szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyanúsítás nélkül akartak lakásbetöréseket ráhúzni védenceikre, állítja két budapesti ügyvéd, pedig ilyesminek nyoma sincs az eljárások jegyzőkönyveiben. A rendőrség azt követően juthatott erre a megállapításra, hogy az egyik autófeltöréssel gyanúsított férfi lakásán olyan tárgyakat találtak, amelyekkel a BRFK szerint nem tudott elszámolni. Az egyik gyanúsított ügyvédje a hvg.hu-nak hangsúlyozta, a tárgyak nagy részéről még számla is van.

Valótlan információkat közölt a rendőrség a honlapján egy folyamatban lévő ügyről - állítja Manger Marcell ügyvéd, aki egy 2012-ben elkövetett autófeltöréses ügyben képviseli védencét.

A rendőrség március elsején a police.hu-n közzétett fotókat egy eljárás során lefoglalt tárgyakról. A kapcsolódó hír szerint a VI. kerületi Rendőrkapitányság lopás gyanúja miatt vizsgálódik két 46 éves, budapesti lakossal, Sz. Sándorral és O. Emillel szemben. A nyomozók szerint a két férfi 2010. július 15-e óta több alkalommal Budapest V., VI., valamint XI. kerületében a náluk lévő készülékkel hatástalanították az autók központi zárszerkezetét, ezt követően pedig az autókból különböző tárgyakat loptak el.

A gyanú szerint a férfiak több hasonló jellegű bűncselekményt, valamint lakásbetöréseket is elkövethettek a főváros egész területén. Házkutatás során ugyanis a nyomozók olyan értéktárgyakat, ékszereket, sporteszközöket foglaltak le, amelyekkel a gyanúsítottak elszámolni nem tudtak. A tárgyak között van olyan, amely egyedi tulajdonsággal bír, ezért tulajdonosa egyértelműen beazonosíthatja, ehhez kérték a fotókkal a lakosság segítségét.

Manger Marcell ügyvéd a hvg.hu-nak, hogy a hír nyilvánosságra kerülése után pár nappal tartott iratismertetésről elmondta, ott kiderült, hogy továbbra sincs szó lakásbetörésekről, és hogy szerinte ezért nem érthető, miért jelent meg az a hírben, hogy a férfiak lakásbetörést is elkövethettek. „A nyomozást egy 2012 márciusában történt „autófeltörés” ügyében fejezték be. - mondta Manger, a büntetőeljárást pedig a gépkocsi távirányító jelének hatástalanítása miatt dolog elleni erőszakra vonatkozóan folytatták le.” Vagyis az autófeltörésnél is csak a blokkolást, nem magát a lopást írták a terhére. Az ügyvéd hangsúlyozta azt is, hogy a vizsgálat során egyáltalán nem merült fel a 2010. július 15-i dátum, és a gyanúsításban sem szerepel, hogy attól az időponttól kezdődően követett el védence, Sz. Sándor bűncselekményeket.

A védő szerint a nyomozók feltehetően újabb ügyekkel szerették volna Sz. Sándort meggyanúsítani, ezért tették ki az ügyfelénél lefoglalt tárgyak és ékszerek fotóit másfél évvel az eljárás megindulását követően. Manger Marcell szerint ezeknek a tárgyaknak a nagy részéről egyébként van számlája Sz. Sándornak.

Van egy másik ügy is folyamatban: 2012. október 16-án szintén feltört egy autót Sz. Sándor, aki társával, O. Emillel egy táskát kiemelt. De mivel tetten érték őket, a tulajdonos visszakaphatta a holmiját, így ezen a vonalon nem kerülhettek be új tárgyak a látókörbe. A lopás gyanúja miatt megindult eljárás során azonban a nyomozók kimentek Sz. Sándor lakására, és lefoglaltak azokat a tárgyakat és ékszereket, amelyeket a police.hu-n is bemutattak. „Ezek nagy részéről rendelkezik számlával az ügyfelem, tehát igazolni tudja, hogy az övé, illetve családjáé – közölte Manger Marcell, újabb ügyet pedig nem neveztek meg, ami a lefoglalt tárgyakhoz kapcsolható lett volna.

Az ügyvéd a hvg.hu-nak elmondta, hogy ügyfele a két évvel ezelőtti bűncselekmény elkövetését tagadja.

A hírben szerepelt O. Emil is, akinek az ügyvédjét szintén megkerestük: Kertész Gusztáv kollégájához hasonlóan arról számolt be, hogy fogalma sincs, honnan vették ezt a rendőrök. „Lakásbetörésekről még csak kérdést sem tettek fel, és a 2010-es dátum sem szerepel az O. Emillel kapcsolatos anyagokban." - mondta az ügyvéd.

„Nincs azzal semmi gondom, ha a rendőrség közzéteszi olyan bűncselekményből származó, lefoglalt tárgyak fotóit, amelyek tulajdonosait keresi, de érthetetlen, miért kell az erról szóló hírt az eljárásban nem szereplő dolgokkal tarkítani” – jegyezte meg a hvg.hu-nak Kertész Gusztáv.

Megkerestük a BRFK-t is: a válaszukban az szerepel, hogy a gyanúsítottak 2010. július 15-e óta követtek el bűncselekményeket, de azt elismerték, hogy azok között nem volt betöréses lopás, illetve, hogy lakásbetörésekkel nincsenek meggyanúsítva. Igaz, azt is hozzátették: szerintük ez nem is szerepelt a hírben. A BRFK azt is közölte, hogy a házkutatás nem az eljárás megindulásakor történt, ezért csak két évvel később kezdték el felkutatni a lefoglalt tárgyak tulajdonosait, és tették ki a tárgyak fotóit.

Egy egykori rendőr véleménye
Egy volt fővárosi rablási nyomozó szerint, az, hogy csak másfél évvel a lefoglalás után keresgetik az ékszerek és egyéb dolgok tulajdonosokat, vagyis a sértetteket, elég furcsának, kissé elkésettnek tűnik, persze még fél év van arra, hogy megtalálják a gazdáikat. Elmondta, a tárgyakat, ha valóban ellopták valakiktől, akkor a károsultak elvileg jelezték a rendőrségen, s nyoma kellene hogy legyen annak, ezek a holmik bűncselekményekből származnak. "Ha a lefoglalás után nem találtak hozzá ügyet vagy sértettet, esetleg a gyanúsított nem nyilatkozott, illetve a nyomozás során nem sikerült bizonyítani, hogy honnan szerezték be azokat, jóval korábban közzé kellett volna tenni a felhívást."
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Szolgálnak, nem védenek – amikor egy iPhone is kifog a rendőrön

Valóságtól elrugaszkodott vezetői elvárások, alacsony fizetés, túlórák ki nem fizetése, a testületen eluralkodott félelem, az ellenőrzések ellenőrzése – ilyen okokkal magyarázzák a rendőrök a közelmúltban nyilvánosságra került hatósági bénázásokat. Munkájukat féltve névtelenül, de beszéltek arról is, olykor miért próbálják inkább lerázni magukról az ügyeket, és mennyire nincs idejük az érdemi munkára a "lepapírozás" mellett.