Már nemcsak kap, vissza is ad a társadalomnak – ezt hirdeti magáról a négy év alatt mesébe illő karriert befutott jogászteam, a Dr. Hamar Ügyvédi Iroda. A névadó, a most 32 éves Hamar Endre, a kormányfő vejének, Tiborcz Istvánnak a gyermekkori barátja, 2013-ban alapította az irodát, amely – mint honlapján írja – „megalakulása óta kiemelten kezeli a társadalmi szerepvállalás kérdését”. Hogy konkrétan kiket és milyen formában támogat, s hogy ez a szerepvállalás arányban áll-e a meggazdagodás ütemével, nem derül ki. Még kérdésre sem.
Hamaréknak igazán van miért hálásnak lenniük. Az alig négy éve indult iroda újabban már a frissen felújított gellérthegyi Pick-villában fogadhatja az ügyfeleket. Az „irodát” – a tulajdoni lap alapján – a NER „főépítőjének”, Garancsi Istvánnak a családi cégétől bérelheti. A sikert Hamar úgy érte el, hogy nincs nagy híre, renoméja a szakmán belül. Ügyvédként alig, sztárügyvédként pedig egyáltalán nem jegyzik. Mindazonáltal nem árul zsákbamacskát, mondván: „üzleti jogi tanácsadás szolgáltatásunk keretében az üzleti célok, feladatok megoldásának és megvalósításának jogi hátterét vizsgáljuk és fogalmazzuk meg ügyfeleink részére a leghatékonyabb jogi lehetőségeket”. Ezt akár a saját példáján is szemléltethetné a cég. Ahogy azt nemrég a Heti Válasz kiderítette: Hamar csendestárs a patinás ingatlanokkal kereskedő, a turai kastélyt, a Vörösmarty térrel érintkező Mahart-háztömböt, a badacsonyi Ranolder-villát, valamint egy orbánhegyi telket és egy Andrássy úti palotarészt birtokló BDPST Zrt.-ben. Ami nem is igazán meglepő annak fényében, hogy már korábban is több cégben volt Tiborcz István üzlettársa.
A Hamar-iroda többször részt vett a terep előkészítésében a nagy bizniszek lebonyolítása előtt. Felhajtotta a turai kastélyt, egy másik Hamar-érdekeltség – a Sistrade Kft. – pedig azokban a közbeszerzésekben működött közre, amelyeket az akkor még Tiborczhoz kötődő, a közvilágításban utazó Elios Zrt. nyert meg. A Hamar-cégekre általában is jellemző, hogy nagy sikerrel indulnak állami, közpénzes tendereken: ezek a felszámolás, a közvilágítás mellett a dohánykereskedelemben és a rugalmas foglalkoztatás elterjesztésében utaznak.

Bejáratott ügyvédje, tanácsadója az Orbán-kormánynak az SBGK ügyvédi iroda, amely például – az Ész-Ker Kft.-vel együtt – keretmegállapodás alapján 6,3 milliárd forintért adhat jogi tanácsot a Miniszterelnökségnek ez év elejétől 2021-ig. A Szamosi Katalin vezette és elsősorban szabadalmi ügyekkel foglalkozó irodának – ellentétben Hamaréval – jó híre van a szakmában, kvalitásait a versenytársai is elismerik. A közbeszerzési piac meghatározó szereplőjeként tartják számon, nem csak lebonyolítója közbeszerzéseknek, az ellenőrzések előkészítésében is gyakran részt vesz. Ahogy honlapján is írja: „az SBGK valamennyi eljárási rezsimbe tartozó közbeszerzési eljárásban nyújt jogi szolgáltatást ügyfelei részére”, az ajánlatok elkészítésétől a szerződéskötésig, illetve „szükség esetén annak végleges teljesítéséig”.
Az SBGK ott volt azon öt kiválasztott ügyvédi iroda között is, amely a devizahitelperekben képviselte a magyar államot. Politikai kapcsolatoknak sincs híján: az iroda szenior partnere Bajkai István Fidesz-alapító, erzsébetvárosi alpolgármester, aki jövőre a párt országgyűlési képviselőjelöltje lesz a VI–VII. kerületben. A befolyását jelzi, hogy az egykori Bibó-kollégista az Orbán család jogi képviselője is: a kormányfő, a lánya, Ráhel, valamint Tiborcz István érdekeit egyaránt képviselte már, s nem mellesleg tavaly a legbőkezűbb Fidesz-támogató volt. Amúgy is nagy adakozó: ő fedezte a kárpátaljai Vereckén a honfoglalási emlékmű oltárkövének költségeit. S mint a Pesti Srácoknak elbüszkélkedett, „most, hogy megemelkedett a tojás ára, vettem tízezer darabot, és kiosztottam a VI–VII. kerületi rászorulók között”.
