szerző:
Ivanyos Judit
Tetszett a cikk?

Megelégelték az itteni körülményeiket a bicskei menekültek: tüntetést szerveznek és petícióban fordultak a kormányhoz, hogy segítsenek lakhatási körülményeiken, munkavállalásukban. A Bevándorlási Hivatal szerint elegendő támogatást nyújtanak a befogadottaknak az integrációhoz. Ezzel szemben a Helsinki Bizottság és az ENSZ idei felmérése szerint nyomorúságos helyzetben vannak, sokszor hajléktalanságban élnek az itt élő menekültek.

„Négy éve élek itt a családommal, három gyermekem van. Még mindig nincs munkám és normális fedél a fejünk fölött, a bicskei menekülttáborban lakunk. Ha nem lennénk ennyi veszélynek kitéve, visszamennénk a hazánkba. Afganisztánban legalább volt munkám, házunk. Azért tüntettünk, mert nem hagyhatjuk, hogy gyermekeink az utcán éljenek, elfáradtunk, segítséget kérünk” – nyilatkozta egy afgán menekült férfi a hvg.hu-nak.

A bicskei menekülttáborban élő menekültek - több mint százan - november 20-án a parlament elé vonultak tüntetni a jobb életfeltételekért. A demonstrációt követően eljuttattak egy petíciót a Bevándorlási Hivatalhoz (BÁH), amelyben megfogalmazták kéréseiket a magyar állam felé: ingyenes lakhatást, pénzbeli támogatásokhoz való egyszerűbb hozzáférést, a befogadó állomáson nyújtott egészségügyi ellátás javítását, magyar nyelvtanulás rugalmasabb feltételekkel történő biztosítását, több szociális munkást és jobb integrációs lehetőségeket kértek. Fontosnak tartották mindemellett megköszönni, hogy Magyarország befogadta őket és elmondták, hogy szívesen maradnának itt, ha valós integrációban volna részük.

Több nem jut

„Magyarország, fáradtak vagyunk” – kiabálták az Afganisztánból elmenekült férfiak, asszonyok és gyerekek. A tüntetők a Kossuth téren órákon át skandálták, hogy segítséget kérnek a magyar államtól. A tüntetés bejelentését a rendőrségen a Helsinki Bizottság segítette és jelen voltak, hogy tolmácsoljanak a tüntetők és a helyszínt biztosító rendőrök között – mondta Somogyvári Zoltán, a Helsinki munkatársa a hvg.hu-nak.

Kérdésünkre, mit tervez tenni a BÁH a bicskei menekültek helyzetének javításáért, Daragó Réka a BÁH sajtóreferense azt válaszolta, hogy nem tud sem a hivatal, sem az állam további támogatásokat és lakhatási lehetőséget biztosítani, „mivel a költségvetés helyzete nem teszi ezt lehetővé”. „A tüntetést tudomásunk szerint a befogadó állomáson élő olyan menekültek és oltalmazottak szervezték, akiknek már lejárt az egy éves tartózkodási lehetőségük és már ki kellett volna költözniük a befogadó állomásról”. A lapunknak nyilatkozó afgán férfi elmondta, hogy a jövőben további demonstrációkat terveznek, ha nem kapnak valódi segítséget a magyar államtól.

A BÁH válaszul november sajtótájékoztatást tartott, ahol hosszasan ismertették az erőfeszítéseket, amelyeket tesznek az itt elő menekültekért. Bemutatták a legújabb felmérésüket is, amelyből az derül ki, hogy számos menekült jól beilleszkedett, van munkájuk és lakhatásuk főként Budapesten, sőt sokan állampolgárságot is szereztek – 2006 óta mintegy 3000 főből összesen 239-en. Csak mellékesen tették hozzá, hogy rengeteg menekült státuszú emberről nem tudnak semmit, sokaknak nincsen bejelentett lakcíme vagy nem élnek Magyarországon.

40 százalékkal több menekült a tavalyihoz képest

Közel 40%-al nőtt a menedéket kérők száma a múlt évhez képest, idén eddig 1677 -en folyamodtak menekültstátuszért a magyar államhoz. Az esetek jó részében megszüntetik az eljárást és nagyjából a felében nem adják meg a kérelmet, idén körülbelül 150 fő kapott menedékjogot.  A legtöbben rendszerint Afganisztánból, Pakisztánból és Koszovóból érkeznek. A szíriai háború miatt most megnövekedett a szír menekültek száma - többek között ez is lehet az oka annak, hogy idén jóval több menedékkérőt regisztráltak. Emellett az sem elhanyagolható ok, hogy a legnagyobb részt Európán kívül érkező migránsok egyre tájékozottabbak a nemzetközi jogokban és megpróbálnak legálisan a kontinensen maradni.

 

Magyarország még mindig tranzit országnak tekinthető, a legtöbbeknek valamelyik nyugat-európai ország elérése a célja, ahol magasabb az életszínvonal és a szociális biztonság. Az esetek egy részében elhagyják az országot az ideérkező menekültek, vannak, akiknek a családja is egy tőlünk nyugatabbra lévő országban él. Ám a legtöbbjüket, ha elkapják, visszatoloncolják Magyarországára, mivel az ún. Dublini eljárás szerint annak az országnak kell döntenie menedékjogi kérelméről, ahol először belépett az Unió területére.

