szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gulyás Márton szerint Orbán egy hétről hétre evickélő politikai szereplő, akinek folyton egyre erősebb állításokat kell tennie, hogy uralni tudja a közbeszédet. Gulyás azt szeretné, ha egy olyan választási rendszer jönne létre, amelyben mindenki a támogatottsága szerint kap mandátumokat.

Kiderült, hogy a Fidesz sokkal szervezetlenebb és felkészületlenebb annál, amit gondolni szoktunk róla. Nemhogy a tőlük kvázi függetlenül formát öltő elégedetlenség kezelésére nincs átfogó stratégiájuk, azt sem tudják, hogyan kellene végigvinni a maguk által a társadalomra oktrojált intézkedéseket

– mondta Gulyás Márton aktivista a Magyar Narancsnak adott interjújában. Gulyás szerint a Fidesz egyetlen előnye a végtelen erőforrás-mennyiség, ami lehetővé teszi, hogy bármennyit hibázzanak, mert látszólag mindig van lehetőségük a korrekcióra.

Gulyás szerint a kormány elmérte CEU-ügyben a várható reakciókat és azt is, hogy milyen intézkedések tompíthatnák a tiltakozások élét, vagy hogy mivel lehet esetlegesen megfélemlíteni a demonstrálókat. "Bármit csináltak, az csak ösztönözte a részvételi hajlandóságot" – mondta a Sándor-palota festékkel megdobálásáért 300 óra közmunkára ítélt Gulyás, aki szerint Orbán naponta adott interjúi is csak a kormányzás retrográd és agresszív karakterét teszik egyértelművé.

Orbán Viktort nem tekintem szuverén tényezőnek, naponta ad interjúkat annak érdekében, hogy uralni tudja a közbeszédet, ehhez egyre erősebb állításokra van szükség. (...) Orbán hétről hétre evickélő politikai szereplő, aki rég elvesztette azt a késztetését, hogy a társadalom egésze számára kínáljon politikai valóságot és víziót

– tette hozzá.

Gulyás kifejtette, ahogy az internetadós tüntetéseknél, úgy a CEU-ügynél is másról van szó, mint maga a kiváltó ok, ezek az ügyek csak fókuszálták a társadalomban amúgy felgyülemlett elégedetlenséget. "Szerencsére hét év NER után a társadalom felismeri, hogy itt nem oktatáspolitikai, szakmai kérdésről van szó, hanem arról, hogy a kormány hatalompolitikai megfontolásokból nem szeretné ezt a képzőhelyet továbbra is Magyarországon látni. Tökéletesen rímelt a CEU ügye az ország általános állapotára, az emberek tudták, hogy ha most engednek, azzal legitimálják mindazt, amit eddig tettek velük, és amit még ezután fognak."

Gulyás azt is elmondta, nem vett részt a tüntetések szervezésében. "A festékdobálós akciót azért csináltam, mert nemcsak megengedhetőnek, de szükségesnek is tartottam a véleménynyilvánítás ezen formáját, hogy megmutassam, vannak még békés, erőszakmentes eszközök a kezünkben. Amikor elindultam a flakonnal, sima szabálysértési eljárásra számítottam, hogy ebből ekkora ügy lett, az a hatalom végletes retrográdságáról és beszartságáról árulkodik" – mondta. Hozzátette, nem gondolkodik sem pártalapításban, sem formális politikai szerepvállalásban, a YouTube-csatornájában viszont nagy potenciált lát, és a szombati tüntetésen felvetett mozgalomszervezés is hiányt tölthet be a magyar politikában.

Arányosabb választási rendszert szeretne

Szombaton Gulyás a választási rendszer megváltoztatásának kikényszerítését vetette fel, erről most azt mondta, ősszel elindítják majd a Közös Ország Klub nevű kezdeményezésüket, ahol arról akarnak beszélni, hogy hogyan reformálják meg a választási rendszert 2018-ra. Mint mondta, most érezte úgy, hogy nem szabad tovább várni, és ezzel egy jó célt lehet adni a tiltakozási hullámnak. "Nem hiszem, hogy ezzel kifogom a szelet a CEU-ügy vitorlájából" – tette hozzá.

Gulyás a tervezett mozgalmáról azt mondta, a cél az, hogy minden párt a valós támogatottságának megfelelően kerüljön a parlamentbe, mert szerinte az igazi rendszerprobléma a választási rendszer aránytalansága, amely aránytalanul támogatja a legszervezettebb tömböt. Hozzátette, ebben az ügyben közösséget kell vállalnia a szélsőjobbnak, a konzervatívoknak, a liberálisoknak és a baloldaliaknak is. Mint mondta, a fejében már megvan egy kampány terve az év végéig, de először toborozni kell hozzá embereket, hogy aztán kiválasszák a nyomásgyakorlásra és a tudás szétterítésére alkalmas eszközöket. Arról, hogy milyen legyen az új választási rendszer, Gulyás azt mondta, neki van erre is ötlete, de szeretné, ha ezt ténylegesen közösen dolgoznák ki a társadalom tagjaival.

Kifejtette, hogy a mai választási rendszerben egy új politikai formáció rögtön alkudozásba kényszerül, és fel kell adnia a karakterét, de ehelyett egy olyan rendszer kellene, amely lehetőséget adna akár új pártok indítására.

Lehetővé kell tenni, hogy mindenki a maga legtisztább formájában is a szavazataihoz mérten kapjon mandátumokat

– mondta, mert szerinte az a verzió elképzelhetetlen lenne, hogy az MSZP-től a Jobbikig létrejöjjön a választásokra egy technikai koalíció, amely megverhetné a Fideszt. Mint mondta, ha ez még sikerülne is, utána nem tudnának megállapodni például az új alkotmányszövegben. A választás esetleges bojkottjáról azt mondta, ez "a végső kétségbeesés utolsó próbálkozása lehet".

Gulyás továbbra is elutasítja az erőszakos megoldásokat, mint mondta, "nem abban vagyok érdekelt, hogy Orbán Viktor takarodjon, hanem abban, hogy véget érjen az a politikai kultúra, amelyik Orbán Viktorokat termel ki".

Gulyás hozzátette, szerinte akkor sem volt hiábavaló a mostani tüntetéshullám, ha egy hét múlva elhalnak, mert így is építették a közös tudást, és azt a Magyarországot, amelyet Orbánéval szembe akarnak állítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!