szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A választási eljárási törvényben rögzített biztonsági garanciák kizárják az olyan választási csalásokat, amelyek érdemben befolyásolhatnák a szavazás eredményét – mondta Gulyás Gergely, a Fidesz országgyűlési képviselője budapesti sajtótájékoztatóján.

Kizártak az olyan választási csalások, amelyek érdemben befolyásolhatnák a 2014-es szavazás eredményét – mondta Gulyás Gergely. A Fidesz politikusa felidézte, az Alkotmánybíróság januári döntésével tette egyértelművé, hogy a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok esetén a regisztráció elengedhetetlen feltétele a választójog gyakorlásának.

A hvg.hu csütörtökön írt arról, hogy ismét fellángolt a vita a 2014-es országgyűlési választás tisztaságáról. A borzongás tárgya, a levélben szavazás nem példa nélküli, a magyar rendszerben azonban olyan kiskapuk maradtak, amik valóban alapvetően alááshatják a rendszer iránti bizalmat. Csalni könnyebb lesz az új rendszernek köszönhetően; ahhoz azonban, hogy maga a választás elcsalható legyen, több körülmény – ma igen nehezen elképzelhető – együttállása kellene.

Gulyás Gergely méltánytalannak, igazságtalannak és valótlan állításoktól hemzsegőnek nevezte azt a vitát, amely a határon túli magyarokra vonatkozó választási eljárási szabályokról szól, mert szerinte semmi ok nincs arra, hogy bárki a visszaélés lehetőségével riogasson.

"Érdemi visszaélésre ugyanis nem ad lehetőséget" a szabályozás – mondta. Hozzátette, hogy szerinte a baloldali ellenzék "a saját szégyenteljes, 2004. december 5-i örökségét eleveníti fel azzal, hogy választási csalás potenciális elkövetőjeként tekint a határon túli magyarságra" – ezzel a kettős állampolgárságról tartott népszavazásra utalt.

A határon túl élő magyarok voksolásával kapcsolatos technikai szabályok lebonyolításakor a Fidesz messzemenőkig figyelembe vette szakértők és civil szervezetek véleményét, sőt az MSZP-nek a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán (KMKF) elhangzott álláspontját is – mondta Gulyás Gergely, aki ezért az esetleges visszaélésekről szóló "rémhírkeltés" abbahagyására kérte a magyarországi ellenzéket.

Kitért arra is, szerinte abban minden politikai szereplőnek egyet kell értenie, hogy a határon túli magyarság választási részvétele kizárólag levélben szavazással bonyolítható le. Megjegyezte, az Európai Unióban a 28-ból 24 tagállamban a választójog együtt jár az állampolgársággal, és ezen országok többségében levélben szavazással zajlik a választójog gyakorlása. A magyar pedig a legszigorúbb garanciákat tartalmazó szabályozások közé tartozik – közölte a politikus.

A Fidesz arra biztatja a határon túli magyarokat, hogy vegyenek részt a magyar közügyekről szóló döntésben – mondta, hozzátéve ugyanakkor, hogy bár a magyarországi lakcímmel nem rendelkező állampolgárok is nagyon fontos tényezői a választási eljárásnak, de rendkívül csekély az esélye annak, hogy kizárólag az ő szavazataik döntsék el a választást.

A magyarországi állandó lakhellyel nem rendelkező határon túli magyar választópolgárok választási regisztrációja csütörtökön kezdődött meg. Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője szerdán az MR1-Kossuth Rádió műsorában arra a kérdésre, hogy történhetnek-e visszaélések az eljárás során, azt válaszolta, nem hiszi, bár sokan fogalmazzák meg a vádat, hogy a hivatal választási csalásokat készít elő.

Pálffy Ilona szerint különböző törvényi garanciákat sikerült beépíteni a törvénybe, amelyekről a pártok és társadalmi szervezetek képviselőivel is egyeztettek. Például nagy a félelem, hogy olyan fog szavazni, aki nem regisztrált, ezért a pártok képviselői végig ott lehetnek a szükséges adatok ellenőrzésekor, amire a sajtót is rendszeresen beengedi majd a hivatal.

A választás menetével kapcsolatban az irodavezető azt mondta, a levélben szavazás során azt nem lehet ellenőrizni, hogy mindenki személyesen dobja-e be a küldeményt a postaládába.

Azt nem lehet szerinte megakadályozni, hogy menet közben a borítékot valahol ne bontsák fel, és átírják, kicseréljék benne a szavazatot. Ezért is elég nagy a bizalmatlanság a helyi postákkal szemben az emberekben, akik azonban voksukat leadhatják a külképviseleteken is – tette hozzá a a Nemzeti Választási Iroda elnöke.

Gulyás Gergely csütörtökön arról is beszélt, hogy óriási eredménynek tartaná, ha a határon túli magyar állampolgárok 50 százalék körüli arányban – nagyságrendileg kétszázezren – vennének részt a voksoláson. Ám így is – a magyarországi részvételtől függően – mindössze kettő, legfeljebb három mandátum dőlne el az ő szavazataikkal – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!