A személyes kapcsolat nagyon sok ajtót kinyit. Ez is közrejátszhatott a Rátky és Társa Ügyvédi Iroda sikerében. A csillaga akkor kezdett el igazán felfelé ívelni, amikor Seszták Miklósból miniszter lett. Az iroda névadója, Rátky Miklós és Seszták Miklós már az egyetemi éveik alatt barátok lettek, s gyümölcsöző kapcsolatuk ma is tart. A Rátky és Társa is tagja volt a devizahiteles pereket intéző állami ügyvédcsapatnak, és lényegében minden olyan területen feltűnik, amelyik a fejlesztési tárcához tartozik: a nemzeti kukaholdingtól a Civil Összefogás Fórumot is szponzoráló állami MVM-ig terjed az ügyfelei köre. A Rátky-iroda intézte az elszabadult költségvetésű vizes-vb közbeszerzéseit is, és az ügyvédnek, illetve a feleségének több fejlesztésitárca-közeli cégtisztség is jutott.
A nagy ügyeket persze gyakran nem a vezető, illetve névadó ügyvédek intézik. A megbízások ellátásához sok ember kell, akiknek egy részét már az egyetemi éveik alatt kiválasztják. Ezzel is magyarázható, hogy a NER ügyvédei többségükben 30 és 40 év közötti, a tanulmányaikat kifejezetten jó eredménnyel záró szakemberek. Talán épp e kiválasztottságtudat miatt mondják róluk, hogy sokukra jellemző a cinizmus, a pökhendiség.
Aki egyszer bekerül a pikszisbe, az jó eséllyel ott is marad. A G-nap sem tudta ledönteni a Sárhegyi és társa Ügyvédi Iroda és azon belül Bártfai Beatrix szerencsecsillagát. Bártfai pályáját az sem törte meg, hogy korábban Simicska Lajos hirdetőoszlopain kampányolva próbálta meg bevenni a Budapesti Ügyvédi Kamarát. Karrierje alighanem nagyban köszönhető annak a régóta tartó és legendásnak mondott kapcsolatnak is, amely ahhoz a Győri Tiborhoz köti, aki az előző ciklusban a Miniszterelnökség államtitkára volt, és korábban Simicskával, mostanában pedig Habony Árpáddal építi a jobboldali médiahálót. Feltűnt a TV2 kormányközelbe juttatásakor, és az irodának százmillió forintos szerződése van az állami Eximbankkal is. Sukoró-ügyben sikerült megcsípnie a magyar állam Világbank mellett működő választott bírósága előtti perképviseletre szóló megbízását is – igaz, nem egyedül, hanem a Réczicza White & Case LLP Ügyvédi Irodával együtt, ami szakmailag irigyelt és több mint kétmilliárd forintos megbízás volt.
Bártfai és Győri szoros kapcsolatát az a 190 millió forintos jegyzett tőkével alapított cég is jelzi, amit Bártfai tavaly szeptemberben hozott létre két ügyvédjelölttel. Utóbbiak egyike a saját fia, Rábely Balázs, a másik cégtárs pedig Győri Tibor és Győriné Maurer Amália korábbi bíró közös gyermeke. A cégnek 2016 áprilisában közelebbről nem ismert svájci tulajdonosa lett, kézbesítési megbízottja azonban Sárfalvi Zoltán, Bártfai férje.

A svájci kapcsolat más ügyvédeknél is feltűnik. A zugi tóra nyíló panorámás háza van például a Rogán Antal propagandaminiszter bizalmasának mondott Kertész Balázsnak. Nemcsak a Fidelitasban működtek együtt, de az után is, hogy Rogánból polgármester, majd miniszter lett. Kertész neve a belvárosi ingatlaneladásoktól a letelepedési kötvényeken át Rogán digitális aláírási szabadalmáig a propagandaminiszter összes vállalkozása mögött felsejlik. S éppen annak a Kosik Kristóf Ügyvédi Irodának a tagja, amelyik megszövegezte a letelepedési kötvényekről szóló törvény tervezetét. Kertész cégének Aulich utca 3. alatti irodáját pedig az tette ismertté, hogy – az Index leleplező videója szerint – ott tárgyalt a volt grúz miniszterelnök egy erőműprojektről. Rogán később letagadta szoros kapcsolatát Kertésszel, és a lepleződés után törölte a közös fotójukat a közösségi oldaláról.
(Az írás a HVG 2017 december 20-i számában jelent meg.)