szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Már emberölésként kezeli a Nemzeti Nyomozó Iroda a 2002-ben eltűnt Radics-család ügyét, a Portik Tamással kapcsolatos bűntettek részeként – értesült a hvg.hu. A rendőrség ezt megerősítette, de a részletekről nem kívánt nyilatkozni. Közben kiengedték az előzetes letartóztatásból a Portik-ügy egyik érintettjét, akit Prisztás József megölésével kapcsolatban bűnsegédlettel gyanúsítanak.

Élettársával és annak lányával tűnt el a tárnoki Radics Attila 2002. január 24-én. A család eltűnéséről az asszony nagyobbik lánya értesítette a rendőröket, akik Radicsék tárnoki házában állítólag vért és töltényhüvelyt találtak. A hatóság emberrablásra gyanakodott, de senki nem jelentkezett váltságdíj-követeléssel.

A hvg.hu értesülései szerint immár gyilkosság gyanúja miatt vizsgálódnak az ügyben, bár holttest vagy holttestek még nem kerültek elő. Az Országos Rendőr-főkapitányság a hvg.hu-val azt közölte, az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda emberölés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen vizsgálódik. „Tekintettel arra, hogy a folyamatban lévő nyomozás során az üggyel összefüggő nyilatkozat sérti az eljárás érdekeit további kérdésekre nem áll módunkban válaszolni” – tették hozzá.

A bűnsegédnek tartott B. László ismerte Radicsot

Radics Attila az augusztus közepén elfogott és előzetes letartóztatásba helyezett B. László révén kapcsolódik a Portik-ügyhöz. B. Lászlót azzal gyanúsítják, hogy 1999-ben ő vitte Tahitótfaluba motorral azt a férfit, aki lelőtte a kilencvenes években Magyarországon tevékenykedő, orosz bűnözői körökkel kapcsolatban álló Seres Zoltánt. B. László védője, Danyi Csaba a hvg.hu-nak arról számolt be, hogy az ügyben hat tanút meghallgattak a rendőrök. Ettől függetlenül még mindig nem derült ki számukra, hogy ki lenne a bűncselekmény elkövetésében a társuk. „Mindenesetre egy hónap múlva lejár az előzetes letartóztatás határideje, s ahhoz, hogy azt meghosszabbítsa a bíróság, a rendőröknek fel kell mutatniuk valamit” – közölte a védő.

Holttest nélkül is lehetnek bizonyítékok az emberölésre

„Lehet értelme annak, hogy a rendőrök a holttest megléte nélkül is emberölés miatt indítanak eljárást” – mondta a hvg.hu-nak Hack Péter büntetőjogász. Kérdés, tette hozzá, hogy milyen egyéb bizonyítékok – tanúvallomások, tárgyi eszközök – állnak a nyomozó hatóság rendelkezésére, amelyek igazolják a gyanújukat. „A bizonyítékokat a bírónak egyenként és összességében is mérlegelnie kell. Amennyiben kételyei vannak, az emberölés elkövetését illetően, akkor a vádlottat felmentheti” – említette meg a kockázatot a szakember.

Portik Tamás ügye tartogathat még fordulatokat
MTI/Terrorelhárítási Központ

A rendőrök ugyanakkor "nem érdekeltek abban, hogy egy kétes kimenetelű eljárást indítsanak, hiszen ha elbukják, akkor az rontja munkájuk megítélését". „Ráadásul a nyomozó hatóság számára kényelmesebb, ha egy ügyet eltűnésként kezelnek, mert akkor nem kell azzal foglalkozni” – mondta a büntetőjogász. „Most nem ezt választották, hanem azt, hogy kockáztatnak egy esetleges felmentést, ami azt mutatja, hogy valamilyen bizonyítékkal rendelkezhetnek" - tette hozzá.

