Mizsur András
Mizsur András
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor és Mészáros Lőrinc mint após, Gyurcsány Ferenc és Stumpf István mint vej – megéri tehetős és befolyásos apóst választani, de van, amikor a vej túlszárnyalja neves rokonát. Magyarországon jól ismert, természetes jelenség, hogy az ember a családtagjait jobban segíti, mint azokat, akikkel nincs meg ez a kapcsolat. A politika és az üzlet határmezsgyéjén azonban ez nem kevés korrupciós kockázatot hordoz magában - mint a cikkünkben hozott példák is bizonyítják.

“Csupa rokon az egész világ. Ez így van Magyarországon, kicsi az ország, mindenki rokon” - írta anno Móricz Zsigmond a Rokonokban, mostanában pedig a jó érzékkel házasodó férfiaknak megy jól a szekér, mint ahogy azt Mészáros Lőrinc leendő veje esetében legutóbb megállapíthattuk.

A vők élete nem mindig volt fenékig tejfel. A hagyományos értelemben vett vőség azzal járt, hogy az alacsonyabb társadalmi státuszból előlépett fiatalembernek el kellett fogadnia az após tekintélyét, sőt inkább ügyes, dolgos szolgaként tekintettek rá, aki miatt nem kellett felaprózni és hozománnyal odaadni a családi vagyont. “Szélsőséges esetekben nem kapott jobb és több ennivalót, mint a cselédek, alvóhelye az istállóban volt” - olvasható a Néprajzi Lexikonban.

Színházat ért a rokoni kapcsolat

Manapság már nincs ilyen sanyarú sorsa a vőknek. Ott van például Vasvári Csaba színész, aki Magyarország egyik leggazdagabb vállalkozójának, Széles Gábornak a vejeként lett ismert. A tehetős após 185 milliót tolt a közösen alapított Echo TV-be, majd 2008-ban Vasvári úgy lehetett színházigazgató a fideszeses vezetésű Székesfehérváron, hogy nem rendelkezett semmilyen releváns szakmai-vezetői tapasztalattal. Vasvárit azóta kirúgták a színháztól, és feleségétől is elvált.

Széles Gábor
MTI / Kovács Tamás

A színházigazgatói szék, úgy látszik, hőn szeretett vágya a vőknek: 2010-ben kapta meg a tatabányai Jászai Mari színház vezetését Crespo Rodrigo, aki nem mellesleg az Orbán-rokon Vitézy Tamás nagyvállalkozó veje.

Zsíros hozományok

A népi hagyomány szerint egykor szigorú szabályai voltak a vőségnek: mint ahogy már utaltunk rá, csak közel egyenlő vagyonúak köthettek házasságot. Az ország első számú vője az egyenlők között minden bizonnyal Tiborcz István, akinek a családja az Orbán Ráhellel kötött házassága előtt sem állt rosszul. De a gyarapodás időszaka igazán csak a házasságkötés után jött el: az Elios Innovatív Zrt. összesen 10 milliárd forint értékben nyert el megbízásokat közvilágítás korszerűsítésre kiírt tenedereken, amíg Orbán veje benne volt tulajdonosként a cégben.

Pálffy Balázsnak sem kell aggódni a hozomány miatt. A vezérigazgatóként általa irányított Körösaszfalt Zrt. nemrég szerezte meg az ellen-Közgépnek szánt Magyar Építő Zrt.többségi részesedését, de ami ennél is fontosabb, hogy valószínűleg Pálffy lesz Orbán Viktor legjobb barátjaként ismert felcsúti polgármester, Mészáros Lőrinc jövendőbeli veje.

Az Országgyűlés alelnökének, Lezsák Sándornak a veje sem panaszkodhat. Moys Zoltán az egyik tulajdonosa a Dextramedia Kft.-nek, amely 2010 óta összesen több mint 300 millióért gyártott műsorokat az MTVA-nak. Ez a cég készítette például a Hagyaték című kulturális és a Hazajáró című turisztikai magazint is. Moys személye azért is érdekes, mert a cége támogatta a Nemzeti Front nevű zenekar karácsonyi estjét, ő maga pedig a Börzsöny Akciócsoport alapítójaként korábban több éven át részt vállalt a szélsőjobboldali kötődésű Kitörés Túra szervezésében is.

Orbán Ráhel és Tiborcz István esküvője
Túry Gergely

Igazi villámkarriert futott be Császár Dániel Gergely, aki a jogi egyetem befejezése után alig hét évvel már Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek dolgozott közbeszerzési felügyeletért felelős helyettes államtitkárként. Császár nem mellékesen annak a Mocsai Lajosnak a veje, aki úgy lett a Testnevelési Egyetem rektora, hogy a kormány külön miatta módosította a felsőoktatási törvényt, hogy a TF újra önálló intézmény lehessen és kinevezhessék Mocsait az intézmény élére, annak ellenére, hogy a Veszprém, illetve a magyar férfi- és női kézilabda válogatott korábbi edzőjének nincs tudományos fokozata.

Generációs kapcsolatok

Az apóst és a vejet sok esetben a közéletben való releváns részvétel köti össze. Stumpf István alkotmánybíró, korábbi kancelláriaminiszter például annak a Horváth Istvánnak lett a veje, aki a rendszerváltás előtti utolsó kormány belügyminisztere volt. Áder János köztársasági elnök annak a Herczegh Gézának a lányát vette el, aki alkotmánybíró volt, valamint az ENSZ hágai Nemzetközi Bíróságának magyar tagja. Deutsch Tamást egy időben Deutsch-Fürnek hívták, miután feleségül vette Für Lajos, egykori MDF-es honvédelmi miniszter leányát.

Herczegh Anita és Áder János a 4-es metró megteintése közben 2014. április 11-én
MTI / Illyés Tibor

A vő a népi hagyomány szerint, amennyiben a lányos családnak nem volt más gyermeke, sok esetben az asszony szülei házába költözött be: „beházasodott”, „vőnek ment” avagy „elment a lányhoz fiúnak”. Ha úgy vesszük, Gyurcsány Ferenc is ilyen genere in casa, vagyis beházasodott vő. Az exminiszterelnök felesége, Dobrev Klára  révén került be az Apró családba, és azóta is közös házban él anyósával, Apró Piroskával, aki többek között Horn Gyula Kabinetirodájának volt a vezetője, de megfordult a Magyar Hitelbankban és a Budapest Airport Zrt. (akkor még Rt.) igazgatótanácsában is.

A társadalom szenvedi meg

Az úgynevezett amorális familizmus abból ered, hogy az ember a rokonaiban jobban megbízik, és jobban segíti őket, mint azokat, akikkel nincs meg ez a kapcsolat (lásd családi összefogás ereje). Ez egyrészt teljesen természetes és evolúcióra is visszavezethető emberi jelenség, ugyanakkor a politika és az üzlet határmezsgyéjén mindez nem kevés korrupciós kockázatot hordoz magában (elterelt közbeszerzések, egyénre szabott pályázati kiírások és jogszabályok)

Dél-Olaszországban figyelték meg társadalomtudósok, hogy a rokonok támogatása konkrétan gátolja a gazdasági fejlődést, mert az emberek a szűk családjuk érdekein kívül nem veszik figyelembe másokét, ezért nem alakulnak ki nyitott, win-win szituációkra épülő, megbízható gazdasági kapcsolatok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!