Botka: "A Fidesz a 21. század legnagyobb nemzetgyilkosa"
Kormányváltó hangulatban zajlott az MSZP kongresszusa, Botka Lászlót nagy többséggel (292-ből 280-an) megválasztották a párt miniszterelnök-jelöltjévé. Gyurcsány most megúszta, Botka Orbánnak üzent nagyon keményen. Szerinte a jövő év egy Botka-Orbán párharcot hoz.
Lelkesítő beszéddel nyitotta a szocialisták miniszterelnök-jelöltet választó kongresszusát Molnár Gyula pártelnök, aki már érzi az erőt és a lelkesedést a párton. Azt mondja, a választásig hátralévő 315 napban mindent megtesznek azért, hogy el ne szúrják. A pártelnök úgy látja, leváltják a kormányt. Többször említette Horn Gyula néhai miniszterelnököt, az első párhuzammal bevitt egy gyomrost is Mesterházy Attilának, persze csak név nélkül.
"Felemelő, megható érzés itt állni 20 évvel Horn Gyula után - igazi baloldali programmal, hiteles, erős, baloldali miniszterelnök-jelölttel. Régen volt ilyen helyzetben pártelnök."
Molnár hosszan sorolta, kiket és hogyan vert át a kormány, először a párt törzsbáziását adó nyugdíjasokkal kezdte, onnan ment a fiatalok majd az egyedülálló szülők példájára. Röviden mondva, "a Fidesz becsapta az országot, eldobta a konzervatívok minden becsülendő értékét, cinizmus, urak és szolgák rendszerének építése, keleti diktátorok felé fordulás, gyűlöletszítás és korrupció jellemzi a Fidesz kormányzását."
Molnár szerint el kell érni, hogy az MSZP újra a legerősebb párt legyen, Botkával pedig megnyerjék a választást, bár Molnár szerint ma még sokan úgy gondolják, az MSZP maga is része a problémának. "Világossá kell tenni, hogy Orbán a probléma, a megoldás pedig az MSZP kezében van."
Molnár szerint 2018-ban Orbán és Európa között kell választani. Kiadja az irányt: az áprilisi választásra kell koncentrálni, "nem kell több népszavazási kezdményezés, testtömeg-indexet növelő partizánakció." Az erőket egyesíteni kell, győzelem után minden kérdes újratárgyalható.
Meginti a többieket
"A demokratikus ellenzéki pártoknak, szakszervezeteknek, civileknek, értelmiségieknek állást kell foglalniuk. Ha hitükbe, szabadságukba, reményeikbe kapaszkodva úgy gondolják, hogy azt még megőrizhetik Orbán újabb négy éve alatt, akkor azt üzeni, hogy nemcsak nagyon naívak, hanem a Fidesz szekerét tolják, miközben azt hiszik, kemények és elviek" - figyelmeztet Molnár. "Akin nincs velük, az velünk van" - fordítja ki az ismert mondást.
Molnár szerint Botka miniszterelnök-jelöltté választásával erős és világos ajánlatot tettek az országnak és az ellenzéknek. Magát Molnárt is meglepi, hogy akkor tapsolják meg legjobban, mikor arról beszél, az MSZP kész lemondani önállósága egy részéről, előjogokról, egyéni körzetekről, programpontokról, de az ajánlat csak azoknak szól, akik győzni akarnak, kétvállra fektetnék a Fideszt.
Molnár a végére elejt egy névmágiás poént: a Gyula csapatvetőt, fáklyát jelent, a László pedig hatalmat és dicsőséget. "Kész vagyok a csapatot vezetni a csatába, hogy fáklyaként világítsak Botkának" - zárja beszédét Molnár.
Keményen sorozta Orbánt Botka
Botka László többször keményen nekiment Orbán Viktornak, odaszúrt saját pártjának, Gyurcsány Ferenc viszont most megúszta. A legkeményebbek:
- Orbán a nemzet legnagyobb árokásója, Putyinnak adja el a hazát - mondta, és ezzel a párhuzammal többször élt.
- A Fidesz a 21. század legnagyobb nemzetgyilkosa, mert megölte a reményt.
- Orbánnak köszönhető, ha kétsebességes Európa lesz, ha Orbán marad, a vesztes oldalon lesz az ország, a miniszterlenök pedig "diktátor haverjaihoz rohan majd szövetségesei helyett. Ez akkora történelmi bűn lenne, mint Trianon.
Hosszan részletezte azt is, milyen károkat okozott a Fidesz az országnak, és azt mondta, uniós pénzek nélkül fejreállt volna az ország. Elsütött egy poént is:
"Mi lett volna szegény Lőrinccel, ha nem lettek volna uniós fejlesztési pénzek? A Fő utca 10-ben szerelne gázt minimálbérért!"
Fordítva a lovon
Saját pártján belülre azt üzente, nem elég, ha csak ő küzd és "megy minden faluban, mint a gőzhenger", aktivizálni kell a többségben lévő elégedetleneket, és rávenni őket arra, hogy rá szavazzanak. Ahhoz, hogy leváltsák a kormányt, az MSZP-nek erősnek, egységesnek és győzeleméhesnek kell lennie.
"Biztos lesznek olyanok, akik rossz irányban ülik meg a lovat, hátrafelé poroszkálnak, vagy túl nehéz a málhájuk. Minden szocialistáért nem tudok felelősséget vállalni, a kormányváltás az első. Tiszta szívvel és tiszta párttal győzhetők meg a választók."
