szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mégsem megy az öregek nélkül – így összegezhető a hvg.hu által megkérdezett szocialista politikusok véleménye a kedden bejelentett új testületről, melyet a pártbeli köznyelv Vének Tanácsának nevez. Az ötlet Mesterházy Attila pártelnöké, ám a tanács szerepe átértékelődött a bajai videós botrány nyomán. A testület felállítása elsősorban a korábbi pártelnöknek, Lendvai Ildikónak kínál lehetőséget arra, hogy ráncba szedje a fiatalokból álló vezetőséget. Az, hogy ez valódi gyámság-e, kérdéses: a botrány okozta presztízsveszteség ellenére Mesterházy kezében maradt a gyeplő.

„Kiderült, komoly működésbeli problémái vannak az MSZP-nek” – mondta a pártvezetés egyik, neve elhallgatását kérő tagja, aki arról számolt be a hvg.hu-nak, hogy a botrány kirobbanása utáni napokban kapkodó és zavaros volt a kommunikáció. A forrás azt állította, mind a bajai videóról, mind a kommunikációs vezetők felmondásáról a médiából értesült. Szerinte a pártban sokan dühösek az ügy miatt, hiszen a vezetőség folyamatosan ellentmondásokba keveredett, és szerinte azt a benyomást keltették a választókban, hogy az MSZP „legjobb esetben is lúzerek gyülekezete”.

Mint arról a Népszava és az Index beszámolt, a szocialisták legfelsőbb döntéshozó fóruma, az elnökség kedden estébe menően tanácskozott a videó-gate nyomán előállt helyzetről. Az ülésen nem fogadták el Török Zsolt lemondását, de Kunhalmi Ágnes elnökségi tag személyében szóvivőtársat és Ferencz Gábor korábbi újságíró személyében sajtófőnököt kapott. Déri Balázs kommunikációs igazgató, aki a videót az MSZP-székházban korábban átadta a hvg.hu – a történtek nyomán lemondott – főszerkesztőjének, már múlt héten távozott. Arról is döntött a testület, hogy a pártelnök munkáját egy tanácsadó testület fogja segíteni, melyben reaktivál veterán – a 2014-es választásokon már nem induló – politikusokat.

Ugyanakkor elkezdte munkáját az országos választási bizottságnak (ovb) nevezett testület is, amely korábban is működött már: az MSZP-t kampányidőszakban ez a testület irányítja. A csütörtöki újabb frakcióülésen nem sikerült megtalálni az új kommunikációs igazgatót.

„Le kellett csillapítani az indulatokat”

„Gyámság alá helyezték Attilát” – így reagált a tanácsadó testület létrehozásáról szóló hírre a szocialisták egyik pártelnökkel kritikus, az utóbbi években háttérbe szorult politikusa. Ő úgy vélte, a párttagság körében továbbra is nagy tekintélynek örvendő Lendvai Ildikó bekerülése a testületbe azt mutatja, hogy a bajai videóbotrány kirobbanása után Mesterházy pozíciója megrendült, az egykori pártelnök, frakcióvezető személyében pedig „mankót kapott”.

Lendvai és Mesterházy - rászorul a tanácsokra
MTI / Soós Lajos

A hvg.hu-nak viszont két elnökségi forrás is azt állította, – a pártban csak Vének Tanácsának nevezett – testület felállítását maga az elnök dobta be a vezetőségnek. Az egyik forrásunk azt mondta, ezt az ötletet már napokkal korábban – még a videó-ügy eszkalálódása előtt – felvetette. Szerinte a testület létrehozása eredetileg azt a célt szolgálta volna, hogy az egyéniben nem indított, listára fel nem került idősebb politikusok „meg ne sértődjenek”, ne bírálják a hivatalos irányt. Az MTI október elején írta meg, hogy a következő ciklusban nem lesz képviselő a korábbi pártelnök, Kovács László, Lendvai Ildikó pedig még januárban jelentette be visszavonulását – most mindketten bekerültek a testületbe. A tanács egyik tagja ugyanakkor elismerte a hvg.hu-nak, hogy a testület létrehozása összefügg a videó-botránnyal. „Le kellett csillapítani az indulatokat” – mondta a forrás, aki szerint ezek részben az elnök, részben pedig az elnökség felé irányultak. Ugyanis a 14 fős elnökség  főleg fiatal politikusokból áll, akik között akad olyan, aki az ülésekre vidékről jár a fővárosba, kevés a rálátása az országos politikára.

