szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyermek pénteken lett rosszul, Miskolcra szállították, de már nem tudták megmenteni az életét – hangzott el az InfoRádióban.

A kisfiú a Miskolctól 16 kilométerre fekvő Köröm községben élt. Pénteken mentő vitte Miskolcra, de már nem tudták megmenteni – mondta a rádiónak a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgató főorvosa. A vizsgálatot még nem zárták le, de valószínű, hogy a kisgyermek halálát fertőző agyhártyagyulladás okozta – tette hozzá Csiba Gábor.

Budapesten egy 20 éves fiatal került be fertőző agyhártyagyulladással december közepén a Szent László Kórházba. Az intézmény akkor úgy tájékoztatott, hogy hosszabb terápiára kell felkészülniük, mert még nem zárultak le nála a gyulladásos folyamatok – emlékeztettek a tudósításban.

December 9-én a budapesti Veres Pálné Gimnázium egyik végzős tanulója halt meg fertőző agyhártyagyulladásban. A fiú a tünetek jelentkezése után néhány órával hunyt el. Egyik évfolyamtársa szintén agyhártyagyulladás gyanújával került a Szent László Kórházba, de nála kiderült, hogy rosszullétét vírusfertőzés okozta.

A fertőző agyhártyagyulladást többnyire a világszerte elterjedt Meningococcus baktérium okozza, amelynek 13 típusa ismert, ezek közül Európában és Magyarországon főleg a B és C típus elterjedt. A betegség tünetei között megfigyelhető az általános rossz közérzet, levertség, magas láz, hányás, hidegrázás, és az egyik jellegzetes tünet, a tarkómerevség. A fertőző agyhártyagyulladás cseppfertőzéssel terjed, kezelésében pedig különösen fontos a korai felismerés.

Agyhártyagyulladás: a tökéletes figyelmeztető jel későn érkezhet

Egy 18 éves diák a napokban meghalt fertőző agyhártyagyulladás miatt, egy nem sokkal idősebb fiú pedig az életéért küzd a Szent László Kórház intenzív osztályán. A gyors kezelés életmentő, azonban az első tünetek annyira általánosak, hogy akkor még nehéz megállapítani a betegséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!