szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kamu munkával hitegetett komáromiakat egy csaló, a közvetítői díjat pedig beszedte a jelentkezőktől. Hogyan előzheti meg, hogy áldozattá váljon?

Kisebb kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás vétsége és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Komáromi Járási Ügyészség egy 38 éves férfi ellen. Az illető nyolc sértettet csapott be – közölte honlapján az ügyészség.

A férfi 2016 tavaszán egy internetes közösségi oldalon hirdette meg az ausztriai munkát. A hirdetésre jelentkezők egy komáromi étteremben találkoztak a férfivel, aki egy ausztriai csomagküldő szolgálat munkaerő-közvetítőjének adta ki magát. Állást, munkabért, szálláslehetőséget ajánlott, továbbá ügyintézési díjat kért. A jelentkezők hittek a férfinek, ezért a megbeszélésen átadták a pénzt.

Az elkövető valójában nem volt a csomagküldő szolgálat alkalmazottja, ezáltal nem tudott munkát biztosítani, módszerével nyolc sértettet csapott be, és összesen 740 374 forinttal gazdagodott.

A járási ügyészség felfüggesztett börtönt kért a vádlottra, illetve javasolta, hogy térítse meg a becsapottak kárát.

A rendőrség egy hasonló januári eset után gyűjtötte össze az alábbi tippeket:

  • Mielőtt pénzt utal egy ismeretlennek, ellenőrizze le személyazonosságát, kérjen referenciákat, kontroll telefonszámot. A legálisan működő vállalkozások több csatornán is utolérhetők, leellenőrizhetők.
  • Az internet is nagy segítséget jelenthet egy-egy cég valódiságának ellenőrzésénél. Amennyiben csatlakozott egy közösségi oldalhoz, kérjen információt ismerőseitől.
  • A legálisan működő munkaadók soha nem kérnek előre pénzt a munkavállalótól, főként nem szerződéskötés előtt.
  • Amennyiben mégis pénzt ad át, minden esetben készítsenek erről szerződést, amelyen mindkét fél feltünteti az adatait.
  • Ha úgy érzi, csalás áldozata lett, azonnal értesítse a rendőrséget.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!