szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Aláírásgyűjtést és népszavazási kezdeményezést akar indítani az MSZP-s Tóth Csaba a Városliget kisajátítása ellen. A politikus Tarlós István főpolgármester segítségét is kéri az "államosítás" megakadályozásához.

"Az Orbán-kormány és a Fidesz komolyan gondolja, hogy elveszi a fővárosiaktól a Városligetet" – írta Tóth Csaba MSZP-s parlamenti szerdai képviselő, a párt zuglói elnöke szerdai közleményében azzal a törvényjavaslattal kapcsolatban, amelynek értelmében a Városliget vagyonkezelői jogai 99 évre a százszázalékos állami tulajdonú Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt.-hez kerülnének.

Az MSZP-s képviselő közölte, pártja minden eszközt megragad, hogy megakadályozza a "példátlan államosítást", "a 2014-ben kormányra kerülő baloldal pedig egészen biztosan visszaadja a Városligetet a főváros lakóinak". A politikus szerint a csaknem 100 évre szóló államosítás célja, hogy a Fidesz egy újabb átgondolatlan látványberuházással beépíthesse a főváros egyik legkedveltebb közparkját, fákat vágjon ki, megakadályozva ezzel a fővárosi családok ezreinek megszokott szabadidőtöltését.

"Budapestnek több zöldfelületre lenne szüksége, nem arra, hogy a meglévőket is tönkretegyék. A budapestiek szívesen fogadnak minden kulturális beruházást, az Orbán-kormány által tervezett múzeumi negyed azonban felépíthető lenne a főváros más, használaton kívüli területeinek valamelyikén, például a Nyugati pályaudvar melletti területen is" – írja Tóth Csaba, aki ezért felszólítja Tarlós István főpolgármestert, hogy "ezúttal ne lapítson, ne Orbán Viktor és a Fidesz, hanem a fővárosiak érdekéért álljon ki, és akadályozza meg Budapest egyik legértékesebb természeti kincsének tönkretételét", valamint felszólítja Papcsák Ferenc zuglói fideszes polgármestert is, hogy ne a saját kerülete ellen dolgozzon, vonja vissza előterjesztését, és fejezze be ámokfutását a XIV. kerületben.

Bánkuti András

Tóth Csaba emellett arra kér minden budapesti polgárt, valamennyi demokratikus erőt, köztük az Együtt–PM pártszövetséget és a Demokratikus Koalíciót, hogy csatlakozzanak az MSZP aláírásgyűjtési, és ha kell, népszavazási kezdeményezéséhez.

A zuglói önkormányzat közölte, szerintük Tóth Csaba, az MSZP zuglói elnöke az elmúlt négy évben semmit sem tett a kerületért, és most is a Városliget fejlesztése ellen szólal föl. Az önkormányzat azt írta: Tóth Csaba országgyűlési képviselő az elmúlt egy hónapban csaknem száz olyan javaslattal állt elő a parlamentben, amelyek szinte egyike sem érinti a kerületét, köztük volt a IX. kerületi térfigyelő rendszer kialakítása, a csepeli kiserdő rehabilitációja, vagy éppen Angyalföld parkolási helyzetének javítása.

Ezért Papcsák Ferenc és az önkormányzat "értetlenül és egyben döbbenten áll Tóth Csaba hirtelen jött, Zugló ügyei iránt tanúsított figyelme előtt". A polgármester szerint ha Tóth Csabának valóban fontos lett volna a Városliget ügye, akkor részt vett volna a keddi parlamenti vitában, továbbá módosító javaslatot is beadhatott volna a törvényjavaslathoz – közölték.

A Fidesz közleményben szólalt fel a városligeti változások mellett, mert szerintük "a szocialisták nemtörődöm kormányzásával és városvezetésével szemben a Városligetre ma újjászületés és nem leépülés vár". A párt szerint a park megújulásához elengedhetetlen, hogy állami vagyonkezelésbe kerüljön a Városliget, és hogy rendezzék az érintett ingatlanok tulajdonjogi helyzetét – közölték.

A kormánypárt felidézte, a kabinet júliusban döntött arról, hogy a múzeumi negyed létrehozásával összhangban annak környezetét, a Városligetet is felújítja a következő fejlesztési ciklusban. "A Városliget az eredetihez méltó állapotában családi kulturális, szabadidős, zöld élményparkként születik újjá" – fogalmaztak, hozzátéve, hogy a felújítás az állam, a főváros és a helyi önkormányzat együttműködésére alapul.

A tervek szerint felépül például a Fővárosi Nagycirkusz új épülete, megújul a Közlekedési Múzeum, létrejön a Magyar tájak konyhája elnevezésű "gasztronómiafalu", valamint a Művészetek tere, emellett átfogó zöldfelületi rekonstrukció is lenne és növelnék a zöldterületeket.

Korábban Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatójával és a múzeumi negyed miniszteri biztosa a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta, az átalakítások miatt nem csökkenhet a zöldfelület, a már meglévő Szépművészeti és Közlekedési Múzeum mellett a park másik két sarkára kerülne az Új Nemzeti Galéria és a Néprajzi Múzeum, míg a Magyar Fotográfiai Múzeum és a Magyar Építészeti Múzeum az Ötvenhatosok terén kapna helyet. A Magyar Zene Háza a Városligeti-tóhoz közel az úgynevezett Hungexpo-telekre épülne, a Petőfi Csarnokot pedig átalakítanák egy interaktív gyermek és ifjúsági centrummá.

A Magyar Urbanisztikai Társaság véleménye szerint azonban elhibázott a város egy már frekventált, az idegenforgalomban ismert helyének erősítése, szerintük az új múzeumokat a város elhanyagolt területeinek értéknövelésére célszerű felhasználni, lehetőleg funkcióvesztett objektumok újrahasznosításával. Az építészkamara táj- és kertépítő tagozata szerint sem megfelelő helyszín a Városliget a múzeumi negyedre, városvédők szerint pedig az építkezések igenis veszélyeztetni fogják a közparkot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!