szerző:
Dubrovszki Dániel
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Félnünk kell a felettünk uralkodó groteszk figuráktól, vagy nevetnünk kell rajtuk? Most hétvégén mindenek előtt választanunk kell, amihez a Magyar Narancs nemcsak iránymutatást adott az eheti lapszámában, hanem szokásától eltérően könyv formájában is elérhetővé és nyomon követhetővé tette, hogyan kristályosodott ki szerkesztőségi ajánlata vasárnapra. Dubrovszki Dániel elolvasta az elmúlt négy év szerk. cikkeit.

A legutóbbi Békemeneten újból kiderült, hogy Magyarországon 2010 áprilisában forradalom volt, de még Fodor Gábor is 48-as allegóriára húzta fel beszédét a baloldal ezt követő nagygyűlésén. A különféle forradalmak és szabadságharcok hevületét az elmúlt négy év során újra és újra átélhette az, akinek erre van igénye. Így aztán nem is lehet csodálkozni, hogy a Magyar Narancs ebben az időben megjelent szerkesztőségi cikkeit összegyűjtő könyv címe is az lett, hogy Minden héten forradalom. Igaz, azt, hogy valóban forradalmi változások történtek, csak az orbáni narratíva állítja: nem véletlen, hogy a Szerk. csapatának – Bojtár B. Endre, Bundula István és Turcsányi Sándor – eredeti címötlete még Minden héten ellenforradalom volt.

A kötet fülszövege nem kevesebbet ígér, mint hogy segítségével egy „test nélküli, éteri nézőpontból, egy semleges kilátóhelyről” szemlélhetjük az elmúlt évek eseményeit, ahonnan a groteszk figurákon nyugodtan lehet nevetni, mert nincs felettünk hatalmuk. A könyvet magát olvasva azonban épp ennek az ellentéte érződik: a szerzők mintha mindvégig azt bizonygatnák, miért kell félnünk a felettünk hatalommal bíró groteszk figuráktól, ami miatt olykor az önfeledt nevetésünk is az arcunkra fagy.

A Toldi moziban tartott bemutatón a szatíra dominált. A könyvből részleteket felolvasó Vajdai Vilmos színművész hüllőszerű figurája a NER sajátos csinovnyik-tragikomédiáit és -disztópiáit tolmácsolta nagy átéléssel. A tornász-katona-polgármester (Borkai Zsolt) esetét, akinek a kedvéért megváltoztatták az alaptörvényt, hogy leszerelés után öt helyett három évvel is indulhasson választáson. Vajdai felolvasta - a Mindszenty szobor apropóján - a jövő kultúrpolitikusai számára készített formanyomtatványt is, amelynek kitöltésével amiatt szabadkozhatunk, hogy Horthyról vagy Leni Riefenstahlról  neveztünk el közterületet, iskolát, ösztöndíjat stb, vagy hogy szobrot állítottunk Adolf Hitlernek, akiről „nem a politikusok dolga eldönteni, hogy náci volt, vagy nem”, viszont szerette az állatokat és a zenét.

A cikkek nagyobb része azonban nem annyira szatirizál, inkább aggódik, kesereg, elemez és kiutat keres: sok írás hirtelen vált át a fent említettekhez hasonló szellemes szatírából komoly aggodalomba, mintha időközben rájönnének, hogy mégsem tudnak eléggé felülemelkedni a tárgyon, vagy a biztonság kedvéért mindenáron emlékeztetni akarnák az olvasókat, hogy amiről szó van, komolyan kell venni. A 141 írásban, mintha egy rovargyűjteményt néznénk, sorra kerül elő az utóbbi évek összes komolyabb politikai parája: az ijesztgetős médiatörvény, az alkotmány önkényes toldozásán-foldozása, a kultúra Nemzeti-telenítése, a szervilizmus aranykora, az EU bajszának húzogatása, az állami einstand különböző formája, a szélsőjobb felé tett, patikamérlegen kiszámított gesztusrendszere. Egyetlen címke is elég lenne: 4 év Orbán-kormány.

A baloldali ellenzékről a könyv mindvégig a nevelő célzatú, elnéző szimpátia hangján szól: szomorkodik szerencsétlenkedésükön, tanácsokat ad nekik és terelgetné őket az összefogás felé. Gyurcsány Ferenc bukását például megjósolják a szerzők a szakdolgozat-ügye idején, aztán viszonylag gyorsan megbocsátanak neki. A Milla-HaHa korszak tüntetőit megróják, amiért nem látják be eléggé, hogy az Orbán-rezsim minőségileg más, mint az előző húsz év demokráciája, a nagyok összefogását pedig szükséges realitásként és gyakorlatilag erkölcsi kötelességként üdvözlik. A szerzők a bemutatón ki is fejtették, különösen büszkék arra a cikkre, amely az olvasókat 2010-ben arra biztatta, hogy akár ellenszenvüket félretéve, az esetleg szimpatikusabb kis pártok ellenében is szavazzanak az MSZP-re, hogy megmentsék az országot a kétharmadtól, és megjegyezték, hogy ezen véleményüket azóta is fenntartják.

Aki szintén így gondolja, annak hiteles összefoglalást adhat a kötet az elmúlt négy évről. És felthetően ők már nem is hezitálnak, hogy kire szavazzanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!