szerző:
Tóth Richárd
Tetszett a cikk?

Réunion egy vulkáni sziget Madagaszkártól keletre, az Indiai-óceánon. A terület Franciaország tengeren túli megyéje. Ha valaki itt él, de szavazni szeretne, nagyon sokat kell utaznia, és minden jel szerint csak Afrikában adhatja le voksát.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

A határon túli magyarok sokkal könnyebben, levélben is szavazhatnak (igaz, csak listára, egyéni jelöltre nem), mint a magyarországi lakcímmel rendelkező, de külföldön élő magyar állampolgárok. A február 10-i adatok szerint meghaladta a 342 ezret azoknak a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgároknak a száma, akiket névjegyzékbe vettek az áprilisi országgyűlési választásra; a regisztrációra a levélben szavazáshoz van szükség. Romániából 147 ezren szavazhatnak majd.

Akik külföldön élnek, de van magyarországi lakcímük is, ők külképviseleten adhatják le szavazatukat, sokszor lakhelyüktől nagyon messze – ahogy a Réunion szigetén élő egyik olvasónk is. Ő levelében azt írta, miután beszámoltunk arról a magyarról, akinek Máltáról Tunéziába kell utaznia, hogy szavazhasson, hogy hiába él Franciaország tengerentúli megyéjében, tehát hivatalosan az EU-n belül – igaz, földrajzilag 8500 kilométerre Európától –, nagyon megnehezítik, hogy szavazhasson.

Olvasónk először úgy értesült, hogy a helyet, ahol leadhatja voksát, Mauritiusra jelölték ki, ami egy kelet-afrikai szigetország, tőle 230 kilométerre. Ahhoz, hogy itt szavazzon, meg kellene vennie a 300 eurós repjegyet, ráadásul ott is kellene aludnia, mert csak így van repülő, szabadságot is ki kellene vennie.

A magyar lakcímem még megvan, csak egy éve élek külföldön. A határon túlról pedig levélben is lehet, annak is, aki soha nem élt Magyarországon. Én ott éltem 24 évig, ott adóztam, mégis csak így szavazhatnék – írta olvasónk.

Felhívta a mauritiusi konzult, aki nem is hallott arról, hogy az ottani konzulátuson lehet majd szavazni, ugyanis tényleg nem ott lehet majd. Kenyában vagy Dél-Afrikában szavazhatnak majd. Réunionból a kenyai főváros, Nairobi közel 3000 kilométerre van, április 8-ra már 970 euróért is lehet jegyet venni csak oda, repülővel két átszállás. (Pretoria 2800 kilométer a francia szigettől.)

hvg.hu

Olvasónk csalódottan jegyezte meg levele végén, minden jel szerint nem fog tudni élni szavazati jogával az áprilisi országgyűlési választásokon.

Kérdéseinkkel és a konkrét esettel kapcsolatban megkerestük a Külügyminisztériumot, akik csak általánosságban válaszoltak, hogy:

Tájékoztatjuk, hogy a választási eljárásról szóló törvény szerint a magyarországi lakcímmel rendelkező, a választás napján külföldön tartózkodó magyar állampolgár szavazatát az általa választott bármely magyar külképviseleten leadhatja, ahol külképviseleti szavazásra sor kerül. A külképviseletek listáját, illetve a választással kapcsolatos tudnivalókat a Nemzeti Választási Iroda honlapján megtalálja.

Az NVI oldalán tényleg megtalálni a listát a külképviseleti szavazással kapcsolatban, 118 különböző külképviseletet sorolnak fel, a listában nem szerepel sem La Réunion, sem Mauritius. Kenya igen, Nairobiban lehet majd szavazni, a névjegyzékben 11-en szerepelnek. (A dél-afrikai Pretoriában 23-an vannak névjegyzékben.)

Érdekesség, hogy az összes külképviseleten eddig összesen 15 237 választópolgárt vettek névjegyzékbe, Kassán például senki nem fog külképviseleten szavazni, igaz, az ottaniak megtehetik ezt levélben. Üzbegisztánban 16-an, Münchenben 1056-an, Londonban 2425-en szerepelnek a névjegyzékben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!