szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy friss kutatás szerint a baloldali és liberális választók szimpatizálnának egy női miniszterelnök-jelölttel is, de a fideszesek 22 százaléka szerint azért van kevesebb női politikus, mert a nők kevésbé alkalmasak erre a páláyra.

Az Integrity Lab ezúttal a női politikusok társadalmi megítélését vizsgálta egy országos, reprezentatív kutatás segítségével. A kutatásból kiderült, hogy minden negyedik választó szívesebben szavaz olyan pártra, amelynek fontos, hogy minél több női jelöltet állítson, a baloldali, liberális pártok szavazóinak 58 százaléka pedig egyetértene azzal, hogy női miniszterelnök-jelölttel induljanak a 2018-as választásokon.

A kutatásból kiderült, hogy a baloldali, liberális választóknak fontosabb, hogy egy pártban több legyen a női jelölt: míg a Fidesz és a Jobbik szavazói között csak 33-39 százalék válaszolt úgy, hogy szívesebben szavaz olyan pártra, amelyiknek fontos, hogy minél több női jelöltet állítson, a baloldali, liberális pártok táborában tízből hat-hét szimpatizáns érez így.

A Fidesz-szavazók ötöde ráadásul úgy nyilatkozott, hogy szerintük azért van kevés nő a parlamentben, mert kevésbé alkalmasak. A magyar választók 84 százaléka viszont elutasítja azt az állítást, hogy a nők alacsony létszáma alkalmatlanságukkal lenne összefüggésben, és csak nyolcaduk véli úgy, hogy ez áll a háttérben: a leghatározottabb, teljes elutasítást az Együtt, PM, MLP szavazói között látni, de a többi szavazóhoz képest a Fidesz szimpatizánsai máshogy vélik: körükben 22 százalék értett egyet azzal, hogy az alkalmatlanságuk okán van kevesebb nő a parlamentben.

Ezzel szemben a teljes baloldali, liberális szavazók 58 százaléka értett egyet azzal, hogy pártjaiknak 2018-ban női miniszterelnök-jelöltet kellene állítani. A Együtt, PM, MLP szavazók kétharmada, az MSZP-sek 57 százaléka, míg a DK-sok fele támogatta ezt. Utóbbi táborban igen magas volt a bizonytalanok aránya – vélhetően Gyurcsány Ferenc jelenléte miatt nehezebb elvonatkoztatni és elképzelni egy női miniszterelnök-jelöltet.

A kutatás alapján viszont egyik kérdésben sem különbözött szignifikánsan a női és férfi válaszadók véleménye, nincs olyan összefüggés, hogy egy női választó számára fontosabb lenne, hogy egy párt odafigyeljen arra, mennyi női jelöltet állít, és az alkalmasság kérdésében sincs eltérés: a nők épp úgy látják a női politikusokat, mint a férfiak.

A kutatás teljes eredményét itt lehet elolvasni!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!