szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár látszólag nem "kemény" kiadás a társasházi közös költség, elhanyagolása végzetes lehet, akár a lakás – ami sokak egyetlen vagyontárgya – elvesztéséhez is vezethet.

Közös költség

A közös költség fő feladata, hogy a társasház mindenkori működéséhez szükséges fedezeteket biztosítsa, ezért a társasházi törvény igen hatékony eszközt biztosít a társasház számára, hogy az ilyen jellegű tartozásokat behajtsa. Három hónapnak megfelelő összegű tartozás elég ahhoz, hogy az érintett tulajdonos ingatlanját jelzálogjoggal terheljék meg. erről vagy a társasházi alapító okirat, illetve a szervezeti és működési szabályzat rendelkezik, vagy a közgyűlésnek kell egy külön határozatot hoznia az ügyben. Az előbbi esetben nem kell összehívni a közgyűlést, a közös képviselő akár magától is kezdeményezheti az illetékes ingatlan-nyilvántartásnál a jelzálog bejegyzését.

Könnyen jelzálogjog kerülhet az ingatlanra, ha nem érkezik a közös költség a társasház számlájára, az eljárás végén akár a lakást is elveszíthetjük. A havi közös költség összegét a társasházi közgyűlés határozza meg, arról pedig, hogy mely tulajdonos, mekkora összegű közös költség befizetést teljesített, meghatározott időközönként (általában félévente) a közös képviselő küld egy elszámolást – mondta a Napi Gazdaságnak Burján Zsuzsanna, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt jogtanácsosa.

Abban az esetben, amennyiben a hátralékot felhalmozott tulajdonos a jelzálogjoggal biztosított követelést kiegyenlíti, úgy a közös képviselő köteles 8 napon belül a jelzálogjog törlésére vonatkozó engedélyt kiadni és közokiratba, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalni, valamint a földhivatalhoz benyújtani.

Az eljárás megkezdése előtt nem várható külön értesítés, hiszen bizonyos időszakonként minden lakó megkapja az egyenlegét, ami mind a befizetéseket, mind az esetleges tartozásokat is tartalmazza, ez azonban nem akadálya a jelzálogjog bejegyzésének.

A jelzálogjog bejegyzéséhez vagy a döntésről szóló közgyűlési határozatot, vagy a közös képviselő rendelkezését közokiratba, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba szükséges foglalni, mivel kizárólag ezek alapján alapján kerülhet sor az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésre. Ez a lakástulajdonos szempontjából azért is fontos, mert az ezáltal keletkezett költségeket behajthatják rajta. A közjegyzői és az ügyvédi munkadíj mértéke alapvetően az ügy értékéhez igazodik, de az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés költsége 6600 forint, ami sürgősségi eljárás esetén további 10 ezerrel nő.

A jelzálogjog gyakorlati következménye az, hogy e jog közvetlen biztosítékul szolgál a követelés kielégítésére. Amennyiben az érintett ingatlan e joggal terhelt, jelentősen gyengül a forgalomképessége, mivel árverezés, vagy értékesítés esetén ki kell elégíteni ezt a követelést is. Emellett kölcsönfelvételnél - amennyiben az érintett ingatlan szolgálna a hitel fedezetéül - is akadályt képezhet a jelzálogjog.

Bár a jelzálogjog bejegyzése nem egyenlő azzal, hogy az érintett ingatlant elveszíti az illető, abban az esetben azonban, amennyiben a közös költség tartozás miatt indult polgári peres eljárás során marasztaló ítéletet hoz a bíróság és a társasház végrehajtási eljárást kezdeményez, előfordulhat, hogy elárverezik az ingatlant – emelte ki Burján Zsuzsanna. A jogtanácsos ehhez hozzátette, hogy ezen kívül azért is van jelentősége a jelzálogjognak, mert az árverezés során a jelzálogjoggal biztosított követelések a kielégítés sorrendben elől kapnak helyet.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!