Nászéjszaka 35 év múlva - Házasság a börtönben

A férje megöléséért életfogytiglani fegyházra ítélték, mégis házasságot kötött Sápi Andrea, aki legkorábban 35 év múlva szabadulhat. Szintén a börtönben esküdött hűséget Damu Roland színész és Földesi Szabó László, az Egy-másért alapítvány vezetője. A börtönökben zajlott esküvőkről egyébként nincs külön központi nyilvántartás, de a hvg.hu kérésére született egy összesítés. Valentin-napot ünnepeltek a bv-kben is.

  • hvg.hu hvg.hu
Nászéjszaka 35 év múlva - Házasság a börtönben

Tavaly 29, két évvel ezelőtt 30 házasságot kötöttek fogvatartottak a büntetés-végrehajtási intézetekben. – közölte a hvg.hu megkeresésére a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága. A frigyre lépők között volt a férje megölése miatt életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélt, és legkorábban 35 év múlva szabaduló Sápi Andrea.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az asszony azért kapta ezt a súlyos büntetést, mert a bíróság jogerősen bizonyítottnak látta, hogy a nő 2010. február 8-án begyógyszerezte, összeszurkálta, ezt követően pedig gázolajjal leöntötte és felgyújtotta férjét. Második házasságát egy volt rendőrrel kötötte tavaly október 15-én. A néhány perces szertartásról hírt adó Délmagyar.hu cikke szerint az új férj harcol Andrea ártatlanná nyilvánításáért: több feljelentést írt már az ügyben, és beadvánnyal fordult a strasbourgi emberi jogi bírósághoz.

A férfi azt is vállalta, hogy segít kifizetni a nőre kiszabott 10 millió 350 ezer forintos bűnügyi költséget is. A volt rendőr azt sem titkolta el, hogy nem szerelemből vette el a nőt, hanem azért, hogy a jogaiért küzdjön - és a házasság révén lehetett legjobban biztosítani a folyamatos kapcsolattartást. Az esküvőre a férfi fehér rózsacsokort készíttetett, mintegy annak szimbólumaként, hogy hisz a nő ártatlanságában. A tíz percig tartó ceremónián a nő egyik tanúja Andrea édesanyja, a másik pedig az öccse volt. A nő a karikagyűrűt és a virágcsokrot sem tarthatta meg. A boldogító igen kimondása után az asszony és férje hitvesi csók helyett megpuszilta egymást. Ezután harminc percig beszélgethettek volna, de ezt a lehetőséget az új férj átengedte az édesanya és a testvér számára.

Örök hűség a börtönben?
AFP / Marcus Fehrer

Vannak ennél "igazibb" frigyek is a börtönfalak közt. Van, amelyik esetében még "kint" ismerkednek meg és szeretnek egymásba a felek. MInt például az a békési férfi, aki három évig járt menyasszonyával, és már ki volt tűzve az esküvő, amikor előzetesbe került. De ez sem akadályozta meg, hogy a megyei bv-ben egybekeljen arájával.

A Jóban rosszban című sorozatból ismert Damu Roland, akit nemi erőszakért és személyi szabadság megsértéséért ítéltek négy és fél évre, a pszichiátrián ismerte meg ott dolgozó párját, már az ügye kipattanása után. Rajta kívül egy másik "celeb", Földesi Szabó László, az Egy-másért Alapítvány vezetője is a börtönben nősült: Ő csempészésért és sikkasztásért kapott jogerősen hat évet.

Puritán esküvő

A házasságkötéshez szükséges okmányokat – a születési anyakönyvi kivonatot és az egyedülállóságát igazoló papírt – a fogvatartottnak kell beszereznie vagy segítséget kérhet ebben hozzátartozójától – tudtuk meg a BvOP Sajtó Irodájától. „Amennyiben ezek megvannak, a fogvatartott a parancsnoktól kéri a házasságkötés engedélyezését. Ezután egyeztetnek egy időpontot a polgármesteri hivatal anyakönyvvezetőjével, aki a hivatalos szertartás szerint összeadja a párt. A szertartáson a házasulandókon kívül a tanúk vehetnek részt, természetesen a bv-felügyelők jelenlétében.”

A fogvatartottak számára a polgári szertartás mellett egyházira is lehetőség van, az azt megelőző jegyes-oktatást a börtönlelkész végzi. A fogvatartottak viselhetnek polgári ruhát, ha engedélyezik neki. A szertartásra kérhetnek zenét. Alkoholt fogyasztani nem lehet, így a pezsgővel való koccintásra sincs lehetőség.

Kalocsán 2012-ben volt egy bv-esküvő. Ott a fogvatartott nő és párja már régóta ismerte egymást, és ha már tervezték, akkor úgy gondolták, bent a börtönben is megtarthatják a ceremóniát Az asszonyt munkából hozták a házasságkötésre abba a helyiségbe, ahol egyébként a beszélőket is tartják. A munkaruháját tyúkláb mintás fogvatartotti ruhára cserélő nőnek nem volt menyasszonyi csokra sem. Pedig azt elvben a parancsnok engedélyezte volna, ha megkérik. Az esküvőről egyébként fotók is készülhetnek, amelyeket a fogvatartott aztán külön engedély alapján a cellájában tarthat.

A 2000-es évek elején felmerült a külföldön néhány országban meglévő intimszoba kialakítása a magyar bv-intézetekben is, de aztán elvetették, és nem valószínű, hogy ez Magyarországon a közeljövőben bekerül a szabályozásba.  A börtön parancsnoka által engedélyezett beszélőn túl semmilyen kedvezmény nincs a frissházas fogvatartott számára. Így a kalocsai börtönben frigyre lépő asszony a beszélő után ment vissza dolgozni.

Van-e értelme egy rácsok mögötti esküvőnek?

Azt, hogy valaki miért a börtön falai között akar házasságot kötni, nem igazán lehet érteni. Ha a büntetése nem olyan hosszú, akkor ki lehet várni, míg a fogvatartott szabadul. Ha még éveket-évtizedeket kell leülni, akkor mi ebben jó?

 „Ez is kapaszkodó a kinti élethez. - mondta a hvg.hu-nak Bilkei Pál kriminálpszichológus A börtönben egyedül van az ember, még akkor is, ha másokkal van összezárva. A házasságnak köszönhetően tudhatja, hogy tartozik valakihez, még ha a párja kezét nem is tudja megfogni.” A szakember szerint mentálisan nagyon sokat jelent az ember számára, ha valaki kint várja, szükség van rá.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.