szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig senki nem jelezte, hogy az adófizetők pénze is érintett lenne a lámpacserékben, de most kiderült, hogy majdnem egymilliárd forint közpénzzel segített meg a kormány tizennégy gyanús közvilágítási projektet. A Miniszterelnökség ugyanis több önkormányzat önrészét is magára vállalta.

Sorra derülnek ki a részletek az OLAF-jelentésből, legutóbb például az, hogy hét céget és több magánszemélyt nevezett meg az OLAF az Elios-ügy érintettejeként. A jelentés szerint a csalás szervezőit a tanácsadók között kell keresni. Az Eliost szerintük két módon hozták előnyös helyzetbe: irányított tenderfeltételek révén, továbbá úgy, hogy hozzáfért bizalmas információkhoz, amikhez más pályázók nem. A zalaegerszegi példán azt is részletesen láthattuk, hogyan manipulálták az árakat. Egymástól független jelentkezők dokumentumait például ugyanazon a számítógépen írták, a pályázat árazásához pedig az Elios egyik beszállítójától kért segítséget a város. Az is kiderült, hogy Vácon az Elios még az új lámpákat is kicserélte.

Most pedig szintén a 24.hu írta meg azt, hogy nem kellett idegeskedniük azoknak a polgármestereknek, akik leszerződtek az Elios Innovatív Zrt.-vel, mert a kormány már időben kifizette az önkormányzatok helyett a számlát, nekik csak annyi dolguk volt, hogy megkössék a túlárazott szerződéseket, vagyis helyzetbe hozzák a miniszterelnök vejének cégét.

A Miniszterelnökség a központi költségvetésből 881 millió forintot fizetett ki az önkormányzatok helyett.

A lap információi szerint a Lázár János vezette tárca 2014 márciusa és 2015 júliusa között az úgynevezett EU Önerő Alapból 14 olyan projektet támogatott, amelynek a 85 százalékát finanszírozták uniós forrásból, a fennmaradó költségrészt pedig a kedvezményezett önkormányzatoknak kellett vállalniuk. Ez az alap az uniós forrásból megvalósított fejlesztésekhez szükséges önrész kifizetéséhez nyújt támogatást önkormányzatok, önkormányzati társulások számára.

Találtak olyan esetet is, amikor a minisztérium már akkor átvállalta az önkormányzat önrészét, amikor az Elios még bele sem kezdett a munkába. Kalocsán például csak 2015-ben tudták megkezdeni a lámpacserét, azonban a város 2014 nyarán már megkapta az 567 millió forint összköltségű beruházás ráeső 15 százalékát, 86 millió forintot.

A városban a helyi MSZP-s képviselő, Angeli Gabriella szerezte meg az Elios-papírokat. Helyben azért késett a kivitelezés, mert a város háromezer hagyományos lámpáját a helyi szolgáltató, a Démász már korábban takarékos lámpatestekre cserélte, és 2013-ban (ekkor kellett volna kötni az Eliosszal az újabb közvilágítás-modernizálási megállapodást) még nem járt le a szolgáltató céggel fennálló törlesztőszerződés.

De Kalocsa mégis már 2014 áprilisában OTP-hitelt vett fel, hogy több más uniós projekt mellett a LED-es lámpacsere finanszírozására. A városnak azonban nem kellett sokat bajlódnia a banki hitellel, mert júniusban már meg is érkezett az önrésztámogatás Lázáréktól.

Kalocsa mellett kifizették Cegléd, Szolnok, Kecskemét, Zalaegerszeg 2-2, valamint Keszthely, Tapolca, Mezőhegyes, Hévíz és Balatonfüred Elios-számláját. A lap szerette volna megtudni, az önkormányzatok eleve abban a tudatban vágtak-e bele a Tibocz-cég projektjébe, hogy állami pénzt fognak kapni, de a Miniszterelnökség nem válaszolt kérdéseikre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!