szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csütörtökön elkezdődött annak a 15 civilnek a pere, akiket amiatt fogtak perbe, hogy nem voltak hajlandóak elmenni a német megszállási emlékmű építési területéről.

Megkezdődött a budapesti Szabadság téri, a német megszállás áldozatai emlékművének felállítása ellen tiltakozókkal szemben indított eljárás a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB) csütörtökön. Az eljárást a rendőrség jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség miatt indította még tavasszal 15 ember ellen, akik többszöri felszólításra sem voltak hajlandóak elhagyni az építési területet. A vádlottak között van Mécs Imre egykori 1956-os halálraítélt, majd szabad demokrata, végül szocialista országgyűlési képviselő, a felesége, Magyar Fruzsina dramaturg, valamint Zoltai Andrea, a Tolerancia csoport vezetője.

Az érintettek nem ismerték el bűnösségüket és kifogást nyújtottak be a fejenként 50 - egy esetben 60 - ezer forintos bírságot kiszabó rendőrségi határozattal szemben, így került az ügy bíróság elé. Az eljárás a 15 személy meghallgatásával kezdődött csütörtökön és várhatóan kedden folytatódik. Elképzelhető, hogy az ügyben aznap már döntés is születhet.

Civilek január első napjaitól a helyszínen tiltakoztak a tervezett német megszállási emlékmű ellen, mert szerintük annak az az üzenete, hogy a magyar hatóságok nem, csak a megszálló németek vettek részt a deportálásokban. Az eljárásnak azonban nem tárgya e kérdés megítélése; a bíróságnak azt kell eldöntenie, hogy a demonstrálók április 29-én délután szabálysértést követtek-e el, amikor nem engedelmeskedtek a rendőri felszólításnak, annak, hogy az emlékmű építési területét hagyják el.

A civilek a tárgyaláson egyebek mellett azzal védekeztek, hogy nem voltak jól hallhatóak és érthetőek az V. kerületi jegyző szavai, aki a rendőri intézkedés előtt a téren felolvasta a birtokvédelmi határozatot. Azt mondták, nem tudták eldönteni, hogy valóban a jegyző olvassa fel a határozatot, mert többszöri kérésükre sem volt hajlandó igazolni magát.

Arra is hivatkoztak, hogy a téren a véleménynyilvánítási jogukkal éltek és szerintük ebben a rendőrség jogszerűtlenül akadályozta meg őket. A meghallgatások során volt, aki azt mondta, hogy a többszöri felszólítás után végül önként hagyta el a területet, míg mások azt közölték, ők erre nem voltak hajlandóak, ezért a rendőrök vitték ki őket.

A csütörtöki bírósági tárgyalás elején a bíró azt kérte a hallgatóságtól, hogy aki nem tud leülni - az újságírók kivételével -, hagyja el a termet. Az eljárás alá vont személyek, valamint a hallgatóság ezen felháborodott és arra hívták fel a figyelmet, hogy a tárgyalást nyilvánosnak hirdették, ezért onnan nem lehet senkit kirekeszteni. A bíró jelezte, hogy az épületben nincs nagyobb tárgyalóterem, majd miután a felhívásának ez után sem tettek eleget, a biztonsági szolgálat segítségét kérte. Végül az ugyancsak eljárás alá vont Mécs Imre korábbi országgyűlési képviselő kérésére a hallgatóság mégis maradhatott úgy, hogy újabb székeket hozattak a terembe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!