szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyeztetésére a Fidesz és a kormány gyakorlatilag a korábbi, az ellenzék által már elutasított tervvel ment, ezért az MSZP bojkottálta az egyeztetést. A többi ellenzéki párt most azt mondja, a kormány visszakozni látszik, és hajlik a kompromisszumra. A megállapodás azért még távolinak tűnik.

Noha Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője azt nyilatkozta a Honvédelmi Minisztériumban, pénteken tartott többpárti egyeztetés után, hogy konszenzus alakult ki a kormányoldal, valamint a Jobbik és az LMP között abban, hogy alkotmánymódosításra van szükség a terrorveszélyhelyzettel kapcsolatban, és a kérdés rendezésében csak jogdogmatikai nézeteltérések maradtak, az ellenzéki résztvevők – már aki ott volt – mindössze némi közeledésről számoltak be, és óvatosan nyilatkoztak a megállapodás esélyeiről. Mivel alkotmánymódosításról is szó van, a Fidesz–KDNP-nek legalább két képviselő támogatására van szüksége a kétharmados többséghez.

Mirkóczki Ádám, a Jobbik képviselője, szóvivője bizakodásra okot adónak nevezte a terrorveszélyhelyzet bevezetéséről a Honvédelmi Minisztériumban pénteken folytatott többpárti egyeztetést. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a megbeszélés elején komoly vitát váltott ki, hogy a kormányoldal kis módosításokkal ugyanazzal a javaslattal érkezett, mint amit januárban már elutasítottak (az MSZP épp ezért közölte már korábban, hogy nem vesz részt a tárgyaláson). A jobbikos politikus szerint azonban később a honvédelmi miniszter és a kormánypárti képviselők is kompromisszumot mutattak az ellenzéki kifogásokra, a vita pedig most már elsősorban arról szól, hogy az alkotmányban létrehozzanak egy új, különleges jogrendet a terrorveszélyhelyzetre, vagy azt adaptálják egy már meglévő szabályozásba. Mirkóczki Ádám emlékeztetett, pártja több módosító indítványt is megszövegezett, amelyek tartalma reményeik szerint megjelenik majd a végleges javaslatban is. 

Az LMP szerint lekerült a tárgyalóasztalról a kormány eredeti tervezete a terrorveszélyhelyzetről, mivel az ellenzék (az MSZP ott se volt) kijelentette, nem lesz partner abban, hogy a miniszterelnök és a kormány "bemondásra azt csináljon, amit akar". Schiffer András frakcióvezető a többpárti egyeztetés után azt mondta, a kormányoldal szándékot mutatott a megegyezésre úgy, hogy "mindenféle biankó csekkek nélkül" módosítsák az alaptörvényt. Schiffer közölte, az LMP elsősorban azt szeretné, ha "nem babrálnának" a terrorfenyegetettség fogalmával, hanem azt a büntető törvénykönyvben (Btk.) szereplő megfogalmazásokhoz kötnék. Úgy fogalmazott: világossá tette, hogy "az ibizai partihangulat fenntartásában" nem lesznek partnerek, ha valóban az emberek biztonság az elsődleges cél, akkor viszont azt kérik, vegyék komolyan az LMP álláspontját is. Schiffer megjegyezte, a Fidesz továbbra sem adott választ arra, hogy februárban miért állt fel a tárgyalóasztaltól, és két hónapig miért nem tartotta fontosnak javaslatát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!