szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nézőpont Intézet vezetője szerint Orbán a volt francia elnök nyomdokain szeretne járni, de az illiberális demokrácia eszméjétől az idén már eltávolodott.

Orbán Viktor a tusványosi beszédében a bevándorlás mellett az Európai Egyesült Államok koncepciójáról is szólt, és a nemzetállamok Európája mellett tette le a voksát – foglalta össze Orbán tusványosi beszédének lényegét Mráz Ágoston Sámuel, a Fidesz-közeli Nézőpont Intézet vezetője a Heti Válasznak.

Mráz azt mondta, Orbán mostani ambíciója az lehet, hogy ő legyen az új De Gaulle. Charles de Gaulle francia elnök az 1960-as években amellett, hogy elutasította az "atlanti Európa" gondolatát, és az amerikai befolyás növekedését, a nemzetek feletti Európával sem értett egyet, ezért több, az egységes döntéshozatal irányába mutató javaslatot ellenzett. A francia elnök egy időben még a minisztereit is visszavonta az Európai Gazdasági Közösség tanácsából, amely így döntésképtelenné vált.

Mráz hozzátette, szerinte Merkel látogatása után kiderült, hogy Orbán európai szövetségkeresését akadályozhatja az "illiberális demokrácia" melletti kiállás, ezért a tusványosi beszéd elején a kormányfő finoman visszakozott.

A Jobbik fenyegetésével kapcsolatban Mráz azt mondta, szerinte nem kell félni a szélsőjobb párt előretörésétől, mert szerinte nem lehet azzal szavazatokat szerezni, hogy a Jobbik minden fideszes intézkedésre azt mondja, az az ő ötlete volt eredetileg. Az elemző szerint a Fidesz tartós sikere éppen abból fakad, hogy mindig tudták, hol kell megállni, és mi az a pont, aminél nem lehet tovább menni.

Mrázzal szemben Török Gábor a lapnak azt mondta, szerinte a Fidesz vörös szőnyeget terít a Jobbik elé, mert az emberek egyre inkább hozzászoknak az egyre radikálisabb lépésekhez, de úgy tűnik, az LMP és a Jobbik is elkezdte bontani a kettejük közötti falat, a két párt egyre inkább közeledik egymáshoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!