Arról egy szót sem ejtett, ki ülhet fordítva a lovon, vagy ki az, aki nem bírja a tempót. Botka hisz abban, hogy a Fidesz legyőzhető, a jövő évi választás egy Orbán-Botka párharcról fog szólni. Úgy látja most, a helyzet ugyanolyan, mint 2002-ben volt, mikor a Fidesz a közvélemény-kutatásokban vezetett, majd elvesztette a választást.
Ez nem szerelem
A Facebook like-nál és a szoba-forradalomnál több kell - hangolta tovább a küldötteket Botka. "Lehet finnyáskodni, kritizálhatunk minden ellenzéki pártot és politikust, de ezzel Orbán szekerét toljuk. A civilek nem tudják leváltani Orbánt, csak pártok képesek erre."
Arra buzdított, hogy oda kell állni valamelyik párt mögé, "nem szerelmet választunk, hanem eszközt és megoldást." Az elmúlt 7 évben kiderült, a Fideszes gátlástalanságnak nincs határa, egyre rosszabb a helyzet.
Tomboló taps az ígéretek alatt
Botka László a 60 perces beszédének két pontján, nagyjából a közepén és végén sorolta fel ígéreteit - bár ezek költségvonzatáról nem ejtett szót -, másodjára kicsit hosszabban részletezve.
- Adómentessé teszik a minimálbért, a keveset keresők kevesebbet adóznak
- Minimálbért kapnak a közmunkások
- Jön a megélhetési minimum
- Stadion helyett kórház és iskolafejlesztés lesz, az oktatás több területén ígért változást, például a tankötelezettség visszaállítását
- Visszaadják a 13. havi nyugdíjat
A legnagyobb ovációt a fideszes kancellárok elzavarása, az átfogó bérlakás-program indítása, a 13. havi nyugdíj visszaadása és a köztársaság ígérete kapta. Botka többször is elmondta a "tegyünk igazságot, fizessenek a gazdagok szlogent", bár többek szerint ez nem az igazi, mert a saját szavazóbázis egy részét is sérti. A kormányváltást ígérő Botkát beszéde végén állva tapsolták a küldöttek.
A kongresszusi küldöttek a vártnál is nagyobb arányban szavazták meg Botka László miniszterelnök-jelöltségét, 292 emberből 280 támogatta őt. A kongresszus előtt beszéltünk több befolyásos szocialista politikussal, akik azt mondták, nem ez a forduló lesz a szegedi polgármester legkellemetlenebb menete a pártban. Vékony a jég, amelyen az MSZP miniszterelnök-jelöltje áll, pár hónapot adnak neki a párt vezető politikusai, hogy a kutatásokban is látni lehessen a felfelé ívelő pályát. Különben szoros felügyelet alá vehetik Botkát. "Aggodalommal teli türelem" van a pártban, a jelölt magabiztos, szerinte nő majd a támogatottság. Ha nem, többen vészforgatókönyvvel készülnének arra, hogy legalább a Fidesz újabb kéthamadát megakadályozzák, ami azt jelenti, Gyurcsány Ferenc mégis rajta lesz a közös listán. Amit Botka kizártnak tartott.
Botka egy ponton a demokraták miniszterelnök-jelöltjének nevezte magát, holott még csak az MSZP választotta meg, a többi ellenzéki párttal - már amelyikkel leültek tárgyalni - nem jutottak egyezségre semmiben.
Gyurcsány jövő héten hívja Botkát
A DK elnöke az MSZP kongresszusával egyidőben tartott egy beszédet a párt mai tanácskozásán, ahol bejelentette, jövő héten fölhívja az MSZP miniszterelnök-jelöltjét, Botka ugyanis eddig nem hívta fel őt, holott ez már januárban szóba került.
„Felhívom és majd meglátom, mire megyünk. 5 hónapja nem történt semmi, inkább messzebb kerültünk a megállapodástól.”
Gyurcsány intő példaként felemlegette a hatalmas buktát eredményező 2005-ös köztársasági elnök választást, ahol az MSZP ragaszkodott Szili Katalinhoz, míg koalíciós partnerük, az SZDSZ előre közölte, nem támogatja a szocialista politikus megválasztását. Bár a párton belül még bíztak abban, nem nyilvános eszközökkel sikerül megválasztatni Szilit, de aztán „jöttek a vakondvadászok, és megakadályozták.”
A bukott választás után Gyurcsány tartott egy beszédet, ahol azt mondta, a demokratikus politikai versengésben egyik pártnak sincs több joga a másiknál, a nagyobbnak viszont több felelőssége van. „Arra hívom föl az MSZP kongresszuson ülők figyelmét, hogy ne kövessék el még egyszer a 2005-ös hibát.” Gyurcsány szerint a koalíciótól nem kell félni.
Volt már pár körük
Botka László lényegében azzal egyidőben, hogy bejelentette, lenne miniszterelnök-jelölt, közölte azt is, Gyurcsány Ferenc DK elnököt nem akarja látni a közös baloldali listán, mert vele nem lehet nyerni. Ezután oda-vissza üzengettek egymásnak – a Gyurcsány nélküli listát a DK elfogadhatatlannak tartotta-, legutoljára Gyurcsány Ferenc azt mondta, megértették, hogy Botka László vezetésével az MSZP önálló listán fog indulni a választáson.
"Ha így akarjátok, így lesz. De figyelmeztetek mindenkit, lehet hogy sok a zászló, de egy a tábor, és egy jelöltnek kell indulnia minden egyéni választókerületben. Egy az egy ellen, ezt javasolja a DK. A tényeket tudomásul vesszük, nincs harag, sértődés, féltékenység, felelősség van."
Botka nem változtatott álláspontján, pár hete is üzent Gyurcsánynak: ha nem tudja bizonyítani, hogy zsarolják Orbánt, akkor távozzon a politikából.