szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Helsinki Bizottság szerint a szerdai Röszke-Horgos határátkelőknél történtek kapcsán a legnagyobb problémát abban látják, hogy nem kaptak meg minden információt a kialakult helyzetről a menekültek, így többször azt hitték, hogy mégis kinyitják a határt. Ugyan fel lehetett volna készülni, de mégsem kapta meg a több ezres tömeg a minimális ellátást, illetve naponta alig százan mehettek csak be, ami tovább fokozta a feszültséget.

A szerdai Röszke-Horgos határátkelő mellett kialakult összecsapásokról adott ki szakvéleményt a Magyar Helsinki Bizottság. Egyértelműnek látják, hogy a helyszínen menekültek egy nagyobb csoportja a magyar rendőrökre támadt, közülük 14-en sérültek meg. Emellett őriztebe vettek lengyel, szlovák, ausztrál újságírókat, előbbi kettőt gumibotokkal is megütötték a rednőrök, hasonló bántalmazásról számolt be a szerb állami televízió munkatársa is. A szervezet szerint a felvételek alapján látható, hogy a rendbontások legelején olyan helyen alkamaztak a rendőrök gázsprét, ahol sok volt a gyerek, ami riadalmat és a feszültség növekedését váltotta ki.

A feltárt körülmények azt támasztják alá a szervezet szerint, hogy a kapu betörése után egy ponton a rendőrök visszahúzódtak, és visszavonták a vízágyút is, amit a menekülők úgy értelmezhettek más információ hiányában, hogy át lehet menni a határon. Az újra közelebb húzúdókra „lecsaptak rájuk a TEK-esek”. Vélhetőleg ekkor érte a könnygáz a gyerekeket, és az újságírókat is ekkor gumibotozták meg. Azonban nem lehet egyértelműen állást foglalni abban a kérdésben az MHB szerint, hogy mi váltotta ki az eseményeket, és azok pontosan hogyan zajlottak.

Az MHB szerint a kezdettől számítani lehetett arra, hogy a határnál, hogy a feltorlódó, megfelelő ellátás nélkül hagyott tömegben jelentősen meg fog nőni a feszültség, különösen úgy, hogy az ezres nagyságrendű tömegből naponta 60–70 ember jut el addig, hogy legalább a menedékkérelmét benyújthassa és a helyzetre a rendőrségnek is fel kellett készülnie. Adott volt a lehetőség a helyzet humánus megoldására, hogy csükkentsék a rendbontás kialakulásának veszélyét, de ez nem történt meg a szervezet szerint. Azt is vizsgálni kell, hogy az intézkedésről döntő rendőrök figyelemmel voltak-e a tömegben tartózkodó gyermekek nagy számára és a rendőrségi törvénynek arra a rendelkezésére, amely szerint gyermekkorúval szemben legfeljebb testi kényszer és bilincs alkalmazható, súlyosabb kényszerítő eszköz – így könnygáz és gumibot – nem, valamint ki kell vizsgálni, hogy az újságírókkal szembeni gumibothasználat és előállítás jogszerű volt-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!