szerző:
Zubor Zalán
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Újabb büntetést kaphat a magyar válogatott, ha a románok elleni ma esti zárt kapus mérkőzés alatt rendzavarás történik a stadion közvetlen közelében. A futballszövetség aggodalmának oka, hogy egy szurkolói csoport a stadion mellé demonstrációt jelentett be, ahol kivetítőkön néznék a meccset. Van arra aktuális példa, hogy zárt kapus meccs miatt büntettek utcai szurkolói rendbontásért.

Komolyan aggódnak az MLSZ-ben a zárt kapus magyar–román meccs idejére a Puskás-stadion mellé szervezett szélsőjobbos rendezvény miatt. Bár köze nincs hozzá, baja azonban származhat a szövetségnek és a válogatottnak is egy súlyosabb incidensből. A FIFA szabályozása szerint újabb zárt kapuval, pénzbírsággal vagy akár pontlevonással is büntethetik a csapatot, ha a zárt kapus magyar–román meccs alatt a „stadionban vagy annak közvetlen környezetében” valamilyen rendzavarás történik. Bár egy szurkolói csoport közterületre jelentett be demonstrációt, ahol a tervek szerint kivetítőn követnék a mérkőzést, az MLSZ attól tart, hogy a „Románok elleni zárt kapus meccs! De nem nekünk!” nevű rendezvény résztvevői megpróbálhatnak bejutni a Puskás Ferenc Stadion területére, ezért a pálya környékét kordonokkal zárják majd le.

Mint ismeretes, augusztusban a Magyarország–Izrael barátságos mérkőzésen a szurkolók egy része rasszista rigmusokat kiabált és kifütyülte a vendégválogatott himnuszát, ami miatt januárban a FIFA fegyelmi bizottsága úgy döntött, a válogatott következő, Románia elleni világbajnoki selejtező meccsét csak zárt kapuk mögött tarthatják meg, ráadásul 40 ezer svájci frankra is büntette az MLSZ-t.

Egymásra szervezték

Az ítélet kihirdetése után nem sokkal a magyar válogatott Carpathian Brigade nevű szurkolói klubja jelentett be területfoglalási igényt a Dózsa György útra, hogy a stadion mellett, a lelátón kívülről biztassák a csapatot, és a Facebookon oldalt hoztak létre „Románok elleni zárt kapus meccs! De nem nekünk!” címmel. Pár óra múlva Vona Gábor szintén Facebook-poszttal reagált a döntésre, amelyben arra buzdította olvasóit, biztassák a stadion környékén a válogatottat, a szurkolóknak pedig kivetítőket ajánlottak fel, hogy onnan követhessék a meccset. A Carpathian Brigade hamar igyekezett tisztázni, hogy az általuk szervezett megmozdulás nem a Jobbik rendezvénye, később azonban leültek a párt küldötteivel, és elfogadták a felajánlott segítséget, a pártot pedig arra kérték, ne próbáljon politikai rendezvényt csinálni a szurkolásból. Ennek ellenére a rendezvény későbbi programja alapján egyre inkább szélsőjobboldali jelleget öltött: a meccs előtt több úgynevezett  nemzeti rock- (Kárpátia, Romantikus Erőszak) és skinheadzenekar (Oi-kor, Egészséges Fejbőr) is fel fog lépni.

A mérkőzés idejére az MLSZ szintén bejelentett egy rendezvényt, a stadiontól távolabb eső 56-osok terén is kivetítőkön lehet követni a mérkőzést. Kérdés persze az is, hogy a várható hideg, esős idő miatt hányan maradnak inkább otthon.

