szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nap, öt hír, amiről mindenki beszél: a britek húzzák az időt a Brexit hivatalos bejelentésével; egész napos csata volt a bontás előtt álló budapesti közlekedési múzeumnál; mégsem adták el az Indexet; egyre több fiatalt veszélyeztetnek a dizájnerdrogok, Magyarországon is megemlékeztek a tegnap éjjel elhunyt Bud Spencerről.

- Előzetesen azt írtuk az Európai Unió mai csúcstalálkozójáról, hogy semmit sem tudni arról, mi dől majd el a brit kilépésről, és ez a nap végére sem változott. David Cameron brit miniszterelnöktől a többi uniós vezető azt várja, hogy mihamarabb bejelenti a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktivilását, amely elindítja az ország népszavazással eldöntött kilépésének folyamatát. Ám ez nem történt meg, hiába fogadott el ezt sürgető határozatot az Európai Parlament is - a fideszes képviselők szavazatával - és üzente ugyanezt még Berlinből Angela Merkel német kancellár. A skótok közben minden elkövetnek, hogy találjanak valami utat a maradásra az unióban, Orbán Viktor viszont csak annyit mondott Brüsszelben a magyar tárgyalási pozícióról, hogy olyan megállapodásra törekszik a britekkel a kormány, amely a magyarok és a többi közép-európai ország polgárainak érdekeit megvédi. Erről a hvg.hu-nak adott interjúban a budapesti brit nagykövet, Iain Lindsay azt mondta, a londoni magyarok ne aggódjanak, egyelőre minden marad a régiben.

- Sok képpel és videóval számoltunk be arról, hogy tűzoltók és darus kocsi segítségével szedték le a közlekedési múzeum bejáratánál napok óta tiltakozó a ligetvédő aktivistákat, akik felmásztak az ablakvédő rácsokra, sőt, egyikük a kémény tetejére is. A rendőrség is közbelépett, mondván, a demonstráció elvesztette "az alaptörvényben rögzített békés gyülekezési jellegét”. A Városliget Zrt. szerint "tiltakozók szűk, garázda csoportja" támadta meg a bontási területet, ahol ígéretei szerint a környezetet semmilyen kár nem fogja érni. Estére a körülményekhez képest már nyugalom volt. A múzeumot teljesen körbevették mobilkordonnal, és folyamatosan építenek egy annál magasabb védőkerítést furnérlemezből.

- A hvg.hu értesülései szerint nincs alapja az Indexről az utóbbi napokban felröppent híreszteléseknek: nem adták el a mostanában sokat támadott Spéder Zoltán bankár érdekeltségébe tartozó lapot, nem volt szó Simicska-féle szerződéses opció lehívásáról és amerikai tulajdonos sem lépett közbe. Úgy tudni, minderről tájékoztatták az Index szerkesztőségét, valamint arról is, hogy a közeli jövőben sem várható tulajdonosváltás a lapnál.

- A Nyírő Gyula Kórház és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Kreatív Technológia Laborja interaktív drogprevenciós projektet indított, VoltEgySzer címen. Részben ebből az alkalomból is beszélgettünk a program egyik atyjával, a kórház addiktológusával, Kapitány-Föveny Mátéval arról, mitől válik függővé egy mai fiatal, lehet-e és hogyan lehet lebeszélni őket például a rendkívül veszélyes dizájnerdrogokról, mivel lehet motiválni valakit arra, hogy „jöjjön le a szerről.”

- Az éjjel 86 éves korában elhunyt Bud Spencer (Carlo Pedersoli) Magyarországon különösen népszerű, amit az is jelez, hogy a Filatorigát graffitisei is rá emlékeztek, az olasz intézetnél pedig este gyertyagyújtással tisztelegtek emlékének. Gyászolja őt állandó filmes partnere és barátja, Terence Hill, mi pedig felidéztük az úszóként és vízilabdázóként is kitűnő színész munkásságát, és azt, mivel szolgált rá a nagyérdemű szeretetére. És még egy letölthető játék is előkerült, amelyben Bud Spencerrel oszhatjuk a pofonokat.

A nap képe egy zseniális adatvizualizációs videó, amely a városiasodás, az urbanizáció 6000 éves történetét mutatja be a Földön:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!