szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha a Duna vízszintje eléri a kritikus magasságot, akkor egy bizonyos magasságig vízzel kell elárasztani a Parlamentnél épülő mélygarázst a megnövekedett talajvíznyomás ellensúlyozására. Ha levonul az ár, ezt a vízmennyiséget kiszivattyúzzák, és folytatódhat az építkezés.

Ha a Dunán közelgő árhullám miatt fennáll a veszély, hogy a vízszint eléri a 640 centimétert és elönti a fővárosi alsó rakpartot, akkor egy bizonyos magasságig vízzel fogják feltölteni az Országház északi oldalán épülő mélygarázs munkagödrét – közölte Wachsler Tamás pénteken az MTI-vel. Az erről szóló döntést szombaton hozzák meg.

A Steindl Imre Program vezetője azt mondta, ha néhány héttel később jött volna az ár, akkor az semmiféle problémát nem okozna, mert a föld alatti négyszintes vasbeton szerkezetet úgy méretezték, hogy az biztonságosan ellenálljon a víznyomásnak. Hozzátette: a kiviteli tervek készítése során számoltak azzal a lehetőséggel is, hogy még a mélyépítés korai szakaszában érkezhet egy jelentős árhullám a Dunán.

A jelenleg rendelkezésre álló előrejelzés szerint a Duna vízszintje valószínűleg eléri a kritikus magasságot, ezért megkezdték az előkészületeket az árvízi forgatókönyv végrehajtására – hangsúlyozta. Szavai szerint ha fennáll a veszélye annak, hogy a vízszint meghaladja a 640 centimétert, és elönti az alsó rakpartot, akkor a megnövekedett talajvíznyomás ellensúlyozására a munkagödröt vízzel kell feltölteni egy bizonyos magasságig. Ha levonul az ár, ezt a vízmennyiséget kiszivattyúzzák, és folytatódhat az építkezés.

Arra is kitért, hogy miután a jövő hét közepétől várható a Duna tetőzése, a feltöltés pedig legalább 3-4 napig tart, ezért szombaton délelőtt dönteniük kell arról, hogy elindítsák-e a szivattyúkat.

Wachsler Tamás kijelentette: bárhogyan is alakul az ár levonulása, annak nincs hatása a megújult Kossuth tér átadásának határidejére. A mélygarázs és a látogatóközpont esetében bizonyos részhatáridők csúszhatnak, de ez nem feltétlenül befolyásolja a projekt véghatáridejét – közölte.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság pénteken az MTI-vel azt közölte, hogy a sok csapadék miatt a Duna magyarországi szakaszán jelentősen emelkedik a vízszint, az árhullám a jövő héten éri el Budapestet, amelynek következtében várhatóan víz alá kerülnek az alsó rakpartok. 

A közlemény szerint a folyó első magyarországi vízszintmérő helyén, Nagybajcsnál a péntek reggeli vízállás 296 centiméter volt, a napokban a tetőzés 600 centiméter körül várható, ami a folyó e szakaszán a másodfokú árvízvédelmi készültség elrendelését teszi szükségessé.

Az előrejelzések szerint a következő hat napban a Duna vízgyűjtőin további 70-100 milliméter területi átlagú csapadék hullhat. Ezért a folyón a jövő hét elejére harmadfokot meghaladó vízszint kialakulása várható. A többi magyarországi vízfolyáson is vízszintemelkedésre lehet számítani – tették hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!