szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tehetségtelen emberek pár nap alatt gyakorlatilag teljesen értelmetlenül lemészárolták tizennyolc év munkáját – így foglalta össze röviden az Origo körül kialakult botrányt György Péter, aki maga is részt vett a lap alapításában, és 18 év után ő is otthagyta a lapot. Szerinte az Origo egészen idáig "érintetlen volt", Sáling Gergő főszerkesztő távozásá pedig politikai döntés lehetett.

Az Origo főszerkesztőjének távozása után György Péter médiatudós-esztéta is bejelentette, hogy 18 év után ő is otthagyja a lapot. György részt vett az Origo megalapításában, a Matáv tanácsadójaként ő javasolta a cégnek, hogy készítsen internetes újságot. Ő volt az, aki a szerkesztőség első vezetőit toborozta, azóta is részt vett a kiadó döntéseiben, mint az igazgatóság tagja.

Most a Kreatív készített vele interjút, melyben azt mondta, az Origo "nagyon sok embert feldühített", mert véget vetett annak, hogy a magyar internet addig egy alulról szerveződő alternatív kultúra volt. Ráadásul hatalmas pénzek álltak mögötte egy olyan közegben, amiben mindenki tudta, hogy az MSZP "kinek szól le" – tette hozzá, megjegyezve: az akkor még Matáv vezetői angolszász módon viselkedtek, a politikának semmilyen beleszólása nem volt a szerkesztőség életébe.

Stiller Ákos

A lap szerinte addig tudott jól működni, amíg "a technológiai környezet díjazta a hosszú szövegeket online is", ám szerinte az Origo későn és rosszul reagált arra, amikor ez megváltozott.

A Sáling Gergő főszerkesztő távozásának bombaként robbanó híre előtt György Pétert "elfelejtették megkérdezni", de azt mondja: így legalább "egyetlen perc alatt elmehetett onnan". Úgy fogalmazott: tehetségtelen emberek pár nap alatt gyakorlatilag teljesen értelmetlenül lemészárolták tizennyolc év munkáját.

Véleménye szerint 2010-ig Magyarországon senki nem használta úgy a politikát a gazdasági aktorok befolyásolására, mint a Fidesz, mely szerinte láthatólag "teljesen más viszonyt" alakított ki a multinacionális vállalatokkal. Azt nem tagadja, "voltak jelzések", de ezeket mindig nagyon udvariasan közölte a menedzsment, "nagyjából azon a szinten, hogy ezt vagy azt a cikket valakik összeköthetik ezzel vagy azzal". Az Origo egészen idáig érintetlen volt – jelentette ki.

Sáling eltávolítása szerinte is politikai döntés volt, ám hozzátette: az Origo volt főszerkesztője – bár sokkal demokratikusabb és nyitottabb volt számos kérdésben, mint elődei – de nem volt ideje a struktúraváltásra, amit György Péter szerint is szükséges lett volna.

A Deutsche Telekom szerepéről az Origo-történetben azt mondta: a németeknek van egy "kőkemény" üzleti érdeke és van egy nemzeti identitása. Németországban a sajtószabadság "birizgálása" nem bocsánatos bűn, ezért azt gondolja, ha a Deutsche Telekom bármit is kért és bármit is kértek tőle, és ez nyilvánosságra kerülne, akkor ez botrány lenne Németországban, amit a Telekom nem engedhet meg magának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!