szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Beata Szydlo kormánya a magyar utat járhatja be: a lakosság fokozott megfigyelése érdekében terrorizmus elleni akciócsomagot nyújtanak be a parlamentnek, hogy különleges intézkedéseket hajthassanak végre.

Csütörtökön jelentette be a lengyel kormánypárt, a PiS, hogy azt kéri a parlamenttől, szavazzák meg azokat az intézkedéseket, amelyek a nemzetbiztonsági ügynökségeknek új eszközöket nyújtanának a terrorizmus elleni harcban.

Mariusz Blaszczak belügyminiszter szerint április elején tervezik benyújtani a törvényjavaslatot, hogy azt májusban már akár be is vezethetssék.

A törvény így lehetőséget adna a külföldiek fokozott megfigyelésére, a mobiltelefonok lehallgatásának megkönnyítésére, és jobban hozzáférhetővé válnának a terrorizmushoz köthető gyanús személyek mobil- és banki adatai. A terrorizmussal gyanúsított embereket hosszabb időre őrizet alatt lehetne tartani, és meglenne a lehetőség a külföldi személyek azonnali kiutasítására és a határok lezárására.

Beata Szydlo lengyel kormányfő
AFP / Nurphoto / Mateusz Wlodarczyk

A PiS-kormányt az országon belülről és kívülről is támadják a média, a közigazgatás és a hadsereg átpolitizálásáért, a tavaly novemberi hatalomra kerülésüktől kezdve. Az Európai Bizottság januárban vizsgálatot indított a kormány intézkedéseire reagálva, a lengyel demokrácia védelmében.

Szerdán Beata Szydlo kormányfő azt mondta, hogy nem lát lehetőséget arra, hogy migránsok Lengyelországba érkezzenek. "Migránsok ezrei jönnek Európába, hogy jobb körülmények között éljenek" – mondta, majd megjegyezte, hogy "terroristák is akadnak közöttük".

A Deutsche Welle szerzője ezeket a lépéseket "a magyar útnak" nevezte, miután a héten Orbánék ismét bejelentették a terrorveszélyhelyzettel kapcsolatos terveiket, amelyek közt telefonlehallgatás, ellenőrzött internethasználat és bankszámlafigyelés is található.

Áprilisra lesz kész a módosító csomag, sürgősséget kér majd a kormány. Az Igazságügyi Minisztérium már az ünnepek alatt megcsinálja a szöveget, és elindul a politikai egyeztetés is, mivel kétharmados törvényről van szó.

A terrorveszélyhelyzet sajtótájékoztatója
MTI / Máthé Zoltán

Orbán Viktor szerint a brüsszeli támadásokat Magyarország elleni támadásként is fel kell fogni, és az országnak meg kell tennie minden szükséges lépést, hogy megvédje magát.

A DW cikke azt is megemlíti, hogy a magyar ellenzék ezidáig nem volt hajlandó extra hatalommal felruházni a kormányt a terrorellenes akciók elősegítésének érdekében, ugyanis attól félnek, a kormány politikai tőkét kovácsolna a helyzetből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!