szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lemondott Kiss László, az úszóválogatott szövetségi kapitánya. A hír csütörtök délután érkezett, nem sokkal azután, hogy Kiss László alpolgármesteri posztjáról is lemondott Százhalombattán.

privatkopo.hu kedd reggel eredeti dokumentumok alapján azt írta, hogy 1961-ben a Ferencvárosi TC három tehetséges úszója, köztük az akkor 21 éves Kiss László két nappal azután, hogy a nemzeti sportuszodában megismerkedtek későbbi áldozatukkal, egy Zsuzsanna nevű fiatal nővel, egyikük lakásában közös erővel szexre kényszerítették. Mindhárman megerőszakolták, amiért a bíróság Kiss Lászlót jogerősen három év börtönbüntetésre ítélte. Nagyfán töltötte a büntetését.

1963-ban azonban a Spartacus versenyzőjeként már harmadik lett egy országos úszóbajnokságon 200 méter pillangón – mutatott rá az Index a szövetségi kapitány ügyét először megszellőztető Fullánk.com-ra hivatkozva. Egy korabeli olimpikon úszónő a lapnak megerősítette, hogy így történt, sőt azt mondta, ők hozták ki a börtönből Kiss Lászlót, aki tehát tényleg nem töltötte le a rá kiszabott időt. Az atv.hu úgy tudja, hogy az úszó Kádár János amnesztiájával szabadulhatott.

A Vs.hu a privátkopós cikk megjelenése után telefonon utolérte Kiss Lászlót, aki annyit reagált: „erkölcs bizonyítvánnyal rendelkezem, az egész életemet erkölcsösen éltem”.

MTI / Illyés Tibor

Népszabadság is megkereste telefonon a szövetségi kapitányt, és megkérdezte az 1961-ben történtekről, illetve az eset mai utóéletéről. Kiss László azt mondta: 55 év után méltatlan lenne, ha magyarázkodni kezdene. Valószínűleg nem is adnának hitelt a szavainak, mert az újság, amely írásban kereste meg és kért választ a kérdéseire, közzétette a korabeli ítélet egyes részleteit. „Ha azt mondják, nincs rám szükség, akár mert egykor súlyosan vétkeztem vagy bármely okból, akkor megyek. Hadd ne döntsem el ezt én. Megértését kérem, e tárgyban nincs több szavam" – derül ki a keddi nyilatkozatból.

A Magyar Úszó Szövetségnél szerda délelőtt két ülést tartottak: előbb a vezetőség, majd az edzőbizottság is bizalmat szavazott Kiss Lászlónak. A botrány ugyanakkor azért sem tett jót a szövetségnek, mert két szponzor, az Arena és a Kalotherm Zrt. kitartott ugyan mellettük, de a KÉSZ Csoport visszalépett, és bejelentették, hogy csak Hosszú Katinkát támogatják tovább. Gyárfás Tamás, az úszószövetség elnöke szerda este az ATV-ben azt nyilatkozta: tudta, hogy Kiss Lászlónak korábban volt valamilyen "nőügye", de állítása szerint a részleteket nem ismerte.

Közben a 24.hu-nak megszólalt egy debreceni úszóedző, aki elmondta: terhes lehetett a megerőszakolt fiatal nő.

MTI / Kollányi Péter

Kiss László a szövetségi kapitányi munkája mellett Százhalombatta egyik alpolgármesteri posztját betöltötte. A százhalombattai képviselő-testület csütörtökön rendkívüli ülést tartott Kiss László ügyében, ahol elfogadták az írásban benyújtott lemondását. Később várhatóan a róla elnevezett uszodát is átnevezik, és a díszpolgári címet is visszavehetik tőle.

A százhalombattai képviselő-testület rendkívüli ülése előtt újságírók elé állt Menyhért Mészáros László is, a Kiss László ügyét elsőként megszellőztető Privát Kopó szerkesztője. Elárulta, hogy az informátora egy idős úszónő volt, és azt ígérte: jövő héten újabb részletekkel szolgálnak arról, hogyan hozták ki a börtönből Kiss Lászlót, egyelőre vizsgálják, hogyan hozhatóak nyilvánosságra az információk.

Miután kiderült, hogy a 75 éves Kiss László lemondott alpolgármesteri posztjáról Százhalombattán, csütörtökön késő délután közleményben jelentette be: az úszóválogatott szövetségi kapitányi posztjáról is lemond.

"A magyar sport érdekeit, valamint a személyemet ért támadás folytán megrendült egészségi állapotomat is szem előtt tartva, úgy döntöttem, hogy a mai nappal lemondok szövetségi kapitányi tisztségemről" – fogalmazott.

Perújítást emleget Kiss László

"1961-ben koholt vádak alapján, koncepciós perben született meg az a döntés, amelyet utóbb ártó és lejárató szándékkal tettek közzé rólam" – olvasható a közleményében, amelyben az is benne van: az ítéletben foglaltak valótlanságának bizonyítása érdekében megtette a szükséges lépéseket, egyúttal keresi a perújítás lehetőségét is.

"Kijelentem, hogy az ítéletben foglalt cselekményt soha, semmilyen körülmények között nem követtem el" – írja Kiss László, aki azt írta: "idő előtti szabadulásomat nem bármiféle beszervezésnek, hanem az 1963-as amnesztiarendeletnek köszönhettem, mely igaztalan büntetésemet enyhítette".

"Én ugyanaz az ember vagyok, mint aki egy héttel vagy 50 évvel ezelőtt voltam! Világéletemben tisztességesen, a munkámért és ezáltal a magyar sportért éltem" – közölte. "Az elmúlt napokban számtalan helyről kaptam megerősítést és bizalmat, melyet őszintén köszönök azoknak, akik nemcsak a jóban, hanem a rosszban is kitartottak és kiálltak mellettem" – tette hozzá.

"Szembesülnöm kellett azonban azzal, hogy tevékenységemet és személyemet jelenleg az ellenem folytatott sajtóhadjáratnak köszönhetően olyan mértékű közfelháborodás övezi, amely súlyosan megosztotta a sportszerető embereket. Jelenleg nem vizsgálom, hogy kinek és miért állhatott érdekében személyem ilyen fokú lejáratása és a korabeli híradásokban már közzétett esemény ismételt felelevenítése" – közölte.

Kiss László a kapitányi tevékenységét eredetileg is csak a 2016-os riói olimpiai játékokig kívánta ellátni. Úgy gondolja azonban, hogy a jelen körülmények között - személye megosztó voltára tekintettel - nem tud hasznára lenni sem a magyar úszóválogatottnak, sem pedig az olimpiai csapatnak.

Úszószövetség: Kiss László „levette a terhet a vállakról”

Gyárfás Tamás, a Magyar Úszó Szövetség elnöke egyelőre nincs itthon, és nem akar véleményt mondani Kiss László lemondásáról addig, amíg nem beszélt vele. A szervezet csütörtök esti közleményében ugyanakkor azt írják: a szövetségi kapitány döntésével „a kialakult helyzetben levette a terhet a vállakról”, hogy ezzel is megteremtse a szükséges nyugalmat.

Kiss László három hónapja is lemondott kapitányi tisztségéről. Január 7-én azzal indokolta döntését, hogy megalázó helyzetbe került Hosszú Katinka sajtótájékoztatóján, amikor szeretett volna beszélni az úszószövetséggel kapcsolatban bírálatokat megfogalmazó versenyzővel, de a világ- és Európa-bajnok faképnél hagyta őt anékül, hogy szóba állt volna vele. Akkor a kapitányt par nap alatt meggyőzték, hogy maradjon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!