szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán szerint "látványos erődemonstráció" volt, amikor 2015-ben menekültek érkeztek Budapestre.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Miután országjáró körútjának első fővárosi helyszíneként Budapest VIII. kerületében járt Orbán Viktor miniszterelnök, még interjút is adott a Józsefváros című önkormányzati lapnak. Orbán a lap szerdán megjelent számában azt mondta,

A választás közvetlen tétje, hogy Magyarország magyar ország marad-e.

Orbán azt mondta, látja, hogy egyre radikálisabb és durvább a hangnem a választási kampányban, de ők egy polgári, nemzeti, keresztény közösséghez tartozó pártot alkotnak. 

"Mindig emlékezzünk arra, hogy 56-tól kezdődően nemzedékek harcoltak, dolgoztak azért, hogy Magyarország egy olyan hely legyen, ahol a magyar emberek döntik el, hogy mi történjen a hazájukban. Ezt választásnak hívják" – mondta, hozzátéve, hogy negyvenévnyi diktatúrát elszenvedett országban – akármilyen undok arca van is néha a kampánynak –, a választás mindig ünnep marad. Annak az ünnepe, hogy egy közösség eldönti, milyen irányba haladjon és fejlődjön a következő években.

Szerinte Józsefváros országos jelentőségű fejlesztések színtere, amelyekre nemcsak az itt élők lehetnek büszkék, hanem minden magyar. Mint mondta, amit a polgármesteri székből el lehetett végezni, azt Kocsis Máté megtette, a politikus a jövőben parlamenti képviselőként tudna a legtöbbet segíteni a kerületnek. A miniszterelnök azt mondta, a polgármester személye miatt látogatott először a VIII. kerületbe a fővárosban.

"Egy sikeres polgármesterről beszélünk; a választópolgárokat arra biztatom, hogy támogassák őt abban, hogy parlamenti képviselő legyen. Kérdezhetik: miért kell egy jó polgármestert elvinni egy dinamikusan fejlődő kerületből? Amit ebből a tisztségből el lehetett végezni, azt Kocsis Máté mind megtette. Ha új és nagy dolgokat akarunk véghezvinni Józsefvárosban – márpedig komoly terveink vannak erre –, akkor azt most már nem a polgármesteri, hanem sokkal inkább a kormányzati lehetőségeket kihasználva, a parlamenti székből kell elindítani" – ismertette álláspontját Orbán Viktor.

Orbán azt is mondta, a második dolog, amiért Józsefvárosba látogatott, az ott elvégzett munka mennyisége és jelentősége, mert ha számba vesszük, hogy hány nagy beruházás történt Budapesten, akkor a kerület valószínűleg az első helyen végez. Elmondása szerint országos fejlesztéseket valósítottak meg, amelyekre minden magyar büszke lehet, majd szimbolikus nemzeti ügynek nevezte a Ludovika és a Nemzeti Lovarda rendbetételét.

Harmadrészt a városnak ezen a részén többségében erős nemzeti érzelmű, középosztálybeli emberek laknak. Amikor az országot elkapja a lendület, és érzékelhető a nemzeti fejlődés, akkor az itt élőkre lehet számítani, ezért akartam velük találkozni

– mondta Orbán.

Hozzátette, hogy a józsefvárosiak a jövőben is számíthatnak a kormány támogatására, de ehhez néhány tényezőt azonban figyelembe kell venni: "az első az, hogy a mostani nemzeti kormány kapjon bizalmat a következő választáson. Másodsorban jó emberekre van szükség."

Orbán elárulta, a VIII. kerület azért fejlődött olyan kiugróan, mert a polgármester hetente kopogtatott nála, hozta az újabb és újabb javaslatokat, terveket, elképzeléseket. Elmondása szerint helyi forrásokból lehet és kell is csinosítani a várost – járdákat építeni, rendbe tenni a tereket, gondozni a parkokat –, de a fejlődéshez most már országos költségvetési fejlesztési források kellenek.

Orbán Viktor szerint Józsefváros egyik legnagyobb sikere egyébként, hogy sokat javult a közbiztonság az elmúlt években, mert mindennek alapja a biztonság. 

Azt mondta, 2015-ben azért volt sokkszerű a migránsok megjelenése, mert éppen egy javuló közbiztonságú városban történt. "A budapestieknek tudniuk kell, hogy a főváros egy veszélyeztetett terület. Ha valaki megnézi, hogy a nyugat-európai országokban a migránsok beözönlésekor hol romlott le az életminőség, azt fogja látni, hogy a fővárosokban és a nagyvárosokban. Tehát Budapestnek és azon belül Józsefvárosnak meg kell védenie magát a migránsoktól. Egyébként megismétlődik az, ami három éve történt" – fogalmazott.

Hozzátette, nem akarják, hogy újra megtörténjen, ami a Keleti pályaudvarnál vagy a II. János Pál pápa téren zajlott 2015 nyarán. "Ehhez pedig az kell, hogy ne engedjük a kormányrúd közelébe azokat a politikusokat – van belőlük jó néhány –, akik nem a magyar emberek érdekeit szolgálják, hanem bevándorlóországgá akarják tenni Magyarországot, és bevándorlóvárossá Budapestet. A választáson fog eldőlni, hogy bevándorló- vagy migránsváros lesz-e Budapest, vagy pedig megmarad Magyarország fővárosának."

Orbán szerint hat-hét éve még kevesen tudták elképzelni a jelenlegi helyzetet. "A nem keresztény kultúrákból – Afrikából és Ázsiából – származó látványos erődemonstráció, amelyet megtapasztaltunk 2015-ben, mindenkit ráébresztett arra, hogy gondolkodásmódot kell változtatnunk. Fontos a gazdaság, az egészségügy, az oktatás, a városfejlesztés, de semmit sem érnek ezek az eredmények, ha közben elveszítjük a saját kultúránkat" – mondta.

Szerinte nem egyszerűen szellemi értelemben változik meg a világ, hanem az otthonosság érzése vész el. A nyugat-európai nagyvárosi polgárok ugyanott élnek, ahol eddig, de a világ egyszer csak átalakult körülöttük, és kezdik idegennek érezni magukat a saját közegükben – magyarázta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!