.

  • HVG HVG
Csendőrszemléletű a kormány és a rendőrség

Krémer úgy látja: „a korrupt rendőrök megbüntetése, kizárása után is rendre újratermelődik a korrupció. Ebből vagy az következik, hogy a korrupt embereket vonzza a rendőrség, vagy a szervezeten belül válnak azzá, mégpedig igen nagy számban: én tíz közül hétre becsülöm az esetek számát.” Szerinte „olyan típusú rendőri kultúrára van szükség, amely megalázónak tartja a megvesztegetést. A demokratikus országok jó részében idejében felismerték, hogy az alárendelt, kiszolgáltatott, megalázott helyzetű rendőr – ilyenek a mieink – nem áll ellen a korrupciónak, mert a helyzete eleve erkölcstelen. Nálunk a bírságok a rendszerváltás óta a rendőrség költségvetésébe folynak, ami önmagában állami korrupció.”

Az interjút teljes terjedelmében a HVG e heti számában olvashatják.

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.