szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főpolgármester a kerületi polgármesterekkel egyeztetett, ez után hozta nyilvánosságra javaslatát. Azt kérik a kormánytól, hogy ha bevezetik az útdíjat, akkor legyen egy egyéves próbaidőszak, ezalatt mérjék a forgalmat az utakon, vizsgálják az útdíj hatásait. Kiderült: a Megyeri híd időközben kikerült a fizetős zónából.

Egyéves próbaidőszakot javasol az útdíj bevezetésénél a fideszes kerületi polgármesterek többsége és Tarlós István - közölte Budapest főpolgármestere hétfőn.

Tarlós azt mondta, a városvezetés megérti, hogy a kormánynak be kell vezetnie az útdíjat, de cserébe azt kérik, hogy a bevételből támogassák a budapesti közösségi közlekedést, valamint gyorsítsák fel a 10-es és 11-es út közötti M0-szakasz megépítését.

Az Index szerint tarlós bejelentette: a Megyeri hídon nem kell majd fizetni, mert időközben kivették a törvénytervezetből. Ezek szerint a törvényalkotók elfogadták Bús Balázs III. kerületi polgármester érvelését, miszerint a Megyeri híd városi híd.

Figyelembe kell venni, hogy a kormánynak az útdíjjal kapcsolatos "vitánál" két fontosabb feladata is van - mondta Tarlós. Az egyik az, hogy 2016-ban "kötelező kényszerből" be kell vezetni a dugódíjat, és ennek nemcsak tárgyi feltételei, hanem "forgalomtechnikai következményei is vannak", amelyeket előzetesen át kell gondolni, és a kormány most részben ezt tette. A másik pedig az, hogy a BKV-t hosszú éveken keresztül "végtelenül eladósították", a közösségi közlekedés működésének stabil és ütemes finanszírozása huszonöt éve nincs megoldva. A kormány ehhez most a legkülönbözőbb módon keres forrásokat - fogalmazott a főpolgármester.

MTI / Szigetváry Zsolt

Tarlós István az útdíj tervezett bevezetése miatt a kerületi polgármesterekkel folytatott egyeztetés után azt mondta: azt kérik a kormánytól, hogy ha bevezetik az útdíjat, akkor legyen egy egyéves próbaidőszak, ezalatt mérjék a forgalmat az utakon, vizsgálják az útdíj hatásait. Ezután pedig összegezzék a tapasztalatokat, és ha kell, akkor változtassanak - fűzte hozzá.

Hasonló megoldást említett a parlamentben készült videónkon Nyitrai Zsolt fideszes képviselő. Mint mondta, amennyiben a bevezetés utáni helyzet a gyakorlatban nem az elvárásoknak megfelelően alakul, utólag felülbírálhatják a jelenlegi tervezetet.

Tarlós szerint a kormányt meg kell dicsérni azért, mert ma úgy döntött, hogy a Pest megyei matricát bevezeti. Ennek az ára éves szinten ötezer forint lesz. Budapest belterületén pedig a sztrádák nem gyorsforgalmi, hanem főútnak minősülnek, ahol a díjfizetési kötelezettség fel sem merül.

Az egyeztetéssel akarták lecsitítani a fideszes polgármestereket?

Karácsony Gergely zuglói PM-es polgármester szerint az útdíj bevezetéséről szóló elképzelés egyszerű pénzbehajtás, és nem illeszkedik semmilyen közlekedésszervezési koncepcióba. A politikus az egyeztetés után újságíróknak azt mondta: a találkozó célja valószínűleg az volt, hogy lecsitítsák a fideszes polgármestereket. Egyik budapesti kerületnek sem érdeke, hogy az M0-ás fizetős legyen - jelentette ki.

"Tarlós István és fideszes polgármesterek nem vették a bátorságot, hogy az ügyben világos jelzést küldjenek a kormánynak, holott az intézkedés rendkívül hátrányos a fővárosnak" - tette hozzá.

Gajda Péter XIX. kerületi MSZP-s polgármester azt mondta, hogy minden fővárosit húsbavágóan érint az útdíj bevezetésének ügye. Az egyeztetésen javasolta, hogy a Fővárosi Közgyűlés foglalkozzon az üggyel, Kispesten pedig határozati javaslattal készülnek, hogy felkérjék a kormányzatot a javaslat visszavonására.

Tarlós: Nem veszélyes a 3-as metró

A főváros mérlegeli a többzónás rendszert a dugódíj bevezetésénél. Át kell gondolnia a dugódíj koncepcióját, mert az eredetileg azzal számolt, hogy az M0-s minden szakasza díjmentes lesz. Emlékeztetett arra, hogy a dugódíj kikerülhetetlen, hiszen azt az 4-es metró uniós támogatásáért cserébe feltételként vállalta a 2010 előtti városvezetés. Az pedig természetes, hogy a kormány is igyekszik előre gondolkodni - jegyezte meg Tarlós István.

A 3-as metró infrastruktúrájának felújításáról a főpolgármester elmondta: azt az európai uniós támogatási keretek körében nem látja, de határozott ígérete van a kormánytól, hogy az infrastruktúra felújítását is ebben a ciklusban elkezdhetik. Kijelentette: nincs balesetveszély a 3-as metró vonalán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!