Gumiszabályok a FIFA-nál

A hvg.hu MLSZ-forrásokból úgy értesült: a Dózsa úti rendezvény kapcsán a futballszövetséget leginkább az elmúlt pár évben több utcai rendzavarásban is érintett Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom csatlakozása aggasztja, akik azt állítják, „mindenkit megelőzve lefoglaltuk a stadion környékét”. Felhívásukban a török Fenerbahce szurkolóit állítják a magyar szurkolók elé példaként, akik januárban szintén a stadionon kívülről biztatták a csapatukat egy zárt kapus mérkőzésen – a szurkolók ottani fellépését azonban az UEFA időközben újabb zárt kapus meccsel jutalmazta, mivel néhányan tűzijáték-rakétákat lőttek be a lezárt stadionba.

Zéró tolerancia

A FIFA az utóbbi fél évben rendkívüli szigorral lépett fel a futballpályán tapasztalható rasszista megnyilvánulások miatt. A magyar büntetéssel egy időben a bolgár futballszövetséget is elítélték, miután október 12-én a Dánia elleni mérkőzésén a drukkerek két petárdát dobtak a pályára, illetve majomhangot utánzó „huhogással” provokálták a színes bőrű Patrick Mtiligiát, amikor hozzá került a labda. A bolgároknak 35 ezer frankos büntetés mellett szintén zárt kapuk mögött kell lejátszaniuk következő selejtezőjüket. Októberben az olasz AS Roma kapott 20 ezer eurós büntetést, miután az Udinese elleni meccsen a szurkolók rasszista rigmusokat kiabáltak, füstbombákat dobáltak a pályára, és lézerfénnyel zavarták az ellenfél játékosait. Szintén közönség nélkül kell játszania a román Bukarest Rapid klubcsapatnak, miután a napokban a nézőtéren a szurkolók elégettek egy magyar zászlót, amit a biztonságiak nem próbáltak megakadályozni, a rendőrség viszont később azonosította a zászlót meggyújtó férfit, aki ellen diszkriminációra való felbujtás miatt eljárás indult.

A FIFA szabályozása egyébként nem teljesen egyértelmű a zárt kapus meccsek ügyében, így az MLSZ-nek kemény munkába telt tisztázni, hol ér véget az ő felelősségük. A hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó MLSZ-munkatársak elmondták, a magyar sportszövetség részletes levelet írt a FIFA-nak, hogy tisztázzák: a Puskás Ferenc Stadion melletti rendezvényt nem ők szervezik, illetve leírták, hol és miért tudnak felelősséget vállalni. A FIFA szabályai szerint a „stadionokban és azok közvetlen környezetében” az egyes sportszövetségek felelősek a szurkolók viselkedéséért, azon kívül történt incidensekért azonban már nem vonhatók felelősségre. Hogy mi számít a „stadion közvetlen környezetének”, arról nem szól a szabályzat.

Az MLSZ értelmezésében ez a Puskás Ferenc Stadionhoz tartozó, magánterület státuszú területeket jelenti, amelyeket kordonnal zárnak majd le, kérdéses azonban, hogy a FIFA hogyan határozza majd meg a „közvetlen környezetet”. A szurkolók rendezvénye közel 200 méter távolságra lesz az elkordonozott stadiontól, így az ott történtekért valószínűleg nem lehet majd felelősségre vonni az MLSZ-t, ám ha valaki közelebb jut a pályához, legfőképpen ha átlépi a kordont, már bajba kerülhet a válogatott. Enyhébb esetben újabb zárt kapus meccsel vagy pénzbírsággal büntethetik a csapatot, súlyosabb esetben viszont pontlevonás vagy akár kizárás is fenyegetheti a válogatottat.

Románozás mehet, tűzijáték nem

A Carpathian Brigade felhívása szerint a gyülekezés célja, hogy a szurkolók hangja a stadionba is behallatszódjon, biztatva a játékosokat. Ez még nem minősül a mérkőzés megzavarásának, bár nyilvánvaló, hogy a magyar futball megítélésének nem tenne jót, ha itt is a magyar–izraeli meccshez hasonló rigmusokat lehetne hallani a pályán, különösen, mivel a FIFA is fokozott figyelemmel kíséri a mérkőzést. A meccsnézést szervező szurkolócsoport vezetője, Somogyi József Ádám a hvg.hu-nak azt mondta, egy „bizonyos szintig teret adnak az ellenfél szidásának”, hiszen az szerintük nem választható el a futballtól, különösen ha régi rivális csapatok meccseiről van szó, de a résztvevőket alapvetően sportszerű szurkolásra, a magyar csapat biztatására kérik.