Portik egyik vélt bűntársát kiengedték

A Radics-család ügye súlyosbíthatja a Portik Tamás ellen felhozott gyanúsításokat. Portik egyik gyanúsított-társát, K. Tibort (akit vele Portikkal együtt vittek be), ugyanakkor kiengedték az előzetesből, miután alibit igazolt magának – adta hírül csütörtökön a Pestisracok.hu. A férfit azzal gyanúsítják, hogy bűnsegédként részt vett Prisztás József megölésében. A vállalkozót 1996. november 1-jén 1996. november elsején Óbudán lőtte le egy kerékpáros. Ekkor K. Tibor állítólag Kanadában tartózkodott, amit igazolni is tudott. A sajtóban megjelentek szerint felmerült, hogy az eljárás is megszűnt a férfival szemben, de információink szerint K. Tibor az ügyészi tényállásban még mindig benne található, tehát valamilyen szerepet a bűncselekmény elkövetésében még neki tulajdonítanak.

Szerettük volna megkérdezni Portik Tamás ügyvédjének a véleményét arról, hogy K. Tibor elengedése befolyásolhatja-e a többi gyanúsított ellen folyó nyomozást, de nem értük el. Bánáti Kristóf néhány nappal ezelőtt azt mondta a hvg.hu-nak, "nem tudnak együttműködni a rendőrséggel, amíg meg nem osztják velük, hogy a gyanúsítást milyen konkrétumokra alapozzák”. Portikék "többször kérték a nyomozókat, hogy pontosítsák a gyanút, de ez nem történt meg". Portik Tamás egyébként igazságügyi elmeorvosi szakértő is megvizsgálta, de Bánáti Kristóf szerint ebben nincs semmi különös, mert ezt az emberölési ügyekben kötelező elvégezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András - Csikász Brigitta Itthon

Portik Tamás kalandos élete

Megjárta a fiatalkorúak börtönét, volt portás, az olajozásból mesés vagyont szerzett, de a nyilvánosságot később tisztes vállalkozóként is kínosan kerülte Portik Tamás, akit az Aranykéz utcai robbantásos merénylet és Prisztás József meggyilkolásának ügyében felbujtással gyanúsít a rendőrség. A pénzét az utóbbi időben állítólag az internetes piacon is fialtató milliárdos vállalkozót már a kilencvenes évek végén összefüggésbe hozták több leszámolásos üggyel, mégis csak most, tizennégy év után gyanúsították meg.

Csikász Brigitta Itthon

"Portik szerepe nekünk nem jött elő" – interjú Doszpot Péterrel a leszámolásokról

Kíváncsian figyeli a kilencvenes évek alvilági leszámolási ügyeiből elővettek nyomozását Doszpot Péter, aki a történtek idején a Budapesti Rendőr-főkapitányság életvédelmi osztályát vezette, sőt 1998-ban az év budapesti rendőre is lett. A hvg.hu-nak a jelenleg vagyonvédelmi cégét vezető Doszpot nem csak szakmai múltjával indokolta ezt az érdeklődést, hanem azzal is, hogy a Fenyő-ügy, Prisztás József megölése és a négy halálos áldozatot követelő Aranykéz utcai merénylet nyomozásában a mostani gyanúsítottak, így Portik Tamás sem volt képben. Sok év távlatából szerinte a bizonyítás nehéz lesz. Interjú.

Csikász Brigitta Itthon

Portik Tamás vagyonosodását is vizsgálják a rendőrök?

Portik Tamás aktuális üzleti kapcsolataira is kíváncsi a Nemzeti Nyomozó Iroda – értesült a hvg.hu rendőrségi forrásból. Úgy tudjuk, az olajszőkítésből milliárdokra szert tevő volt energolos a szórakoztatóipar mellett befektetési lehetőségként érdeklődött az internetes közösségi média iránt is. A rendőrök most ezeknek az ügyleteknek eredhettek a nyomába, hogy megtudják, az Aranykéz utcai merényletre és Prisztás József megölésére való felbujtással gyanúsított pénze honnan származik és hol kamatozott.

MTI Itthon

Pintér: "egyhamar nem nő ki Portik vagy Vizoviczki utódja"

Pintér Sándor szerint P. Tamás és V. László előzetes letartóztatásba helyezésével azokat juttatták rács mögé, akik az elmúlt húsz évben a legtöbb erkölcsi és anyagi kárt okozták Magyarországnak. A belügyminiszter erről a Heti Válasznak adott, csütörtökön megjelent interjújában beszélt.