Egy Mesterházy környezetéből származó forrás szerint Lendvai reaktiválása legalább annyira szól a Gyurcsány Ferenc pártja által támasztott kihívásról is. Az MSZP-ben az utóbbi hetekben a videó-ügy mellett a volt miniszterelnök október 23-i beszéde, fellépése is komoly hullámokat gerjesztett. Az egykori kormányfő ugyanis „ellopta a show-t” az ünnepségen, megint közös miniszterelnök-jelöltet követelt, hívei pedig belefojtották a szót Mesterházyba. Hét nappal később Gyurcsány folytatta a szeptemberben indított offenzíváját, az InfoRádióban bejelentette, hogy újra kell tárgyalni a Mesterházy–Bajnai-megállapodást, és ő már meg is találta azt a személyt, aki az ellenzék közös kormányfőjelöltje lehet – igaz, nevet nem mondott.

„Gyurcsányt fékezhetetlen személyi ambíciók fűtik, lesz még jó néhány váratlan húzása, és Ildikó tud a legjobban Feri fejével gondolkodni” – mondta a pártvezetéshez tartozó forrás arra utalva, hogy Lendvai 2004 és 2009 között frakcióvezetőként biztosította a többséget a Gyurcsány-kabinet mögött, ismeri a volt kormányfő észjárását. Forrásunk nem tagadta, Mesterházy elsősorban ebben venné igénybe Lendvait. Volt olyan befolyásos politikus, aki szerint azért lett így felduzzasztva a háromfősre tervezett tanács, hogy kisebb legyen a volt pártelnök súlya, miközben azt is többen elismerték, a tanács főleg az ő visszatéréséről szól. A Magyar Hírlap csütörtökön arról számolt be, hogy Lendvai Ildikó lehet a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje, amit viszont Mesterházy környezetében egy újabb Gyurcsány-ötletnek tartanak.

„Kockázatos manőverek”

„Balek volt, becsapott, óvatlan, hülye, minden csúnya szót lehet mondani, de nem csaló” – ezt mondta az MSZP-ről vasárnap este az ATV Szabad szemmel című műsorában az elmúlt hetek eseményeit értékelő Lendvai. Tehát még be sem jelentették a Vének Tanácsának felállítását, több MSZP-s értékelése szerint ezzel az interjúval máris nagy szívességet tett a szocialistáknak, mert szerintük végett vetett a videó-ügy miatti több napi csapongásnak. Hétfőn a frakcióülésen – melyen értesülésünk szerint nem volt jelen Mesterházy – Lamperth Mónika és Juhász Ferenc is ostorozta a párt kommunikációját.

Harangozó Tamás - neki sem tűnt fel
MTI / Földi Imre

Több forrásunk egybehangzó véleménye szerint a támadások célpontja a kommunikációs stáb volt – Török Zsolt ezért is ajánlotta fel a lemondását –, de a kritikákat voltaképpen Mesterházy csapatának címezték. Mint arról a párt maga számolt be, az MSZP székházába bevitt hamisított videót Szakács László, Mesterházy Attila kabinetfőnöke és a pártelnök legfőbb bizalmasa, Harangozó Tamás nézte meg, s miután az utóbbi feljelentést tett – a párt sajtósa pedig eljuttatta a hvg.hu-nak –, a jelek szerint nem tűnt fel nekik, hogy hamisítvánnyal állnak szemben. A pártelnökkel kritikus források szerint az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok ennek a döntésnek voltak a következményei, azaz szerintük megmutatkozott, hogy a Mesterházy által összeállított, zárt stáb megfelelő kontroll hiányában – mint egy forrás fogalmazott – „enyhén szólva kockázatos manőverekre képes”, nem ura a helyzetnek.