A Magyarország-Izrael mérközés 2012. augusztus 15-én.
AFP / Kisbenedek Attila

„Ha eldurvul a helyzet, szólni fogunk, hogy hagyják abba, nem ezért vagyunk itt. De nem a FIFA szabályait akarjuk betartatni, közterületen csak a magyar törvények érvényesek” – mondta.

A törökországihoz hasonló incidensek megelőzésére a szervezők arra kérik a résztvevőket, ne hozzanak magukkal pirotechnikai eszközöket (amelyek nyílt utcán való használatát törvények is tiltják), valamint hogy ne jelenjenek meg pártjelvényekkel vagy különösen sértő feliratokkal. A szervezőknek a szóbeli felszólításon kívül nem lesz más eszközük a rendzavarók megfékezésére: az eseményt egyedül a rendőrség biztosítja majd. A különböző szurkolói oldalakról pedig az derül ki, hogy vidékről is készülnek a ultrák a fővárosba.

MLSZ: békés szurkolók az 56-osok terére!

Somogyi József Ádám szerint egyébként nem kell különösebben tartani attól, hogy a rendezvényen rendzavarás történik, szerinte a zárt kapus mérkőzés „nem sokkal kockázatosabb, mint bármilyen más rangadó”. A szervezett meccsnézés szerinte éppen csökkenti a balhé kockázatát, hiszen ha van is pár dühös szurkoló, akik azon gondolkoznak, hogy megpróbálnak betörni a stadionba, ők egyébként is megjelennének a pálya környékén. Így viszont inkább ők is leülnek majd kivetítőről nézni a meccset – mondta.

A rendezvény esetleges politikai felhangjairól azt mondta: a fellépő együtteseket nem a szervezők válogatták ki, hanem „önként jelentkeztek”. Viszont akik nem tudnak velük azonosulni, azoknak még mindig ott van az MLSZ hivatalos meccsnézése, amelyet az 56-osok terén tartanak. Több drukkertársával ellentétben – akik közül többen rasszista alapon támadták az MLSZ rendezvényét – örül, hogy a hivatalos futballszövetség is az utcára hozza a szurkolókat. Szerinte a konszolidáltabb szurkolók az MLSZ rendezvényén követhetik a mérkőzést, a lényeg, hogy „minél többen szorítsanak a magyar válogatottnak”.

Az MLSZ rendezvénye szintén 18 órakor kezdődik a Magna Cum Laude fellépésével. A sportszövetség a „többségben lévő, a csapatát sportszerűen buzdító szimpatizánsainak kiszolgálása érdekében” kíván egy békésebb hangulatú közös meccsnézést szervezni. A hvg.hu értesülése szerint az eseményen nagy hangsúlyt kap a sportszerű szurkolás, a mérkőzés előtt például a közös magyar–román sporttörténelemről szóló filmet vetítenek majd (ugyanez a témája egy, a sportmúzeumban a napokban nyíló kiállításnak is).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Újabb szurkolót állított elő a rendőrség Budapesten

Késsel akart belépni a ferencvárosi Albert Flórián Stadionba egy 33 éves tokaji férfi, ezért rendzavarás szabálysértése miatt a IX. kerületi rendőrkapitányságra állították elő - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-vel.

hvg.hu Közlekedés

Már ma lezárások lesznek a magyar-román meccs miatt

Március 22-én, pénteken tartják zárt kapuk mögött a Magyarország–Románia világbajnoki selejtező labdarúgó mérkőzést 20 óra 30 perces kezdettel a Puskás Ferenc Stadionban. A fővárost területén több tilalom, útlezárás lép érvénybe már szerdától.