A Fővárosi Közgyűlés november 14-én csütörtökön első napirendi pontként tárgyalja Tarlós István azon előterjesztését, amely kijelöli azokat a közterületeket a fővárosban, ahol az életvitelszerű közterületi tartózkodás jogellenesnek minősül. A Város Mindenkié hajléktalan érdekvédelmi csoport nyílt levélben fordult az összes fővárosi képviselőhöz és a főpolgármesterhez, hogy ne szavazzák meg a kirekesztő rendelet.
Levelében a csoport felhívta a figyelmet arra, hogy ma Magyarországon a fedél nélküli emberek száma messze meghaladja a hajléktalanellátó-rendszerben rendelkezésre álló férőhelyek számát.
"Maga Pintér Sándor belügyminiszter erősítette meg, hogy jelenlegi formájában a hajléktalanellátó-rendszer nem tud mindenkinek helyet biztosítani. A téli időszakban a fekhely nem feltétlenül jelent még ágyat sem, hanem esetleg egy-egy földre terített matracot vagy szivacsot az éjjeli menedékhelyeken. Ráadásul a szociális bérlakások száma és az elérhető lakhatási támogatások összege olyan alacsony, hogy szinte lehetetlen kijutni a hajléktalanságból" - írják.
A szabálysértési törvény a világörökségi területeket automatikusan tiltott zónává tette a hajléktalan emberek számára, és felhatalmazta az önkormányzatokat további területeket kijelölésére. A Tarlós István által korábban megfogalmazottakkal ellentétben ez a rendelet lényegében egész Budapestet hajléktalanmentes övezetté nyilvánítja, ideértve a tömegközlekedési megállókat és azok 50 méteres körzetét, több tucat aluljárót, valamint ezek 50 méteres körzetét, a játszótereket és azok 100 méteres körzetét, a gyermekjóléti, gyermekvédelmi és oktatási intézményeket és azok 100 méteres körzetét, a hidakat és felüljárókat, és az ezek megközelítésére szolgáló lépcsőket - emlékeztetnek.
Miközben Tarlós István november 12-én bejelentette, hogy az elfogadott rendeletben „a tiltott területek között a járdák nem fognak szerepelni”, a Főváros hivatalos honlapján szereplő rendelettervezetben továbbra is szerepel „minden burkolt járda” mint tiltott terület. Ebből a listából is egyértelmű, hogy a főpolgármester lényegében egész Budapestről ki kívánja tiltani a hajléktalan embereket. Ez nemcsak embertelen és ésszerűtlen, de még a kormány képviselője szerint is jogszerűtlen - véli A Város Mindenkié.
Kontrát Károly államtitkár ugyanis kijelentette: „Amennyiben az önkormányzatok a területek egészét vagy – indokolatlanul – annak többségét tiltott zónaként jelölik ki, úgy visszaélnének a kapott felhatalmazással és jogalkotási jogkörrel. A joggal való visszaélés pedig tiltott magatartásnak minősül.”
Az AVM aktivistáinak álláspontja szerint különösen embertelen, hogy a szabálysértési törvény szerint a „visszaesőket” azonnal lehet elzárással büntetni. Vagyis, ha valaki arra kényszerül, hogy az utcán éljen, és nincsen hova mennie – ami több ezer társunkra igaz – akkor helyzeténél fogva „visszaeső” elkövető válik belőle. Vajon az a cél, hogy hajléktalan emberek töltsék meg a börtönöket? – teszik fel a kérdést levelükben.
A nyílt levél tanúsága szerint a hajléktalan emberek nem ingyenlakásokat akarnak, csupán azt kérik a városvezetéstől, hogy a hajléktalan emberek üldözése helyett az idejét, energiáját és a közösség pénzét a lakásszegénység valódi megoldásainak kidolgozására fordítsa többek között a szociális bérlakás-rendszer fejlesztésével, érdemi lakhatási támogatással, és az üres ingatlanok felhasználásának ösztönzésével.