szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem rendez békemenetet a Civil Összefogás Fórum (CÖF) a nemzeti szuverenitás védelmében, mert az Egyesült Államok és Magyarország közötti nézeteltérések elsősorban diplomáciai úton rendezhetőek - jelentette ki Fricz Tamás, a CÖF alapítója.

Nem lesz most békemenet, mert Magyarország szuverenitását még nem fenyegeti akkora veszély, hogy be kellene vetni ezt az eszközt - hangzott el a CÖF csütörtöki sajtótájékoztatóján. Fricz Tamás alapító azt mondta, a békemenet, ami egyfajta végső megoldás, most kontraproduktív lenne, azt a látszatot keltené, hogy nekirontanak Magyarország szövetségesének, az Egyesült Államoknak.

A hvg.hu októberben írta meg, hogy a Fidesz vezetősége külön megkérte a Békemenet szervezőit, ezen belül Bencsik Andrást, hogy a korábban tervezett kormány melletti tüntetést ne tartsák meg. Kormánypárti forrásunk szerint a Békemenet szervezői belátóak voltak a kéréssel szemben. Lesz még alkalom, amikor valóban szükség lesz a békemenetesek támogatására, de ez most nem az – fogalmazott akkor a magas rangú kormányzati forrás.

Csütörtökön Csizmadia László, a CÖF másik alapítója azt mondta, hogy az USA a Déli Áramlat, a paksi atomerőmű és a keleti nyitás politikája miatt hozta kellemetlen helyzetbe Magyarországot a kitiltási üggyel Magyarországot.

Ifj. Lomnici Zoltán, a CÖF szóvivője megerősítette, a magyar törvények szerint nemcsak a korrupció büntetendő, hanem az is, ha valaki elmulasztja bejelenteni a tudomására jutott korrupciós cselekményt, de az amerikaiak ezt nem tették meg a kitiltási ügyben, ezért a CÖF feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen.

Bár a feljelentést nem André Goodfriend amerikai ügyvivő ellen teszik meg, a Magyar Nemzet csütörtöki cikke szerint az ügy mégis hozzá kapcsolódik.

Ifj. Lomnici Zoltán a lapnak azt mondta, az ügyvivő külföldi hivatalos személynek minősül, és képfelvételek támasztják alá, hogy az elmúlt hetekben többször elhagyta a budapesti amerikai nagykövetség területét, tehát Magyarország területére lépett. Így André Goodfriendnek a magyar jogszabályok alapján ekkor feljelentési kötelezettsége keletkezett, és át kellett volna adnia állítólagos bizonyítékait, amelyek igazolják, miért tiltottak ki hat magyar tisztviselőt.

A CÖF csütörtöki sajtótájékoztatóján elhangzott még, hogy egyes civil szervezetek - például a Transparency International - számoljanak el a norvég támogatásokkal és a Soros Alapítványtól kapott pénzekkel. Arról is beszéltek, hogy a CÖF támogatja a devizahitelek forintosítását, a bírósághoz forduló devizahiteleseknek pedig költségmentesítést kértek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!