Lázár: Gyűlöletbeszéd zajlik a magyar emberek ellen
A jogi, fizikai és élőerős határzár hatásosnak bizonyult, már pár nap után 100 alá csökkent az illegálisan határt átlépők száma. A kormány bürokráciacsökkentésre készül, és már szeptember-októberben kiírják az új uniós pályázatokat, mintegy 2000 millió forint értékben. Lázár János a kormányinfón.
Lázár először a menekültügyről beszél: mi tartjuk be egyedül a schengeni és dublini keretrendszereket. Ezért nálunk alig vannak menekültek a táborokban. Az osztrák kancellár és Románia miniszterelnöke gyűlöletbeszédet folytat minden magyar ember ellen, utal Lázár az utóbbi időkben tett megnyilatkozásokra. Lázárt megrendítették a tegnap látott képsorok, a könnygáz és a vízágyú. "Nincs ok az önmagunk éltetésére", minden fideszes megrendült a tegnapi látványtól.
A kerítésépítés nyomán 9850-ről egy nap alatt 300 főre, az elmúlt két napon száz fő alá apadt az illegális határátlépők száma. "A sok európai blabla helyett ez ma az egyetlen hatékony védekezési eszköz." Lázár szerint szervezett akcióról van szó, hisz csak pár száz méteres sávra korlátozódott a belépők útvonala, és erre utaltak a titkosszolgálatok jelentései is.
Röszkén 170 kérelem lett benyújtva, 138 ember különleges elbánást igényelt, 70 esetben megszületett az elutasító döntés is. 2015-ben eddig 200 ezer illegális bevándorló lépte át a magyar határt 2015-ben. A 170 ezer benyújtott menedékkérelemből mindössze 63 ezer érkezett szír állampolgártól.
BÁH-hoz alig fordulnak
A határon annyira nincs együttműködés, hogy a BÁH kirendeltségeihez alig fordultak, az atrocitás is a kishatárátkelőhelynél történt. Szerbia felől 7+2 határátkelőhelyen lehet szabályozottan belépni Magyarország területére, tehát nem igaz, hogy zárva lennének a határok. Azt pedig egyetlen ország sem tűrné el, hogy valaki erőszakkal próbál belépni a területére.
Lázár János beszélt arról is, hogy 200 millió euró kellett költenünk eddig a határaink védelmére, a hétéves uniós pénzügyi ciklus idejére nekünk 65 miliót szavaztak meg, miközben Olaszország vagy Görögország 500 millió eurót kap ugyanerre az időre. Tehát nem igaz, hogy nem kértünk pénzt a határaink védelmére - valójában nem adtak.
A kormány próbál együttműködést kialakítani civil szervezetekkel (pl. Máltai Szeretetszolgálat), hogy a határ túloldalán nyújtson segítséget az ott várakozóknak, ehhez keretet is rendelkezésre bocsát.
Magyarország a kvótát csak önkéntes alapon tudja tárgyalási lajstromba venni, de csak akkor, ha a határon rendeződik a helyzet és kiürülnek a magyar menekülttáborok. Amibe semmiképp se megyünk bele, hogy legyen egy határmenti hotspot, ahonnan Európába osztanák el a menekültet - ezzel egy görögországi helyzetet előidézve.
Az eredeti célunkat elértük: a migráció útvonala megváltozott, de az országnak ki kell tartania a határok védelme mellett.
Csökkentjük a bürokráciát!
A kormányülésen azonban nem csak a menekültügyről volt szó: a kabinet bürokráciacsökkentés elkezdéséről döntött.
250 olyan kormányablakot nyitunk, ahol gyors és hatékony ügyintézésre lesz mód, 197 járási központban és további településeken. Többszáz milliós európai uniós forrást szereztünk.
Egy magyar ember átlagban 2000 ügyben fordulhat a magyar államhoz. A legkisebb településeken hivatalsegéd fog segíteni. 2018-ra négymillió háztartásban szeretnénk szélessávú internetet teremteni, hogy ügyeinket interneten is lehessen intézni.
Az ügyintézés határidejében is változások lesznek, az ügymenet lerövidül, jogszabályi egyszerűsítés mellett.
Bérplafon
389 ezer ember mondta el a véleményét az ügyintézési díjakról, hogy az elég drága - 10 milliárd forint értékben csökkenteni fogunk. Tucatnyi ügy díjmentessé tételével készülünk. A jövő heti kormányinfón erről részletesen be fog számolni, mondta Lázár, amivel ezzel azt a kérdést is megválaszolta, hogy marad a kormányban.
