szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A határon túli magyar állampolgároknak megmarad az előzetes választási regisztráció, mert az Alkotmánybíróság (Ab) csak a magyarországi lakóhellyel rendelkezőket illetően kaszálta el a feliratkozást - mondta Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a Duna TV műsorában.

Az Ab nem a regisztráció egészét szüntette meg, hanem a magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárok tekintetében hozta meg döntését - mondta a Fidesz frakcióvezető-helyettese a Duna TV Heti Hírmondó című műsorában. Gulyás Gergely szerint a Magyarországon kívül élő magyar állampolgárok esetében így megmarad a regisztráció, ők levélben és elektronikus úton regisztrálhatnak.

Gulyás azt mondta, lesz majd egy felvilágosító kampány is, amely után egy úgynevezett külhoni névjegyzékbe veszik fel a külföldi magyar állampolgárokat, ennek alapján lesz lehetőség arra, hogy a választás napján, illetve azt megelőzően szavazataikat levélben leadják.

Így össze lehet számolni a szavazatokat, és a választás napján lehet eredményt hirdetni – tette hozzá. Szerinte nemcsak jogi, de nemzetbiztonsági szempontból is foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy Szlovákiában megfoszthatják állampolgárságától azokat, akik felveszik egy másik állam állampolgárságát.

A választási eljárási törvény ad olyan felhatalmazást a végrehajtási rendeletekben, mely lehetőséget nyújt arra, hogy alternatív megoldások is legyenek - mondta Gulyás. Példaként azt mondta, nem feltétlenül kell szlovák postán feladni a levelet.

Még gondolkodnak egy olyan megoldásban, hogy ha valaki Szlovákiában akar élni választójogával, megtehesse úgy, hogy az semmilyen kockázatot ne jelentsen. A frakcióvezető-helyettes szerint az európai egyezményekkel teljesen szemben áll a szankció a kettős állampolgársággal szemben.

Arról is beszélt, hogy eddig 370 ezren vették fel a magyar állampolgárságot, de a regisztráció után lehet majd látni, hogy mennyien vannak azok, akik ebből a választói körből szeretnének szavazni, utána az Országos Választási Iroda összesíti a szavazatokat. Hozzátette, hogy a titkosságra itt is tekintettel kell lenni.

Az Ab döntésével kapcsolatban Gulyás azt mondta, nem biztos benne, hogy a regisztráció nem fog működni Európában szélesebb körben, mint ahogyan jelenleg, ugyanakkor politikailag korábban is kockázatosnak látta a regisztráció bevezetését. Hozzátette azonban, hogy osztja pártja véleményét, így szerinte is vannak fontos előnyei a regisztrációnak.

Véleménye szerint az Alkotmánybíróság az átmeneti rendelkezések megsemmisítésekor hozott egy „merész, rendkívül aktivista” döntést, de a jogalkotó szándékával ez a döntés szembement. Hozzátette, az átmeneti rendelkezések megsemmisítéséből már következett a választási eljárási törvény vizsgálata során a regisztráció megsemmisítése is.

Gulyás szerint Rogán Antal és Szájer József is azt mondta korábban, hogy miután az Ab az átmeneti rendelkezések megsemmisítésekor nem tartalmi hibákat tárt fel, hanem arra a következtetésre jutott, hogy az alaptörvénynek egy jogszabályban kell lennie, azt a feladatot adta az Országgyűlésnek, hogy szerkessze össze azokkal a rendelkezésekkel az átmeneti rendelkezéseket és az alaptörvény egységes szövegét, melyeket az alkotmányozó többség fontosnak tart. A regisztráció megsemmisítésével szerinte azonban tartalmi kritika jelent meg.

Arra a felvetésre, hogy kétharmados többséggel az alaptörvényben rögzíthették volna a regisztrációt, Gulyás úgy válaszolt, hogy nem akarnak az Ab döntésével ellentétes alkotmánymódosítást ebben a kérdésben elfogadni. Szerinte ugyanis ez azt jelentené, hogy utána el kell fogadni a választási eljárási törvényt, és már egy év sem lenne hátra a választásokig, amikor még nem lenne mindenki számára megismerhető a választás lebonyolításának jogszabályi környezete.

A politikus szerint jelentős átalakítást a kialakult választójogi rendszerben 2014-ig nem tud elképzelni, csak egy-két olyan pont van, melyet az Ab döntése miatt rendezni kell. Biztosan nem lesz a rendszert egészben megváltoztató módosítás.

Azzal kapcsolatban, hogy a kormány tisztában lehetett előre a taláros testület döntésével, és egyfajta politikai taktika volt a regisztráció bevezetésének szándéka, azt mondta, ennek a felvetésnek semmilyen alapja nincs. Arra a kérdésre, hogy megnyílt-e az út az előrehozott választás előtt, úgy fogalmazott: ez az elmélet is a „fantazmagóriák és a viccek kategóriába” tartozik.

Gulyás azt is elmondta, azt reméli, hogy a megelőző két és fél év államháztartási és költségvetési konszolidációjának eredményeként a következő másfél évben még számtalan intézkedésre kerül sor, mely erősíti a kormánypártok választási győzelmének esélyeit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!