szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rosszul hirdette ki szóban a bíró a Kúria döntését a gyöngyöspatai romák hátrányos megkülönböztetéséről, tehát valójában csak részben adtak igazat a pert elindító Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetnek. Igaz, a lényeg alig változott.

A Kúria szerdai ítéletével jogerősen megállapította, hogy a rendőrség 2011-ben Gyöngyöspatán hátrányosan megkülönböztette a helyi romákat azzal, hogy elmulasztott megfelelően fellépni a szélsőséges szervezetekkel szemben – közölte a TASZ, amely elindította a pert a Heves Megyei Rendőrkapitányság ellen.

A szervezet hozzátette, hogy a bíróság szerint azzal is diszkriminálta a rendőrség a romákat, hogy hónapokig tartó szabálysértési bírságolási gyakorlata részrehajló volt a hátrányukra.

Később a Kúria is közleményt adott ki, amely szerint tévesen hirdettek ítéletet az ügyben. Azt írták, valójában a korábbi másodfokú, jogerős ítélettel értett egyet a Kúria a rendőrség szabálysértési gyakorlatát illetően, azaz ebben az ügyben elutasította a TASZ jogsértés megállapítására irányuló kereseti kérelmét.

"A kihirdetett ítélet szóbeli indokolásánál a tanácselnök tévesen szóban olyan indokolást adott, amely szerint a Kúria a rendőrség szabálysértési gyakorlata miatt is megállapította a rendőrség felelősségét a zaklatás, illetve a közvetlen hátrányos megkülönböztetés miatt. Ellentétben áll tehát az ítélet rendelkező része és annak szóbeli indokolása. Ugyanakkor a döntés hatályát az ítélet rendelkező része adja" – tette hozzá a Kúria a szerdai határozathirdetésről.

Közel hat éve, 2011 tavaszán előbb a Magyar Gárda, majd a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület és a Véderő nevű szélsőséges szervezetek, illetve a Jobbik is vonulást, járőrözést, tüntetést tartott a Heves megyei faluban, ezzel megfélemlítve a helyi romákat.

A TASZ saját nevében, a gyöngyöspatai romák jogainak érvényesítése céljából perelte be a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságot az egyenlő bánásmódról szóló törvény alapján. A per célja az volt, hogy a bíróság kimondja: a rendőrség 2011-es gyöngyöspatai fellépése nem volt törvényes, és sértette a helyi romák egyenlő bánásmódhoz való jogát.

A TASZ hangsúlyozta, a szerdai jogerős Kúria-ítélet rendkívül fontos és meghatározó előrelépés a hazai jogvédelemben és joggyakorlatban, ugyanis most először mondta ki a Kúria közérdekű perben azt, hogy a rendőrség hátrányosan megkülönböztette roma honfitársainkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

TASZ: a kormány szándékosan nem lépett Gyöngyöspatán

Árnyékjelentést tett közzé a márciusi gyöngyöspatai eseményekről a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet. A jelentés megállapítja, hogy a rendőrség mulasztást követett el a Heves megyei faluban. A jelentésre azért is szükség van, írják, mert a kormánypárti többséggel működő, ugyancsak az eseményeket vizsgáló parlamenti eseti bizottság a nevével ellentétben nem elsősorban az "egyenruhás bűnözést" vizsgálja, viszont rászállt a romákat utaztató Richard Field amerikai üzletemberre.

hvg.hu Itthon

TASZ: a rendőrség is torzítva mutatja be Gyöngyöspatát

A gyöngyöspatai bűnügyi adatokról szóló rendőrségi elemzésben helyet kaphatnak etnikai összetételre vonatkozó adatok és konkrét utalások, miközben az ORFK nem hozza összefüggésbe az adatokat a szélsőségesek agresszív jelenlétével - hívja fel a figyelmet a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a Jogtalanul című blogja.

hvg.hu Itthon

Áll a bál Gyöngyöspatán

Lemondott polgármester, félkatonai szervezetek, evakuálás, tömegverekedés. Ha egy hónap alatt nem is vált Gyöngyöspata Magyarország Szomáliájává, egyre többen szeretnék annak láttatni, a hangulat pedig továbbra is feszült. Mindeközben a kormány tehetetlen.