Ezt a kontroll nélküli rendszert az utóbbi két évben építette ki Mesterházy és stábja – az elnökséget megerősítő 2011-es alapszabály-módosítást Harangozó dolgozta ki. Éppen ezért volt olyan befolyásos szocialista politikus, aki arról beszélt a hvg.hu-nak: ha nem lenne ilyen közel a választás, „nemcsak egy sajtófőnök bukott volna bele a botrányba”. Forrásaink szerint az utóbbi napokban a háttérben folytak olyan beszélgetések, hogy a felelősséget magasabb szinten is vállalni kellene, de ennek pont az idősebb politikusok vetettek véget arra hivatkozva, hogy „késő váltani”. Ahogy egyik forrásunk fogalmazott: „azért jeleztük Attilának, hogy a 2010-ben kiállított (ekkor lett elnök Mesterházy – a szerk.) biankó csekket összetéptük, a megítélése a következő hónapok teljesítményétől függ. Egy biztos, ebből a pártból nem lehet második Fidesz”.

Vissza a jövőbe

Míg Lendvai és Kovács László csak tervezi a visszavonulását 2014-től, Tóth Károlyt a galambjai mellől hívták be a testületbe. Az egykori nemzetbiztonsági politikus 2010-ben esett ki a parlamentből, így maradt ideje – ahogy korábban a hvg.hu-nak elmesélte – a madarak tenyésztésére, illetve az UD Zrt.-ügy pereire járt.

Hasonlóan nagy fordulatot hoz a Vének Tanácsa Fazakas Szabolcs volt ipari miniszter életében, aki 2004-ben hagyta el az Országgyűlést, miután bekerült az Európai Parlamentbe, ahol 2009-ig dolgozott. Az aktív párttagok, vezetők MSZP-s listáján már nincs rajta. Jelenleg az Európai Számvevőszék tagja.

Igazi nagy visszatérő még Podolák György és Jánosi György is. Az előbbi 1998 és 2010 között, az utóbbi 1990 és 2010 között volt megszakítás nélkül parlamenti képviselő. Podolák a hvg.hu-nak azt mondta, visszavonulása óta a párt energiatagozatát vezette, egyébként „kisnyugdíjas”. Jánosi egy évig volt sportminiszter a Medgyessy-kormányban, őt a párt honlapja már nem is tünteti fel az aktív párttagok között. Katona Béla volt házelnököt szintén nem ismeri a több száz politikust felsoroló új MSZP-honlap.

A 74 éves Kovács a rendszerváltás előtt külügyminiszter-helyettes, majd államtitkár volt, a Horn- és a Medgyessy-kabinetben pedig külügyminiszterként dolgozott. Volt a párt elnöke és frakcióvezető is, 2004 és 2009 között európai biztos, de a teljesítményét értékelő Economist szerint nem hagyott túl sok nyomot maga után. 2010-től parlamenti képviselő, egy rövid ideig a párt alelnöke volt. Földes György politikusi fénykora 1998 és 2000 között volt, amikor a választmányt irányította, azóta főleg a tudománynak él a Politikatörténeti Intézet vezetőjeként, időközönként ír egy-egy cikket az MSZP megújításáról.

Fából vaskarika?

Egy, a Vének Tanácsába bekerült forrásunk – aki éppen azért nem akart névvel nyilatkozni, mert hivatalosan még meg sem alakultak – úgy vélte, hiba lenne túlértékelni, „gyámságként” felfogni a Vének Tanácsát. Mint fogalmazott, ő nem tud felidézni egyetlen olyan tanácsadó testületet sem a történelemből, „amelyik ténylegesen működött”. „Egy ilyen tanácsadó testület létrehozásának nagyon szép hagyományai vannak az európai baloldali pártokban, ahova aktív politikai pályafutásukat már befejezett köztiszteletben álló politikusok kapnak meghívót. De e mögött semmilyen tényleges politikai tevékenységet nem kell keresni” – mondta a hvg.hu-nak az elnökség egyik tagja, Szanyi Tibor.

