szerző:
Stemler Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Komoly bajba került Szigetvár, miután az ellenzéki vezetésű várost egy kormányzati vétó majdnem bedöntötte. A helyi MSZP szerencsére megtalálta a felelőst, aki furcsa mód nem más, mint Berkecz Balázs, az Együtt elnökségi tagja, egyben a város főépítésze.

Kritikus napokat élt át Szigetvár, ahol a kormányzati tétlenségnek köszönhetően majdnem kiürítette a város számláját annak fő hitelezője, az Erste Bank. A helyi MSZP-szervezet szerint nem a hitelmegújítási kérelmet először elutasító kormány és a kezességvállalásról döntő korábbi városvezetés a felelős, hanem az ügyben médiakampányt kezdő ellenzéki politikus, Berkecz Balázs, akit lemondásra szólítottak fel a város főépítészi pozíciójáról.

Rosszul szavaztak a szigetváriak, szívnak is azóta

Ahogy arról beszámoltunk, a Fidesz tavaly ősszel óriásit bukott Szigetváron, köszönhetően a helyi szervezet teljes szétesésének. A város korábbi kormánypárti polgármestere mindössze a harmadik helyre futott be, a tizenegy tagú testületbe pedig két fideszes képviselő jutott be. A helyi jobboldal erjedése azóta sem állt meg: a Fidesz helyi szervezetét feloszlatták, a KDNP városi elnöke pedig egyenesen a Jobbikba igazolt át.

 

Fazekas István

Szigetváron azonban nem csak az atomjaira hullott jobboldal van komoly bajban, hanem a nagyot nyert ellenzéket is belső ellentétek feszítik. A polgármesteri címet a függetlenként induló, ám az MSZP és a DK támogatását bíró Vass Péter nyerte el, a legtöbb képviselői mandátumot azonban a Szigetvári Emberekért Egyesület (SZEE) szerezte, az MSZP és a DK közösen pedig mindössze egy mandátumot tudott összekaparni a 2010-ig szilárdan baloldali városban.

A viszony az elmúlt bő egy évben nem volt felhőtlennek mondható, nem függetlenül attól, hogy a Fidesz választási veresége óta a kormány nem különösebben kedveli Szigetvárt. 2014 végén a város nagyon pórul járt a rendkívüli önkormányzati támogatásokkal, kora nyáron pedig a helyi gimnázium került veszélybe. Ezek után következett a rutineljárásnak ígérkező adósságmegújítás ügye, amelyben csak a hitelező Erste Bank jóindulatán múlott, hogy nem inkasszózták a város folyószámláját.

Festette az ördögöt a falra

A szigetvári önkormányzat még 2004-ben vállalt hitelkezességet a helyi gyógyfürdő fejlesztésére a Sziget-Víz Kft. számára, és az azóta megszűnő cégtől a hitelállomány is a városhoz került. A 360 milliós adósság megújításához a kormány engedélye szükséges, és bár ez az összes többi kérelmező esetében ez rutineljárás volt, Szigetvár valamiért mégsem kapta meg a kormány hozzájárulását október közepén.

Berkecz Balázs egy blogbejegyzésben járta körbe a helyzetet, belengetve, hogy mivel az önkormányzat számláján messze nincs 360 millió forint, a bank végül magát a fürdőt is elviheti. A hetek teltek-múltak, ám a döntés csak nem született meg, végül a hét elején Vass Péter polgármester elmondása szerint Tiffán Zsolt, a körzet fideszes országgyűlési képviselője, egyben az újjáalakított helyi Fidesz-szervezet elnöke közölte, hogy a kormány engedélyezte a hitelmegújítást.

Bár a bank által adott első határidőn mindez már messze túl volt, a helyiek szerencséjére a hitelező Erstének nem állt érdekében a város bedöntése, így meghosszabbította a lejárt határidőt egészen november végéig. Eközben az ügyben korábban hallgató helyi MSZP is megtalálta a felelőst Berkecz Balázs személyében.

A város, ahol az ellenzékinek ellenzéki a farkasa

Az adósságmegújítás engedélyezésével körülbelül egy időben a MSZP szigetvári szervezete szintén a közösségi oldalon tett közzé egy nyílt levelet, amelyben egyrészt felszólítják a szigetvári politikust, hogy hagyjon fel az „ártó tevékenységgel” és a rémhírterjesztéssel, másrészt arra is megkérik, hogy mondjon le az egyébként vállalkozói jogviszonyban betöltött főépítészi posztjáról.

A felhívás különösen érdekes annak fényében, hogy elvileg szövetségesekről beszélünk, ráadásul Vass Péter polgármester szintén több alkalommal megszólalt az ügyben, így nem lehet mondani, hogy Berkecz valótlanságokat állított volna a helyzet súlyosságával kapcsolatban. Kapronczai Zsuzsa, az MSZP helyi elnöke szerint viszont fontos különbség, hogy a polgármester felelősen járt el, míg az Együtt politikusa blogbejegyzésével csak szította az indulatokat.

 A szocialista politikus szerint a helyzetet még súlyosabbá teszi, hogy a politikus emellett a város főépítésze is, és bár nem köztisztviselőként látja el ezt a posztot (a korábban településfejlesztéssel foglalkozó Berkecz bruttó 160 ezer forintos havi vállalkozói díjért dolgozik), viselkedésében mégis követnie kellene a köztisztviselői előírásokat, azaz például nem szabadna véleményt formálnia konkrét politikai ügyekben. Az MSZP azon kívül, hogy Berkeczet lemondásra szólította fel, a polgármestert is arra kéri, hogy mérlegelje a kérdést.

 Berkecz Balázs szerint viszont az lett volna a felelős magatartás az MSZP részéről, ha támogatják a polgármestert az adósságmegújításért vívott harcban, azt pedig különösen komikusnak tartja, hogy a szebb időket látott baloldali párt ily módon szólalt meg először az ügyben. Hozzátette: bejegyzéseit és megszólalásait minden esetben az Együtt politikusaként, nem pedig Szigetvár építészeként tette és teszi.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!