Miután a kormány 2010-ben döntött a kétmilliós bérplafonról, sok per indult a bérprémiumokról. Bekérte a kormány az ÁSZ véleményét, illetve a V4-ekben tapasztalható gyakorlatokról. Kimondjuk, hogy legyenek tiszta bérviszonyok, ne legyenek bújtatott jövedelmek és azt a döntést hozta, hogy szegmenstől függően az állami társaságoknál 3-5 millió forint legyen a bérplafon. Ez azoknak is felajánlják, akik perben vannak az állammal a prémiumukról, és cserében lemondanak róla. Így professzionális teljesítményt, könnyebben elszámoltatható munkát lehet elvárni az állami szférában a vezetőktől.
Uniós pénzek
Az előző ciklusból 8200 milliárd forintot költöttönk el, és még a maradék pályázatokat is igyekszünk kifuttatni. 2017. június 30-ig kiírjuk a következő ciklus összes pályázatát, az első 2000 milliárd forint elnyerésére pedig még szeptember-október folyamán kiírjuk a pályázatokat, mondta Lázár.
Újságírói kérdésre Lázár arra is kitért, hogy Rogán kabinetfőnöki érkezését az összes kormánytársa támogatni fogja. A kérdés lényege a kormányzás jobbá tétele, ami Orbán Viktor feladata, és ők ezt támogatják. Lázárnak politikai és jogi felelőssége van a minisztériumának működésével kapcsolatban, Lázár arra is utalt, hogy ez nem sérülhet.
Lázár kérdésre azt is elmondta, hogy nincs napirenden a költségvetés módosítása.
A kormány 800 millió forint értékben tervezett be költségeket a külföldi, 300 milliót a hazai kommunikációra. Jordániában, Törökországban és még egy sor országban újsághirdetésekben, Szerbiában és Macedóniában szórólapokkal (200 ezer szórólap) tájékoztatja a közvéleményt a kormány a megváltozott magyarországi jogszabályi környezetről.
60 milliárd
Arra a kérdésre, hogy a menekültekre mennyit költ az állam, Lázár nem tudott egzakt számot adni. Elvben egy menedékkérő menekülttábori ellátása napi 4000-4500 forintba kerül, de a 170 ezer menedékkérő nem maradt a táborokban, hanem szinte azonnal utazott tovább, folyamatos utánpótlás mellett. A BÁH-ra azonnal 10 milliárdot költöttünk a megnövekedett terhek miatt. A BM eddig 30 milliárdot kapott, és még kért 30 milliárdot. De ebbe nincs benne az, amit például karitatív szervezeteknek fizet ki az állam támogatásként erre a célra.
Egy másik kérdésre Lázár azt is elmondta, hogy a Miniszterelnökségen nem lehetnek az államtitkároknak privát üzleti érdekeltségei, és "a sorok rendezése folyamatban van", az eredményről be fog számolni.
A rendőrség határmenti intézkedési gyakorlatával kapcsolatban Lázár arról is szólt, hogy a magyar rendőrök - és itt szerb példákat citált - nemzetközi összehasonlításban igencsak humánusan jártak el, és a katonák és a rendőrök is nagyon jól vizsgáztak, megőrizték türelmüket. A fellépések arányosságáről és mértékéről szóló kritikát komolyan kell venni (pl. ENSZ-főtitkár), és szakszerűség, emberségesség alapján vizsgálni - Lázár szerint ezek alapján is nagyon jól teljesített Magyarország.
Hotspotok: A javaslat szerint ezeknek a belépő országokban kell lenniük, a magyar álláspont szerint ezeknek a válsággócok közvetlen közelében kell lenniük.
Kvóta: A magyar álláspontot kvótakérdésben is egyre többen támogatják, mint ahogy Lázár utalt rá, a tagországok véleménye ezzel kapcsolatban "folyamatosan változik", a kérdés, hogy blokkoló kisebbségi javaslat kialakulhat-e. A kormány Szlovákiához hasonlóan ellenzi, ésszerű keretek között hajlandó lesz róla tárgyalni, de csak a határ biztonságának garantálása után. Más kérdés, ha a menekültek elosztásáról a Bizottság irányelv elfogadásáról határoz: egy éven belül akár bíróság elé is juthat az ügy, ha ellenszegülünk. De olyan még nem volt, hogy az EU határozatot fogadott volna el emberek utaztatásáról, amit Lázár igen furcsa tervnek tart.
Határzár: Békés és Csongrád megye határáig, Mezőhegyesig hosszabbítanák meg a kerítést, és vizsgálják azt is, hogy Horvátország irányában kell-e a határzárat továbbvinni.