MTI / Soós Lajos

Forrásaink szerint folyosói beszélgetéseken a napokban felvetődött, hogy a videó-botrányért ne csak a kommunikációs stáb vigye el a balhét, a pártvezetésnek is van felelőssége az ügyben, de ez a felvetés keddi elnökségi ülésen állítólag már nem került elő. Úgy tudjuk, az ülésen Mesterházy arról beszélt, ami később a közleményükben is megjelent: szerintük az MSZP nem csalt, nem csapott be és nem vádolt senkit, a pártot valakik félrevezették. Az ülésen forrásaink szerint különösebb vita nem volt, viszonylag hamar áttértek a többi napirendi pontra, így az ellenzéki összefogás és az ovb ügyére. Két parlamenti képviselő is azt mondta, hogy a csütörtöki frakcióülésre már csillapodtak a kedélyek, a szocialisták kibeszélő-showt tartottak, de már senki nem akart felelősöket keresni. Forrásaink szerint Mesterházy a videó-üggyel kapcsolatban azt mondta, a székházban jobban oda figyelnek majd a biztonságra - a vendégeit mindenkinek ki kell majd személyesen kísérnie -, és legyenek óvatosabbak a sajtóval való kapcsolattartásban.

Volt olyan forrásunk, aki úgy vélte, az ovb felállítása is egyfajta reakció volt az elmúlt napok káoszára, miután az elnökség reakcióideje túl hosszú, képtelen a párt operatív irányítására. Ám a testületbe egyelőre csak olyan politikusok kerültek be, akik az eddigi vezetésnek is tagjai. Hogy ki lehet a kampányért felelős bizottság tagja, a párt alapszabálya határozza meg: Mesterházy pártelnökként, Simon Gábor elnökhelyettesként, Horváth Csaba és Gúr Nándor alelnökként, Botka László választmányi elnökként, Velez Árpád pártigazgatóként, az időközi választásokat korábban is irányító Molnár Zsolt kampányfőnökként. Közülük négyen a 2012-es tisztújítás óta tagjai az elnökségnek is, mások a pártelnök stábjába tartoznak, vagy részt vettek az Együtt 2014-gyel folytatott tárgyalásokon. Az MSZP-től kapott hivatalos tájékoztatás szerint a választmány novemberben további személyekkel egészíti ki az ovb-t, az elnökét végül a tagok választják maguk közül.

Forrásaink abban egyetértenek: Mesterházy úgy zárta le házon belül a videó-ügyet, hogy formálisan nem roppant meg a hatalma, sem az ő, sem a szűkebb stábja nem sérült, a rendszerbe nem kerül ellensúlyt képező politikus. Viszont abban még a hozzá lojálisok is egyetértettek, hogy az a hit szertefoszlott, amely szerint egyedül ő képes győzelemre vezetni a pártot, a Gyurcsány kiszorításakor és a Bajnai meggyengítésekor megmutatkozott taktikai képességei párton kívül hatástalanok. Azt több forrásunk is határozottan állította, a Vének Tanácsa – még ha hivatalosan Mesterházy is dobta be az ötletet – erős jelzés az elmúlt két évben a pártot centralizáló elnöknek. A pártelnök ugyanis a 2012-es kongresszuson még pont azokat az idős politikusokat szólította fel „hátrébb lépésre”, akik most formális hatalom nélkül ugyan, de visszatértek a színpadra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nem általánosságban kap majd tanácsokat Mesterházy

Elnöki tanácsadó testület jön létre a szocialista pártban. Bár az MSZP még nem adott ki hivatalos tájékoztatást, az MTI úgy tudja, a testületnek várhatóan 6-7 tagja lesz, köztük két korábbi pártelnök és választmányi elnök.

hvg.hu Itthon

Index: többen nekitámadtak Mesterházynak

Több MSZP-s nekiment Mesterházy Attila pártelnöknek a kedd esti elnökségi ülésen - írja az Index.hu, amely szerint ezentúl két kipróbált káder lesz majd a pártelnök tanácsadója.