Végh Zsuzsanna a BÁH főigazgatója azt mondta, hogy a menekültek elismerésük után hat hónapig tartózkodhatnak a befogadó állomásokon. Számos ellátást vehetnek igénybe: napi háromszor étkezés, ruhák biztosítása, 7125 forint havi költőpénz, ingyenes egészségügyi ellátás, tehetséggondozás és védőoltások a gyermekek részére. A menekülttáborban élők belső foglalkoztatás keretében munkát is vállalhatnak, amelyért maximum 24 ezer forint jár. Azok akik nem tudják megteremteni a féléves időtartam alatt az önálló élet feltételeit további hat hónapig maradhatnak Bicskén.

A menekültek 520 órás magyar nyelvtanfolyamon vehetnek részt vagy a befogadó állomáson, vagy ha már magánszálláson tartózkodnak, akkor a meghatározott oktatási intézményben. A tapasztalatok alapján azonban nagy számban maradnak távol – állította Végh. A befogadottaknak lehetősége van a 8 általános elvégzésére (estin vagy levelezőn), ECDL vizsga letételére továbbá szakképzésben való részvételre. A hivatal abban is segít, hogy lefordítgassák a még anyaországukban megszerzett bizonyítványokat.

Afgán menekültek Balassagyarmaton
Túry Gergely

Végh állítása szerint, a BÁH a kiköltözőket sem hagyja magára, a menekülteket ugyanazok a jogok illeti meg, mint a magyar állampolgárokat. Ha igénylik kaphatnak kiköltözési segélyt, lakhatási támogatást, létfenntartatási támogatást és családi pótlékot is. Azoknak a családoknak, akiknek lehetőségük van visszafizetni akár 1,5 millió forintos kölcsönt nyújt az állam ingatlan vásárlására. Emellett a gyerekek oktatását is támogatják: beiskolázási segéllyel, kollégiumi elhelyezéssel, étkezési támogatással és bérlettel. Ezek mellett folyamatos kapcsolatot tart fenn a hivatal a befogadó oktatási intézményekkel. A kormány 2012-ben több mint egy milliárd forintot költött a menekültekre, ebből 220 millió forintot a nekik nyújtott támogatások összegére – tette hozzá.

Nyomorúságos helyzetben

Azonban úgy tűnik, mindezek ellenére a gyakorlatban több esetben nem kapnak valódi segítséget a befogadottak. Mint már korábban is leírtuk sokszor nem a valóságot fedik a pozitív jelentések: a balassagyarmati menekülttáborba például csak akkor kapnak (nem sürgősségi) ellátást, ha fizetnek érte, de a legtöbb esetben nincs rá pénzük, rossz higiéniai körülmények között élnek és a helyiek ellenségeskedésével szembesülnek nap, mint nap. A Helsinki Bizottság munkatársa elmondta, hogy azok a menekültek, akikkel kapcsolatban állnak általában nagyon rossz kilátásokkal néznek szembe: nincs munkájuk és rendezetlenek lakhatási körülményeik. „A nyomorúságos életkörülményeken való javítás és a diszkrimináció és a faji alapon elkövetett erőszak megszüntetése szükséges” – olvasható az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR), idén áprilisban készült, a magyar menekült helyzetről szóló jelentéséből.

Túry Gergely

Ugyanis a jelenlegi integrációs rendszer nem képes megadni a nemzetközi védelmet élvezőknek az beilleszkedéshez szükséges ismereteket és támogatásokat. Ennek következtében a menekültek sokszor más EU tagállamba költöznek. Ha visszaküldik őket Magyarországra, gyakran hajléktalanná válnak. A felmérés szerint a menekülteknek fenyegetésekkel és fizikai erőszakkal kell szembenézniük, az egyedülálló nők és egyéb sérülékeny személyek különösen veszélyeztetettek. Hiába mondja ki a jogszabály, hogy egyenlő jogokban részesülnek, mint a magyar állampolgárok gyakran mégis akadályokkal szembesülnek ezek érvényesítésében. A visszatérőket sokszor kizárják a szociális támogatási rendszerből, hivatalos lakóhelyük vagy tartózkodási helyük pedig nincs és nagyon nehezen tudnak állampolgársághoz jutni.

Az ENSZ jelentése szerint még a Magyarországon tartózkodó elismert menekültek nem szükségszerűen kapják meg azt az anyagi juttatást, ami a Bicskéről önálló lakásba költözőknek jár. A pénzbeli járandóságok elosztása nem következetes. A nagy részük nem tudja megtanulni a magyar nyelvet, mivel ez egy hosszú folyamat és egybeesik az állás, - és lakáskeresés időszakával. Emellett a tanfolyamok nem hatékonyak és nem egyeznek az igénybe vevők képzési szintjével. Sokan a nyelvtudás és a foglalkoztatás feltételeinek ismeretének hiányában nem találnak munkát a befogadó állomásról való kiköltözés után. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint stratégiai és minisztériumokat összefogó intézkedésre lenne szükség a menekültügyben, ha Magyarország valóban illeszkedni akar az európai uniós normákhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Petri Lukács Ádám Itthon

Verik-e a menekülteket Magyarországon? - Interjú a BÁH vezetőjével

Végh Zsuzsanna, aki 2000 óta vezeti a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalt, úgy véli, szemben az ezzel kapcsolatos széleskörű hazai és nemzetközi szervezetek által megfogalmazott alapos kritikákkal, Magyarország arra törekszik, hogy maximális védelmet nyújtson mindazok számára, akiket ez a védelem megillet.

MTI Világ

Kisvárosnyi szír menekült el egy éjszaka alatt

Mintegy nyolcezer szíriai kelt át péntekre virradó éjszaka a török határon a lázadók és a kormánykatonák között Rász-el-Ain határátkelőnél dúló harcok miatt - közölte a török külügyminisztérium egyik illetékese.