szerző:
Stemler Miklós
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mint a hvg.hu megírta, Pécsett a következő években 50 milliárd forint mozdulhat meg a helyi egyetem idegen nyelvű képzéseinek fejlesztésére. A kormány a külföldi hallgatók számát 2020-ig szeretné megduplázni – megnéztük, mire van szükség az ellátásukra.

A 145 ezres Pécsett már a jelenlegi, nagyjából 2700 külföldi hallgató jelenléte is látványos változásokat eredményezett. Ezt nem csak azon lehet tetten érni, hogy a belvárosi szórakozóhelyek egyre inkább az ő kiszolgálásukra és becsalogatásukra álltak rá. A nagyobbrészt nyugat-európai fiataloknak köszönhetően százas nagyságrendben jelentek meg biciklisták – a nem épp kerékpárforgalomra tervezett pécsi úthálózaton.

Túry Gergely

A megnövekedett igényre tekintettel elkészült a várost kelet-nyugati irányban átszelő bicikliút, amely az egyetemisták által frekventált részeket köti össze, ám a sokszor az autókkal együtt haladó útvonal nem aratott túl nagy sikert.

Páva Zsolt, Pécs polgármestere a PTE fejlesztési terveihez további terveket kapcsol: így például a 30 milliárd forint értékű uniós fejlesztési forrásból jutna egy belvárosi hallgatói szolgáltatói központ létrehozására is, stílszerűen – az épület elavult állapota miatt – egy költözésre ítélt klinika helyén.

Felforgatja az ingatlanpiacot

A külföldi hallgatói létszám megduplázása a pécsi ingatlanpiacra is nagy hatást gyakorolhat, mondja Papp Gábor, a Duna House vezető értékesítője, hiszen a városban régi tapasztalat, hogy mind a lakáseladásokat, mind az albérletkiadásokat az egyetem aktuális helyzete határozza meg. A 2010-es évek elején a gazdasági válság és a hallgatói létszám visszaesése igencsak lenyomta az árakat, és ezzel párhuzamosan a lakásépítéseket, amelynek meg is lett a következménye: mára, nem függetlenül a külföldi hallgatók számának már akkor érzékelhető növekedésétől, komoly keresleti piac alakult ki.

Mindez azonban területi egyenlőtlenségekkel jár együtt, mondja a szakértő, hiszen míg az egyetemi karok környékén egyre többször az irányár felett mennek el az eladó lakások, addig a város távolabb eső pontjain, mint például a Kertváros, avagy a keleti városrész, jóval kevésbé érezhető ez a hatás.

A több ezer külföldi hallgató érkezése révén egyrészt a frekventált zónák kitolódnak, másrészt az elmúlt időszakban igen mérsékelt lakásépítési kedv is meglendülhet, ennek már érezhetőek a jelei. A folyamatnak lehetnek kárvallottjai is, hiszen akik nem befektetési céllal kívánnak lakást venni, jóval nehezebb dolguk lesz Pécs frekventált helyein, és a szerényebb anyagi lehetőségekkel bíró albérlők is messzebb kényszerülhetnek a város központi részeitől.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!