szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyomásgyakorlásról, az egyetemi közösség akaratától való elszakadásról, az intézmény szellemiségének hanyatlásáról írtak aggódó hangvételű levelet.

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karán dolgozók a 21 Debreceni Professzor néven létrehozott Facebook-oldalra töltötték fel nyilatkozatukat. Mint írják, ők, elődeikhez hasonlóan hosszú ideje az intézmény tudományos és oktatási színvonalának emelésén, nemzetközi hírnevének megőrzésén dolgoznak, ám látva az elmúlt évek néhány eseményét, tendenciáit, aggodalmukat fejezik ki a jövőt illetően.

Úgy érzik, azzal, hogy négy éve az a pályázó kapta a rektori kinevezést, akit a szenátusnak csupán a harmada támogatott, valami megváltozott az intézményben. "A politika által kijelölt rektornak" a következő ciklus előtt "értelemszerűen" nem is volt kihívója, ami oda vezetett, hogy elkezdődött "egy olyan vezetési irányvonal, amely az egyetem szenátusán keresztül látszólag betartja a demokratikus döntéshozatal szabályait, a valóságban azonban nem képviseli az egyetem polgárainak nézeteit".

A professzorok szerint az egyetemen olyan képzések, fejlesztési területek "kerültek előtérbe és kaptak országos visszhangot, amelyek a rektori vezetés jól behatárolt köréhez erősen kötődtek. Ezek többsége távol esik egyetemünk szellemiségétől, ugyanakkor az egyetem eddigi hírnevét megalapozó hagyományos, nemzetközi beágyazottságú területeinek helyi kezdeményezésű fejlesztéseiről alig hallani."

A szűkebb egyetemi vezetés és a funkcióját vesztett szenátus a nyilatkozók szerint elszakadt az egyetemi közösség véleményétől és akaratától. Példának erre Mocsai Lajos kitüntetését, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnök díszpolgárrá avatását hozták.  

A professzorok szerint "a fortélyos félelem igazgatásának korszakát idézik" az arról szóló történetek, hogy milyen módon gyakoroltak nyomást kollégákra az egyetemen annak érdekében, hogy ne próbáljanak egyéni véleményt megfogalmazni. Amikor pedig többen elhatárolódtak Putyin érdemeinek elismerésétől a rektor bántó stílusban, politikai hecckampány megszervezésével vádolta meg nyilvánosan kollégáinkat.

"Nyilatkozatunk azért született, hogy kifejezzük aggodalmunkat az elmúlt években tapasztalt, az egyetemünk szellemiségének hanyatlásához és jó hírnevének lejáratásához vezető jelenségek miatt, és hogy kiálljunk azon egyetemi polgárok mellett, akik nyilvánosan is fel merik vállalni véleményeiket, gondolataikat."

A dokumentumot Bányai István, Bazsa György, Beke Dezső, Brücher Ernő, Csorba Péter, Daróczy Zoltán, Fábián István, Farkas Etelka, Gáspár Attila, Gát György, Kónya József, Kövér Katalin, Lente Gábor, Losonczi László, Maksa Gyula, Nagy Noémi, Páles Zsolt, Sóvágó Imre, Tóth Imre, Trócsányi Zoltán és Várnagy Katalin írta alá. Valamennyien a Magyar Tudományos Akadémia doktorai, négyen akadémikusok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!