szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vádat emeletek a cikói hulladéktározó egyik dolgozója ellen, aki tavaly szeptemberben egy munkagéppel támadt az Index újságíróira. Hadházy Ákos szekszárdi önkormányzati képviselővel a tározó környezetszennyező működéséről készítettek videó, és autóval bementek az önkormányzati tulajdonban lévő hulladékgazdálkodási cég területére, ott indult meg feléjük egy markoló.

Éppen forgattak, amikor az egyik alkalmazott egy JCB-markolóval üldözőbe vette az indexesek kocsiját, miközben az acél tolólap alig egy méterre volt az autó hátuljától. A munkagép sofőrje a ráirányuló kamerákat látva végül leállt, visszafordult, és a markolóval eltorlaszolta a telep bejáratát.

A bonyhádi rendőrség decemberben arról értesítette Hadházy Ákost, hogy bűncselekmény hiányában megszünteti a nyomozást. Egy hónap múlva azonban, miután az RTL Klub Híradója is foglalkozott az esettel, megváltoztatták a véleményüket, és folytatták a vizsgálatot. Így végül a markoló vezetőjének bíróságon kell felelnie az újságírók és a politikus veszélyeztetése miatt.

A rendőrség viszont a majd öt hónapos hosszabbítás során sem vizsgálta ki, milyen szerepe volt az ügyben a tulajdonosi jogokat gyakorló szekszárdi önkormányzat polgármesterének és helyettesének.

A rendőrök bekérték a hulladéktározó dolgozóinak és az azt üzemeltető cég vezetőjének híváslistáját, amiből kiderül, hogy az újságírók megjelenése után komoly telefonálgatás kezdődött.

Facebook / Spirk Joe

A kft. vezetője szinte azonnal felhívta Ács Rezsőt, Szekszárd akkori alpolgármesterét, Tolna és Baranya megye regionális hulladékgazdálkodási társulásának irányítóját, de csak később tudta elérni. Horváth István szekszárdi polgármestert kereste, akivel aztán másfél percig beszélt.

A listából kiderül, hogy újabb 2 perccel később a cégvezető már a rendőrséget hívta a bejelentő vonalon, beszámolt a behatoló autóról, és azt kérte: a hatóság kobozza el a tározó területén készült videofelvételeket.

A nyomozati aktákat az újabb, májusi lezárás előtt ismét átnézhette Hadházy Ákos, aki rögtön indítványozta, hogy a telefonlisták alapján hallgassák meg a két fideszes politikust is, miről beszéltek a cégvezetővel. A rendőrség azonban egy nap alatt elutasította az indítványt.

Az Index megkereste az ügyben Horváth Istvánt, aki azt mondta: a cégvezető azért kért tanácsot tőle, mert nem tudta eldönteni, hogy mi tegyenek a telepre engedély nélkül behatoló autóval. Horváth azt is mondta, hogy a markolós üldözésről csak később, a sajtóból értesült, ő azt tanácsolta: forduljanak a rendőrséghez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!