szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP választási győzelmét kívánta elősegíteni az egykori olajbűnöző, Portik Tamás, aki 2008 nyarán leleplező információkat ígért a Gyurcsány-kormány titkosszolgálati főnökének – egyebek mellett ez derül ki a jegyzőkönyvekből, amelyek titkos minősítését Pintér Sándor kezdeményezésére néhány órával ezelőtt feloldották. A dokumentumok a Laborc Sándor és Portik Tamás két fővárosi találkozóján elhangzottak anonimizált leiratát tartalmazzák, a Magyar Nemzet online részleteket közöl belőle.

"Én mindenben, amit önök mondanak. Én bármit 150 százalékig elhatároztam, régóta a lelkemben, meg a szívemben. Nem hiszem, hogy tudnak olyat kérni, amit ne tennék meg" – mondta Portik Tamás, a hazai alvilág egyik meghatározó személye Laborc Sándornak, a Gyurcsány-kormány titkosszolgálati főnökének egy budapesti étteremben egy hangfelvétel szerint, melynek leiratát az Alkotmányvédelmi Hivatal a belügyminiszter kezdeményezésére feloldotta a titkos minősítés alól – írja a Magyar Nemzet online.

A Belügyminisztérium hétfő kora délután közölte az MTI-vel: az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága a szakértői bizottság jelentése alapján javasolta a Portik Tamás és Laborc Sándor közötti találkozók alapján készített dokumentumok minősítésének feloldását és teljes (az elejétől a végéig terjedő), anonimizált változatának nyilvánossá tételét. Pintér Sándor belügyminiszter a nemzetbiztonsági bizottság tájékoztatása nyomán utasította az Alkotmányvédelmi Hivatalt, hogy a két leirat minősítését vizsgálja felül – írták.

A Pintér Sándor által felkért, Gálszécsy András volt titokminiszter által vezetett szakértői bizottság arról készített jelentést, hogy a nemzetbiztonsági és egyéb szempontokat – például a személyiségi jogok esetleges sérülését – is figyelembe véve mi hozható nyilvánosságra a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója, Laborc Sándor és az 1990-es évek olajszőkítési ügyleteiről ismert Energol Rt. egykori igazgatója közötti – 2008 nyarán a titkosszolgálat által rögzített – beszélgetésekből.

A jegyzőkönyvek szerint Portik Tamás kijelentette: "nekünk az lenne a dolgunk, hogy erősítsük a miniszterelnök urat vagy magában legalább az MSZP-t". Az olajos bűncselekményekből évekkel azelőtt hatalmas vagyont szerző férfi felajánlotta, hogy az érdekeltségébe tartozó internetes oldalakat is a baloldal szolgálatába állítja. Ezekről a portálokról annyi derült ki, hogy Portik összesen kétmillió regisztrált taggal tudná a választások eredményét befolyásolni. Az oldalak látogatottsága elmondása szerint naponta félmillió fő körül mozgott – olvasható az mno.hu cikkében.

"Én jól elvagyok a baloldallal"

"Én jól elvagyok a baloldallal, és mindent el fogok követni, hogy 2010 után is így maradjon" – mondta az egykori Energol-vezér, aki arról is említést tett, hogy személyesen vitt pénzt MSZP-s politikusoknak, amit soha sem tudott meg senki. Hangsúlyozta, hogy ez "egyféle biztonságot ad" neki, ám a "jobboldali rendőrség" leszámolásos bűncselekményekkel összefüggésben "a céltáblájára tűzte".

MTI/Terrorelhárítási Központ

Az elhangzottakból egyértelműen kiderült, hogy Portik Tamás rettegett a kormányváltástól, mert – mint mondta – őt akkor "biztos elviszik". Laborc Sándor válasza erre annyi volt, hogy "akkor lehet, hogy őt is". A Nemzetbiztonsági Hivatal akkori főigazgatója egyébként hajlott az egyezségre: Portik Tamást arra biztatta, hogy a tudomására jutott információkat juttassa el hozzá. Laborcot szinte minden érdekelte, beleértve az esetleges rendőrségi, bírósági, valamint ügyészségi korrupciót és a politikusokat érintő kényes ügyeket is. A tábornoknak csak az számított, hogy legyen „viszonylag gyorsan fogható és körüljárható” – olvasható az mno.hu cikkében.

Mint februárban megírtuk: minisztere kérésére hivatalos minőségben vette fel a kapcsolatot a titkosszolgálat vezetője az éjszakai élet ismert figurájával 2008 nyarán. Egyelőre kérdés, hogy a találkozókon Portik "kérkedett-e" azzal, hogy mi mindent tud a politikai elitről és Laborc Sándor pedig „pusztán” nem zárkózott el az együttműködéstől, vagy az NBH volt vezetője lépett-e fel „megrendelőként” – írtuk akkor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!