szerző:
Zubor Zalán
Tetszett a cikk?

Lakossági összefogás akadályozta meg a társasházi támogatás megvonását a 18. kerületben – legalábbis ideiglenesen. A 750 lakás műszaki felújítására közel 20 millió forintot fizettek ki a lakosok, amely az önkormányzati és állami egyharmad elmaradásával kárba ment volna. A felújítás még így sem biztos, hiszen a munkálatok csak azután indulhatnak el, ha az állam is befizeti a saját részét.

Visszavonta a 18. kerületi önkormányzat közgyűlése azt az előterjesztést, amely 12 panelháztól vonta volna meg a 2009-ben, a „háromszor egyharmados” panelprogram keretében megítélt felújítási támogatást. A korábbi döntés értelmében a lakóközösségek a házak műszaki felújítására, a külső szigetelés és a nyílászárók cseréjére nyújthattak be pályázatot. A költségekből egyharmad részt a lakók, egy-egy harmadot az állam, illetve az önkormányzat állt volna.

Nyár óta halogatták a döntést

Júliusban az önkormányzat felvetette a támogatás leállítását, arra hivatkozva, hogy az önkormányzatnak nem áll rendelkezésére elegendő pénz a munkálatokat végző vállalkozók kifizetésére. Azonban ekkorra már a lakosok sikeresen pályáztak, a vállalkozóknak a saját egyharmadukból már 20 millió forintot kifizettek, amely biztosan kárba veszett volna, ha elfogadják az előterjesztést, az állam és az önkormányzat viszont egyenként 350 millió forintot spórolt volna ebben az esetben. A közgyűlés ülésein, azóta többször felmerült a lakástámogatás leállítása, az utolsó negyedéves költségvetésbe például már nem került be az önkormányzati egyharmad, mint kifizetendő pénz. Azonban a 2009-es rendeletet hatályon kívül helyező előterjesztés megszavazását a lakossági ellenállás miatt rendre elhalasztották. Júliusban a közgyűlésen megjelent 4-5 érintett kerületi polgár és két közös képviselő, mire a javaslat szavazását elnapolták. Néhány napja az önkormányzat látszólag elszánta magát a vitára, a csütörtöki közgyűlésre kitűzték a rendeletről szóló szavazást.

Szigetelési munkálatok egy budapesti panelházon
MTI / Beliczay László

Az előterjesztés hírére több lakos tiltakozást szervezett, a közös képviselők aláírásba kezdtek, majd a helyi MSZP-frakcióval együtt tüntetést szerveztek a közgyűlés épületéhez a vita napján. A tiltakozásra körülbelül 50-60 ember gyűlt össze, mire azonban a tömeg gyülekezni kezdett, a közgyűlés – tartva a reakcióktól – visszavonta a vitatott javaslatot.

Az MSZP biztosra menne

„Csak félsiker az érintett lakosoknak az előterjesztés visszavonása” – mondta a hvg.hu-nak Kőrös Péter, az MSZP 18. kerületi frakcióvezetője. „Jobb lett volna, ha az előterjesztést nemcsak visszavonják, hanem elfogadnak egy vele ellentétes tartalmú rendeletet. Így viszont bármikor újra beterjeszthetik az eredeti javaslatot.” Körös szerint amennyiben elfogadják az indítványt, azzal a lakosokat „megfosztották volna attól, hogy valaha egy olcsóbban fenntartható lakásban éljenek”, mivel „jelenleg nincs, és belátható időn belül nem is várható” olyan lakástámogatási kiírás, amit a lakók megpályázhattak volna, hogy a megnyert összeggel teljesen kifizessék a munkálatokat végezni szándékozó vállalkozókat. A tervezett munkálatok a politikus szerint befektetésnek tekinthetők, mivel hatékonyabbá tehetik a házak hőszigetelését, amivel a lakók a fűtésszámlán spórolhatnának.

„Ez az ügy már három éve áll, mert először az állam, majd az önkormányzat halogatta a rá eső egyharmad kifizetését. Az önkormányzat a leállításra vonatkozó beterjesztést állítólagos forráshiányra alapozta, hogy a jelenlegi költségvetésben nincs a felújításra fordítható összeg. Ez az érvelés hamis, hiszen a munkálatok idén biztos nem fejeződnének be, a vállalkozók kifizetése legjobb esetben is 2013-ra tolódna.” – mondta a frakcióvezető. A munkálatok elindulását az állam is hátráltathatja, a támogatás rájuk eső egyharmada ugyanis szintén kifizetésre vár. Kőrös azt mondta: „bízik benne”, hogy a kormány az önkormányzati döntés után elindítja az elmaradt kifizetést. „Ha az állami egyharmadot nem fizetik ki, az akár jogi következményekkel is járhat, mivel anyagilag megkárosítaná a lakókat, akik már három éve várnak a felújítás elindulására.”

A felújítások elindulását a helyi MSZP "be szeretné biztosítani azzal, hogy a napokban két, a most visszavont javaslattal ellentétes tartalmú előterjesztésről szavaztatja a közgyűlést". Az egyik megerősítené a 2009-es, a paneltámogatást elindító rendelkezést, a másik pedig a költségvetést módosítaná úgy, hogy elkülönítene egy 50 milliós keretet, így „megszűnne a korábbi indoklás, hogy az önkormányzatnak nincs kerete a felújításokra”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/Napi Gazdaság Világ

Napi Gazdaság: lelassult a panelprogram

Jelentős csúszással folyósítják a hatóságok a panelprogram állami támogatási részét, ráadásul érzékelhetően lassultak az ide kapcsolódó banki döntések is - írja szerdai számában a Napi Gazdaság.